Hólyaghurut: a szakértő szerint ezt teheted ellene
A hólyaghurut a legtöbb nő számára egy kellemetlen és állandóan visszatérő probléma. Dr. Andrea Gnad urulógus és Dr. Eva Lunzer-Mühl nőgyógyász tippeket adnak a megelőzéshez, és elmagyarázzák, mi a teendő, ha kiújul.
Tartalomjegyzék
- Mi a hólyaghurut?
- Hogyan alakul ki a hólyaghurut?
- Mik a hólyaghurut tünetei?
- A hólyaghurut fertőző?
- Mikor múlik el a hólyaghurut?
- Milyen házi praktikák segíthetnek hólyaghurut esetén?
- Áfonyalé:
- Almaecet:
- Vízhajtó teák:
- Megelőzésképpen mire kell figyelni, például az intimhigiénia során?
- 1. Elegendő folyadékfogyasztás
- 2. Teli húgyhólyag kerülése
- 3. Figyelj a megfelelő intimhigiéniára
- 4. Öltözz melegen
- Mi a teendő nászutas hólyaghurut esetén?
- A hüvelygomba ugyanolyan érzés, mint a hólyaghurut?
- Milyen szerepe van a változókori ösztrogénhiánynak a hólyaghurut kialakulásában?
- Milyen kezelési módok léteznek hólyaghurut esetén?
- Mikor kell orvoshoz fordulni?
- Ezek a dm Online Shop-ban kapható termékek segíthetnek hólyaghurut esetén:
Dr. Andrea Gnad urológus, akinek Salzburgban van rendelője. Az ACTIVE BEAUTY-nak elmagyarázza, hogyan alakul ki a hólyaghurut, és hogyan lehet kezelni.
Dr. Eva Lunzer-Mühl nőgyógyász az ACTIVE BEAUTY-nak elárul minden fontos tudnivalót a hólyaghuruttal kapcsolatban.
Megkérdeztük Dr. Andrea Gnadot és Dr. Eva Lunzer-Mühlt, hogy mik a hólyaghurut tünetei, továbbá mit tehetünk a húgyúti fertőzés ellen.
Mi a hólyaghurut?
Dr. Andrea Gnad: „A hólyaghurut vagy a húgyúti fertőzés akkor alakul ki, ha a nemi szervekből feljutnak a baktériumok a hólyagba, ahol gyulladást okoznak. Ez gyakran a szexuális együttlétet követően történik meg, de a túl sok stressz is okozhatja, ezen kívül a változókorban kialakuló ösztrogénhiány is kedvez ennek a megbetegedésnek.”
Hogyan alakul ki a hólyaghurut?
Dr. Eva Lunzer-Mühl: „A nőknél a hólyaghurutot a leggyakrabban bélbaktériumok okozzák, melyek általában a végbélnyílás környékéről a hüvelyen keresztül jutnak el a húgycsőhöz (például a mosdóhasználat során). Az anatómiai adottságok és a rövid húgycső miatt az út a végbélnyílástól a húgyvezetékig nem hosszú. A húgyutak veleszületett vagy szerzett rendellenességei is néha felelhetnek a gyakori húgyúti fertőzésekért. A húgyutakat általában az elegendő folyadékfogyasztás és az azzal járó rendszeres vizeletürítés alaposan átmossa. Ezen kívül a hüvely savas környezete szintén segít megelőzni, hogy a húgyvezetékben elszaporodjanak a baktériumok. A leggyakoribb kórokozó közé soroljuk az E. coli baktériumokat és az enterococcusokat, de szexuális érintkezés útján a staphylococcusok, a chlamydia és a gonococcusok is átterjedhetnek.”
Mik a hólyaghurut tünetei?
Dr. Andrea Gnad: „A betegek égő érzésre panaszkodnak vizeletürítés során, továbbá gyakori a vizelési ingerük, alhasi fájdalom és hólyaggörcsök jelentkeznek, sőt mi több, néha még vér is található a vizeletben.”
