Active Beauty
Embodiment: A test gyógyítja a lelket
Szöveg:
olvasási idő: min
5 egyszerű gyakorlat

Embodiment: A test gyógyítja a lelket

Olykor mindannyian idegesek, bánatosak vagy kedvtelenek vagyunk. Ez teljesen normális. Ha viszont ez zavar téged, akkor segít az embodiment.
A helyes testtartást sokan már egész kiskorukban, például a balettórákon elsajátítják, mások sajnos sohasem tanulják meg. Pedig a megfelelő testtartás rendkívül fontos: megelőzhetjük vele a hátfájást, és általánosságban jót tesz a fizikai közérzetünknek. Sőt, a lelkiállapotunkat is javíthatja – méghozzá az embodiment által.

Mi az az embodiment?

A testet a lélek tükrének tartják. Tehát egy másik ember testtartásáról és mimikájáról le tudjuk olvasni, hogy épp hogy érzi magát. Különösen azokéról, akiket nagyon jól ismerünk: ha a legjobb barátnőnket görnyedt háttal, előreesett vállakkal pillantjuk meg, tudjuk: ő éppen szomorú.
És mi van akkor, ha ez nem is így van? Talán épp azért szomorú, mert előre esnek a vállai! Kutatások is bizonyítják: nemcsak a testünk tükrözi a lelkünk állapotát, hanem a lelkiállapotunk is tükröződik a testtartásunkban. Ezzel foglalkozik az embodiment, azaz a megtestesülés, a pszichológia egyik új kutatási ága. Ebből következik: a testünket célzottan használhatjuk a lelkiállapotunk javítására.


Így hat az embodiment
Egy 1988-ban készült kutatásból kiderült: azok, akik a szájukban tartott ceruza miatt kvázi mosolyogva olvastak humoros képregényt, jóval nagyobb arányban találták azt viccesnek, mint azok az olvasók, akik úgy tartották az eszközt, hogy nem rándult kényszermosolyba az arcuk. Más kutatásokból pedig az derült ki, hogy barátságosabbak vagyunk, ha valami meleget tartunk a kezünkben. Valamint: egyenes háttal ülve és mosolyogva könnyebben sikerül pozitív emlékeket felidéznünk. Tehát a kedélyállapotunk a mi kezünkben van.

Szóval nemcsak a testünknek teszünk jót azzal, ha javítunk a testtartásunkon. Aki elkezdi figyelni a saját tartását és mimikáját, és tudatosan változtat ezeken, derűsebbé, nyugodtabbá válhat, és a testérzete is fejlődik általa. Ha megtanuljuk, hogy befolyásolhatjuk a hangulatunkat a testtartásunk megváltoztatásával, stresszes helyzetekben is sikerülhet összeszedettebben viselkednünk.

Embodiment: 5 egyszerű gyakorlat


A Feldenkrais módszer is a testérzékelés fejlesztéséről, a mozgási minták korrigálásáról, a test és a lélek egységének megteremtéséről szól. Még ha a hatását eddig tudományosan nem is igazolták, néhány Feldenkrais gyakorlat embodiment tréningként is megállhatja a helyét.


1. Feldenkrais gyakorlat: a karok keresztbetétele
A testérzékelés fejlesztéséhez teljes mértékben a testedre kell hangolódnod. Első lépésben érdemes tudatosítanod magadban néhány szokásodat, és szándékosan változtatni rajtuk. Fond keresztbe a karjaidat. Melyik karod van most felül? Valószínűleg az, amelyik ilyenkor mindig felülre kerül. Tedd keresztbe újra a karjaidat – most viszont úgy, hogy a másik legyen felül. Figyeld meg, milyen érzés. Az ehhez hasonló gyakorlatok segítenek megismerni a szokásaidat, és megtanítanak azokat tudatosan irányítani.


2. Jóleső nyújtás
Mindegy, hogy éppen ülsz, fekszel vagy állsz: nyújtózz egy jó nagyot. Ennek köszönhetően az idegpályáidon keresztül a következő üzenet jut el az agyadba: itt vagyok, érzem magam. Ez egy szempillantás alatt jókora erőlöketet és pozitív életérzést ad.


3. A legpozitívabb titkosfegyver: a nevetés
Mindannyian tudjuk, hogy sooookkal többet kellene nevetnünk. Mert aki sokat nevet, az boldogabb és egészségesebb. Kacagás közben a testünk boldogsághormonokat termel, ami természetes antidepresszánsként hat. Ma már nevetés tanfolyamokon és nevető jógán is elsajátíthatod a képességet, hogy tudj nevetni akkor is, amikor kicsit lehangoltabb vagy. Próbáld ki! Egyszerűen csak kezdj el nevetni, és ha kínos, akkor nevess azon, hogy éppen milyen kínosan érzed magad.


4.Körözz a válladdal
A vállaid szeretik a mozgást. A vállízületek gömbízületek, és arra vágynak, hogy minden irányba mozgasd őket. A legjobb vállmozgató gyakorlat tehát a vállkörzés. Mindegy, hogy ezt lógó karral vagy nyújtottal, a fejed fölött végzed. A lényeg a mozgás – annak könnyedsége lendületet ad.


5. Fejet fel, mellet ki
Húzd ki magad, vállakat hátra, mellet ki, húzd magasra a medencéd, és emeld fel a fejed, valamint enyhén az álladat is. Ha rád tör a rosszkedv, végezd el ezt a gyakorlatot, mert ebben a pozícióban vagy képes a világot az érzékszerveiddel a legteljesebben befogadni. Ezenkívül egyenes mellkassal több oxigént tudsz belélegezni, mint összegörnyedve. Mindkettő pozitívan hat a mentális teljesítményedre és a kedélyállapotodra.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.