Ghosting: ezért nem jelentkezik már nálad
Flörtölő üzenetek, egy kellemes randevú… Elvileg minden nagyon ígéretes volt, ennek ellenére a másik egyik pillanatról a másikra nem jelentkezik többé. Ezt nevezzük ghostingnak. Egy párkapcsolati tanácsadó elmagyarázza, hogy mi áll ennek a jelenségnek a hátterében, továbbá azt is elárulja, hogyan érdemes reagálnod rá.
Dr. Anna Thaler párterapeuta és párkapcsolati tanácsadó. Szerelmi és párkapcsolati témákban nyújt segítséget. A párkapcsolati coach ismeri az online társkeresők intő jeleit, továbbá elmagyarázza, hogy mi pontosan a ghosting, az online társkeresés világából ismert jelenség.
Mi a ghosting?
A ghosting fogalma az angol nyelvből ered, és lefordítva azt jelenti, hogy „szellemmé válás”. Ez egy olyan jelenség, amely főleg az online társkeresésnél figyelhető meg. A párkapcsolati tanácsadó, Anna Thaler ezt a következőképp jellemzi: „Akkor beszélünk erről, amikor az, akivel nemrég még írogattatok egymásnak, telefonáltatok vagy találkoztatok, minden előjel nélkül szellemmé válik és eltűnik. Az üzeneteket már nem olvassa el, illetve nem válaszol rájuk, és a hívásokra sem reagál.”
Egyes ghosterek odáig is elmennek, hogy letiltják az érintett személy profilját, és blokkolnak mindennemű kapcsolatfelvételt.
A ghosting okai: emiatt csinálják a férfiak, és emiatt a nők
Rengeteg magyarázat létezik arra, hogy miért használnak nők és férfiak egyaránt online társkereső applikációkat. Néha mindössze kíváncsiak, de az is előfordul, hogy elköteleződés mentes szexre vágynak. A párkapcsolati tréner véleménye szerint három oka van annak, ha egy idő után felszámolnak minden kapcsolatot a kiválasztott személlyel:
1. Nem áll készen egy párkapcsolatra
Sokszor csak azért használ valaki egy társkereső alkalmazást, hogy körülnézzen a „piacon”. A lájkok és match-ek pozitív hatással vannak az önbizalomra, ezért nem törlöd a profilod. Az azonban, hogy az emberek regisztrálnak egy társkeresőre, nem jelenti azt is, hogy ténylegesen párt keresnek, vagy készen állnak egy kapcsolatra. A Tinder felhasználóival készült közvéleménykutatás alapján a megkérdezettek fele nem szeretne ténylegesen találkozni valakivel.
2. Mást választott
Ha társkereső applikációt használsz, akkor ezt mindig egy olyan játékként kell felfognod, amelyben több versenyző is részt vesz. Thaler ezt így magyarázza: „A Tinder (és sok más társkereső alkalmazás) egy olyan online játéknak készült, hogy a lehető legtöbb időt akarj eltölteni vele. Ennek következtében már előre bele vannak programozva a csalódások. Az ismerkedés egy játék, és a ghosting sajnos része ennek, így ezzel számolnod kell.”
3. Nem szingli
Csak körülnéz. Sajnos gyakran megfordul az emberekben az a gondolat, miszerint a jelenlegi partnerüknél jobb párt is találhatnának. Sokan emiatt titokban letöltenek egy társkereső alkalmazást, és utánajárnak, hogy mennyire kapósak, illetve kit tudnának meghódítani (jelszó: egonövelés). Ezt követi pár üzenetváltás és titkos találkozás. Amikor azonban komolyra fordulna a dolog, felszívódnak. Gondold csak végig, melyik nő vagy férfi vallaná be szívesen a másiknak, hogy már házas vagy párkapcsolatban él? Egy Tinder közvéleménykutatás során kiderült, hogy az alkalmazás felhasználóinak kétharmada foglalt.
A ghosting miért nem egy rendes búcsú?
A szakítások és búcsúk mindig szomorúak. Nem mindenki annyira korrekt, hogy valamilyen módon (üzenet, levél, telefonhívás, találkozó) véget vessen a dolognak. „A ghostolók pedig rettenetesen félnek attól, hogy a másikkal közöljék a kellemetlen igazságot” – magyarázza Thaler. „Nem vállalnak felelősséget a saját tetteikért és cselekedeteikért, így elkerülve az esetleg dühkitöréseket, vitákat és vádaskodásokat.” Ennek magyarázata, hogy a ghosternek önértékelési zavarai vannak. „Nem akarja, hogy a visszautasítás miatt már ne kedveljék, és a ghostingnak hála legalább nem tapasztalja meg az elutasítást.”
Ghosting: hogyan reagálj?
A párkapcsolati tanácsadó szerint a ghosting a kapcsolat olyasfajta megszakítása, ami a hirtelen, nem várt és megmagyarázhatatlan visszautasítás miatt hosszútávon negatív hatással lehet a lelki világra. A nem várt szakítások a legrosszabbak az emberek számára.”
Rengeteg ghosting-áldozat elbizonytalanodik, kételkedni kezd magában, illetve sokkal bizalmatlanabbá válik a jövőbeni randizások során. Thaler szerint a következőképp kell kezelni a ghostingot: ha veled is megtörténik, akkor semmiféleképpen se vedd személyesen. A ghosting okai sokkal inkább az elkövetőnél keresendők. Így tudod magadban lezárni a történteket, ha ghosting áldozatává válsz:
1. Magad miatt zárd le a történteket, és ne várj magyarázatra
Thaler szerint sokat segít, ha a párválasztás egy olyan választás, amit te magad hozol meg: „A vonzalom egymagában nem eredményez boldog párkapcsolatot. A partnered jellemvonásai központi szerepet töltenek be a jövőbeni boldogságnál: ez pedig azt jelenti, hogy a ghostingoló eleve diszkvalifikálja magát a viselkedése miatt.”
2. Dolgozd fel a visszautasítást
A visszautasítás mindig bántó. A párkapcsolati tréner szerint pedig rendkívül fontos, hogy ne nyomd el ezt az érzést, hanem éld meg. Erre tökéletes választás a naplóírás. A történtek kapcsán bármit felírhatsz akár egy cetlire is, amit később akár elégethetsz. Thaler továbbá azt is javasolja, hogy szánj időt a gyászra: „Amennyiben nem enyhül a fájdalom, akkor az is segíthet, hogy minden egyes nap betervezel 10 gyászpercet, ezáltal nem nyomaszt egész nap a rossz érzés.”
3. Tudatosan éld meg a gyászt, és amennyiben szükséges, kérd pszichológus segítségét
A szerelmi bánat időtartama és intenzitása egy ghosting után több tényezőtől függ: „Egyrészről az befolyásolja, hogy meddig tartott a kapcsolat, másrészről pedig az, hogy milyen elvárásaid voltak a másikkal szemben.”