Active Beauty
Erdőfürdő
Szöveg:
olvasási idő: min
Stresszoldó természet

Erdőfürdő

Testileg és mentálisan is jót tesz, ha elmerülsz a természet megnyugtató szépségeiben. Ez a világszerte egyre népszerűbb erdőfürdő lényege, amit te is bátran kipróbálhatsz, hiszen semmi másra nincs hozzá szükség, csak kényelmes ruhára, cipőre – és egy erdőre.

Mi az az erdőfürdő?


Az erdőfürdő a japán shinrin-yoku gyakorlatból ered, aminek a lényege, hogy az erdő légköre és hangulata terápiás céllal áthatja a testet és a szellemet. Nem csupán a fák közötti sétáról van szó, hanem az erdőfürdő során minden érzékszerveddel megtapasztalhatod a természetes környezet szépségeit.

Az 1980-as években kezdett divatba jönni a nyugati kultúrákban, méghozzá úgy, hogy három alapkoncepcióra épül. Az első a yūgen, ami arról szól, hogy szavakba sem lehet önteni a környezet szépsége által kiváltott mély érzéseket. A második a komorebi, ami szó szerint a „fák között átszüremlő napfényt” jelenti, vagyis a napfény és a falevelek összjátékát. A harmadik pedig a wabi sabi, ami a tökéletlenség és a múlandóság szépségének ünneplése.

Az erdőfürdő az úgynevezett mindfulness technikák egyike, amik segítenek az „itt és most”-ban maradni, s ezáltal enyhíteni a krónikus stressz, a szorongás és a pánik tüneteit.


Az erdőfürdő egészségügyi hatásai


Az ember gyermekkorától fogva ösztönösen tudja, hogy a természet segít az ellazulásban. Ennek azonban komoly tudományos háttere is van.

Az erdőfürdő ugyanis egy 2007-es tanulmány szerint segít a kortizol nevű stresszhormon szintjének csökkentésében. Márpedig a magas kortizolszint számos krónikus betegséggel összefüggésbe hozható – a szorongásos zavarokon túl a szív- és érrendszeri problémákat vagy éppen a hormonális működés zavarait is.

Az is bizonyított tény, hogy a rendszeres erdőfürdőzők vérében magasabb a rákellenes fehérjék és immunsejtek aránya. Ráadásul egy újabb kutatás szerint pozitívan hat a vérnyomásra és az adiponektin nevű fehérjealapú hormon működésére, ami fontos szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában.

Összességében elmondhatjuk, hogy a természetben töltött idő segít a stressz és a szorongás csökkentésében, és enyhíti a depresszió tüneteit, ám ez még mindig nem minden.

Az erdő városi környezethez képest tisztább levegője magasabb oxigénszintje hozzájárul a sejtszintű regenerálódáshoz: ha ilyen levegőt szívsz magadba, tápanyagban dúsabb vér jut minden szervedhez, tehát ne csodálkozz, ha agyműködést serkentő hatást is tapasztalsz, és fantasztikus ötleteid támadnak!

Végezetül jó, ha tudod, hogy az erdő tele van úgynevezett fitoncidokkal, amik a növények által termelt antimikrobiális hatású szerves vegyületek, és hozzájárulnak az immunrendszer megfelelő működéséhez.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.