A hólyaghurut fertőző?
Dr. Eva Lunzer-Mühl: „A hagyományos fertőzés, melyet bélbaktériumok okoznak, alapvetően nem fertőző, de az a fajta, melyet chlamydia vagy gonococcusok vált ki, igen.”
Mikor múlik el a hólyaghurut?
Egy egyszerű hólyaghurut pár nap alatt elmúlik. Amennyiben a tünetek három nap után sem enyhülnek, és akár még láz is társul hozzájuk, akkor mindenféleképp menjünk el orvoshoz. A legtöbb esetben ilyenkor antibiotikumos kezelés válik szükségessé. Akár egy-két hét is eltelhet, mire teljesen elmúlik a hólyaghurut.
Milyen házi praktikák segíthetnek hólyaghurut esetén?
Áfonyalé:
Mindegy, hogy a nagymamádtól, az anyukádtól vagy a barátnődtől: mindannyian hallottunk már arról, hogy az áfonyalé segít a hólyaghurut megelőzésében. De hogyan hat a lé? „Az áfonyalé inkább egy gyenge házi praktika hólyaghurut ellen” – mondja az urológus. „A létől savas lesz a vizelet, így meggátolja a baktériumokat abban, hogy a hólyag falához tapadjanak. Az adagolásnál mindenképp tartsuk be a gyártó javaslatait, ugyanis ezeknek a készítményeknek a koncentrációja nagyon változó lehet.”
Almaecet:
Dr. Gnad a következőt javasolja: „Azt ajánlom, hogy lefekvés előtt igyunk némi almaecetet. Kedvező az ára, nem komplikált az alkalmazása, és szintén savasabbá teszi a vizeletet, ezt pedig nem szeretik a baktériumok. Este kortyolgassunk el kettő-négy centiliter almaecetet némi vízzel hígítva.”
Itt megtudhatod, hogy mi történik, ha minden nap iszol almaecetet.
Vízhajtó teák:
Vannak olyan gyógynövények, melyek teaként elkészítve segíthetnek hólyaghurut esetén. Ezek vízhajtó hatásúak, ezáltal tökéletesen átmossák a húgyvezetéket és a hólyagot. A patikában kaphatók speciális gyógynövény keverékek is, melyeknek gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatásuk van.
Fontos: Nyugodtan kérj tanácsot a gyógyszerésztől, és soha ne lépd túl a javasolt adagolást.
Megelőzésképpen mire kell figyelni, például az intimhigiénia során?
1. Elegendő folyadékfogyasztás
A megelőzés legjobb módja még mindig az, ha elegendő folyadékot iszol. Naponta fogyassz el legalább 1,5 liter vizet vagy teát. Kávét csak mértékkel ajánlott inni, a cukros üdítőket és az alkoholt pedig érdemes kerülnöd. A hólyaghurut kialakulásáért felelős baktériumok cukorral táplálkoznak, így nyugodtan tudnak szaporodni.
2. Teli húgyhólyag kerülése
Ha sokat iszol, akkor többször kell elmenned a mosdóba – és ezt muszáj is megtenned. Amennyiben túl sokáig maradnak a baktériumok a hólyagban, könnyebben el tudnak szaporodni. Ezért fontos, hogy azonnal elmenj a mosdóba, továbbá arra is figyelj, hogy teljesen kiürítsd a hólyagodat.
3. Figyelj a megfelelő intimhigiéniára
„A nem megfelelő higiénia, egy új partner vagy bizonyos szexuális szokások növelhetik a húgyúti fertőzések kialakulásának esélyét. Azonban a túlzott intimhigiénia, különösen a szappan túlzott használata zavart okozhat a nyálkahártyák természetes védekező funkciójában, aminek következtében könnyebben el tudnak szaporodni a kórokozók” – magyarázza a nőgyógyász, Dr. Eva Lunzer-Mühl. A nők ezért az intim tisztálkodás során inkább lágy, kímélő készítményeket használjanak. A túl agresszív termékek nem csupán a nyálkahártyákat irritálják, de tönkreteszik a bőr természetes védőrétegét is.
