El tudja készíteni az adóbevallást, megfelelő utasítások alapján reklámfilmet készít, de akár életet is ment, a sürgősségi osztályon segíti a pontosabb és gyorsabb diagnózist: a mesterséges intelligencia számos módon áll az emberiség szolgálatára. Például úgy, hogy átvállalja a monoton feladatokat, vagy pár másodperc alatt angolra fordít egy szöveget. Ezektől függetlenül megvannak a hátrányai is.

A média többször beszámol tervezett elbocsátásokról, ami hol adóhivatali dolgozókat érint, hol mérnököket. A tech-szakértő, Mina Saidze Inclusive Tech elnevezésű cégén keresztül különböző szervezeteknek és vállalatoknak ad tanácsot a mesterséges intelligencia etikájával és a diverzitással kapcsolatban. A 31 éves szakember azt szeretné, ha ez az átmenet humánusan és igazságosan menjen végbe, ezen belül pedig a nők jogai számára a legfontosabbak.

A mesterséges intelligencia igazságtalan?

A mesterséges intelligencia önmagában se nem igazságos, se nem igazságtalan, hanem a társadalom tükre. A technológia sosem semleges, hiszen emberek alkotják. Mi felelünk azért, hogy milyen értékei vannak. Ezért magunkkal kell kezdenünk, azaz szembe kell néznünk az előítéleteinkkel és az elfogultságainkkal. Ellenkező esetben a mesterséges intelligenciának diszkriminatív hatásai lehetnek.

A nagy vállalatok HR osztályai például olyan mesterséges intelligenciát használó programokkal dolgoznak, melyek világszerte keresik a megfelelő embert egy adott pozícióra. Ennek előnye (legalábbis azt mondják), hogy az algoritmusnak hála sokrétűbb lesz a munkaközösség, és az állásokat is igazságosabban tölti be. Egyetért ezzel?


Én ezt differenciáltabban látom. Tulajdonképpen ez egy kétélű fegyver. Több olyan esetet láttunk már, amelynél a technológiai vállalatok használni kezdtek egy mesterséges intelligenciára épülő toborzó-szoftvert, ami a férfi jelentkezőket egyértelműen előnyben részesítette a nőiekkel szemben. A szoftverbe régi adatokat tápláltak, és tudni kell, hogy korábban ezekre a pozíciókra aránytalanul több férfit vettek fel.

Tehát az algoritmust úgy fejlesztették le, hogy eleve hátrányba hozza a nőket?

Amennyiben a toborzó szoftver úgy van programozva, hogy etikus, felelősségtudatos és transzparens legyen, akkor segíthet a személyi döntések meghozatalánál. A gyakorlatban azonban ez ritkán van így, ami azzal magyarázható, hogy a mesterséges intelligencia etikáját luxustémaként kezelik. Jelenleg óriási a verseny a generatív mesterséges intelligencia körül. Az elsődleges szempont pedig a profit maximalizálása – akár úgy, hogy elsőként dob a piacra valaki egy innovációt –, vagy a folyamatok automatizálása.

Vannak példák, melyek azt mutatják, hogy ezt lehetne jobban is csinálni?

Igen. A svájci kiadó, a Ringier az „EqualVoice” elnevezésű kezdeményezésével egy speciális funkciót épített be a tartalomkezelő rendszerébe: a szerkesztők már a cikk írásakor látják, hogy az idézett szakértők hány százaléka nő. A nők véleménye ugyanis még mindig sokkal ritkábban kap nyilvánosságot. A mesterséges intelligencia viszont hozzájárulhat az igazságosság növeléséhez, ha egyszerűen csak számol, és tudatosítja, hogy hogyan néz ki az eloszlás. Az újságírók így jobban figyelembe tudják venni a hátrányos helyzetű csoportokat. Pár ilyen pozitív példa létezik.