Go Green Challenge: Kipróbálunk 5 ötletet
Mindannyiunkban megvan az elhatározás, hogy fenntarthatóan éljünk. De hogyan fogjunk hozzá? És a környezetbarát életvitel nem kimerítő? Igen, időbe telik, amire az új szokások szilárdan beépülnek a hétköznapjainkba. De érdemes egyszerűen belefogni és kipróbálni új dolgokat, hogy később rájöjjünk: a Go Green Challenges igazán szórakoztató – emellett igazán büszkék lehetünk a kisebb-nagyobb sikereinkre.
5 Go Green Challenge a fenntarthatóbb életért
1. Egy hét autó nélkül
Mindannyian tisztában vagyunk azzal, hogy az autó károsabb a környezetre, mint a tömegközlekedés vagy a kerékpár. De ki tudja pontosan, mekkora valójában a különbség? A CO2 kalkulátorokkal bárki ki tudja számolni a fogyasztását az autóvezetés során. Tömegközlekedésre vagy kerékpárra váltva (igen, akár télen is) többszáz kilogramm CO2-t spórolhatunk meg: napi 10 kilométer ingázás során egy belsőégésű motorral rendelkező gépkocsi kb. 400 kilogramm CO2-t bocsát ki évente. Busszal és vonattal megtéve a távot ezzel szemben csak 140 kilogramm CO2 kibocsátásról beszélhetünk évente, amely elektromos kerékpár használatával csupán 9 kilogramm. Akik nem tudják nélkülözni az autót, találhatnak más módot: például több home office napot igényelhetnek, vagy kereshetnek utastársakat.És ez lehet a Go Green Challenge eredménye: a kevesebb autóhasználat nemcsak a környezet és a saját kondíciónk számára hasznos. Elfelejthetjük a dugóban állást és az üzemanyagköltséget. Kényelmesen utazva a vonaton vagy a buszon ráadásul kihasználhatjuk az időt arra, hogy elolvassunk egy jó könyvet, podcastet hallgassunk, dolgozzunk – esetleg beszédbe elegyedjünk egy utastárssal.
2. Hulladékmentes nap
Egy napig nem termelni hulladékot – ez a fenntarthatósági kihívás nem hangzik olyan nehéznek, igaz? A statisztikák mindenesetre ijesztőek: 2019-ben az EU-ban minden ember 502 kilogramm hulladékot termelt, kereken 7 kilogrammal többet, mint egy évvel korábban. Ausztria az egy főre jutó, 588 kilogramm hulladékkal jóval az átlag felett volt.Mit lehet tenni ez ellen? Például csomagolásmentes boltokban vagy a piacon vásárolni, utántöltő állomásokat használni, vagy otthon főzni készételek vásárlása helyett. Akinek nem sikerül teljesen elkerülni a hulladéktermelést a zero-waste napon, kompenzálhat „plogging”-gal – azaz kocogáshoz vigyen magával egy kis zacskót, és útközben szedje össze a szemetet.
3. Egy napig kizárólag helyi ételeket fogyasztani
Friss vitaminok, megfelelően érett állapot és rövid szállítási útvonalak: a helyi, szezonális élelmiszerekkel a bevásárlókosárban nemcsak a környezetért, hanem a saját egészségünkért is tehetünk. Mit szólnál, ha egy napig csak szezonális, hazai élelmiszerek kerülnének a tányérodra? El kell ismerni, ez a Go Green Challenge különösen a téli időszakban jelent igazi kihívást. De ősszel és télen is számtalan ízletes, szezonális és helyi gyümölcs és zöldség kapható nálunk. Praktikus bevásárlási segítő például a Német Táplálkozási Központ ingyenes alkalmazása, a „Saisonkalender”. Az alkalmazás felsorolja az összes olyan zöldségfélét és gyümölcsfajtát, amelyeknek a betakarítási ideje az adott hónapban van.4. Egy hónapig nincs shoppingolás
Az egyik legnagyobb környezetszennyező a textilipar: rengeteg erőforrást használ, például vizet, valamint a számtalan lépésből álló munkafolyamat során vegyszerek kerülnek a környezetbe, részben szűrés nélkül. Ráadásul sok ruhadarab a világ másik felén készül, és nagy távolságokat tesz meg, mielőtt eljutna a szekrényünkbe. Egy pamutpóló előállítása során körülbelül 4,3 kilogramm üvegházhatású gáz keletkezik, a poliészter póló esetében pedig akár 5,5 kilogramm.Természetesen azok a ruhadarabok kímélik leginkább a környezetet és a klímát, amelyeket egyáltalán nem állítanak elő és nem vásárolnak meg. A gardróbcserék vagy használtruha-üzletek nagyszerű lehetőséget jelentenek, hogy újra örömét lelje valaki a már korábban hordott darabokban. A Visible Mending a régi, elhordott ruháknak egy sajátos, kreatív megjelenést kölcsönöz. Ezért a negyedik Go Green Challenge: egy hónapig nincs shoppingolás. Az egyetlen kivétel, ha valami tönkremegy, azt ki lehet cserélni, ha már nem javítható.