4. Öltözz melegen
Különösen a hideg évszakban ajánlott a nőknek melegen felöltözniük, főleg azoknak, akiknek gyakran van hólyaghurutja. A vesék körüli részre érdemes fokozottan figyelni, de a lábakat is célszerű melegen tartani.
Mi a teendő nászutas hólyaghurut esetén?
Dr. Eva Lunzer-Mühl: „A gyakori szexuális együttlét leterheli a nyálkahártyákat. A pénisz behatolása során a bélflóra baktériumai bejuthatnak a hüvelybe. Az anatómiai adottságok és a nők rövid húgyvezetéke miatt nagyobb a veszélye annak, hogy a kórokozók megtelepednek a húgycső nyálkahártyáján, majd feljebb vándorolnak. Ezért lényeges, hogy sok folyadékot fogyasszunk, és a szexuális együttlét után elmenjünk mosdóba, hogy kiürítsük a hólyagot. Ezáltal kimossuk belőle a legtöbb kórokozót. Ha ennek ellenére panaszok jelentkeznek, akkor sokat segíthet, ha pár napig speciális vízhajtó teákat iszunk, vagy olyan növényi készítményeket fogyasztunk, mint az áfonya, vagy tormából és sarkantyúvirágból készült kivonat. Gyakran azonban ezek ellenére is szükségessé válik az antibiotikumos kezelés. Különösen abban az esetben, ha láz és alhasi fájdalom is társul a panaszokhoz, vagy vér kerül a vizeletbe. Ilyenkor mindenképp kérjünk orvosi segítséget.”
A hüvelygomba ugyanolyan érzés, mint a hólyaghurut?
Dr. Eva Lunzer-Mühl: „Egy gombás fertőzés a legtöbb esetben fehér színű, darabos folyással mutatkozik meg, illetve viszketéssel és égő érzéssel a szeméremajkak környékén. A hólyaghurutot alapvetően jól meg lehet különböztetni a hüvelygombától.
Milyen szerepe van a változókori ösztrogénhiánynak a hólyaghurut kialakulásában?
Dr. Eva Lunzer-Mühl: „A hüvelyhám korunk előrehaladtával és az ösztrogénhiány következtében elvékonyodik és sérülékenyebb lesz. Ezen kívül megváltozik a hüvelyflóra összetétele. Amennyiben a premenopauza során több a tejsavbaktérium – ezek tartják savasan a pH-értéket –, akkor a posztmenopauzában az ösztrogénhiány következtében megváltozik a csíraspektrum. Ebben az esetben ez a miliő főként a bél- és a bőrflóra baktériumaiból áll, melyek megtelepednek a húgyvezetékben.”
Milyen kezelési módok léteznek hólyaghurut esetén?
Dr. Eva Lunzer-Mühl: „Amennyiben a panaszok csak enyhék, speciális teákkal, vagy tormát és sarkantyúvirág kivonatot tartalmazó növényi készítményekkel, esetleg áfonyával még kezelhetők. Sokszor azonban szükséges az antibiotikumos kezelés.”
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Dr. Andrea Gnad: „Néha a megelőzésért tett erőfeszítések nem érnek semmit, és kialakul a hólyaghurut. Akut hólyaghurut esetén mindenképp forduljunk orvoshoz! Hólyaggyulladás esetén láz, oldalfájdalom vagy a húgyúti fertőzés tipikus panaszai jelentkeznek. Ha vér is látható a vizeletben, azonnal kezdjünk el antibiotikumot szedni. Amennyiben túl sokáig várunk a kezelés megkezdésével, egy felszálló húgyúti fertőzést kockáztatunk meg, amelyből akár egy vesemedence gyulladás is kialakulhat.”