Az időhiány érzése a rohanó hétköznapok során okkal merül fel. Amikor hozzávetőleg 50 évvel ezelőtt, a legutóbbi osztrák munkaidőreform során bevezették a 40 órás munkahetet, a szerepek felosztása teljesen más volt, mint ma: a háziasszony gondoskodott a gyerekekről, a bevásárlásról, az ügyintézésről és a háztartásról, míg a férj teljes munkaidőben dolgozott. Eredetileg tehát nem az volt a cél, hogy mindenki mindenből kivegye a részét. Ma már mindennapos a többszörös leterheltség. A Bécsi Egyetem egyik tanulmánya szerint sokan szeretnék a munkaidejüket heti egy, sőt két nappal csökkenteni, és készek ezért akár fizetéscsökkentést is elfogadni. De nem mindenki engedheti meg magának ezt. Mely stressz elleni tippek segítenek az időhiány leküzdésében és az idő tudatosabb beosztásában?

Az alábbi 5 stressz elleni tipp lelassítja a hétköznapokat

1. Ismerjük fel az időcsapdákat

Először is fontos felismerni, hol rejtőznek a legnagyobb időcsapdák. Amit mindannyian ismerünk: a folyamatos online-lét – különösen a mobiltelefon révén – megszakítja a tevékenységeinket, és darabokra szedi a napjainkat. A mottó tehát: legyünk gyakrabban offline, legyünk körültekintőek, tudatosan ne csináljunk semmit (tényleg semmit), és élvezzük a pillanatot, ahelyett, hogy huszadszorra is megnéznénk a közösségi média oldalainkat. Mindez elengedhetetlen ahhoz, hogy kikapcsoljunk.

Ráadásul sokan túlságosan optimisták a jövőbeni időtartalékaikat tekintve, mert azt gondolják, hogy másnap több idejük lesz, mint ma. A következmény pedig az, hogy túl sok kötelezettséget vállalnak. Mondjunk gyakrabban nemet, az állítólagosan kötelező eseményeken ne vegyünk részt, és ne ütemezzük be egyik időpontot a másik után, hanem tudatosan iktassunk be szüneteket közéjük – így máris kevesebb lesz a stressz.

2. Ne hagyjuk veszni az időt!

Ebben az esetben kreatívnak kell lenni. Mivel az idő ritkán veszendő, sokszor már apró változtatásokkal jobban be lehet osztani. A munkába vezető vonat- vagy buszút alatt olvashatunk egy könyvet, hallgathatunk hangoskönyvet vagy podcastet. Vagy el is biciklizhetünk a munkahelyünkre, így ki is húzhatjuk az esti edzőtermi edzést a listánkról. Aki órákat tölt a játszótéren, nyugodtan hagyhatja (nagyobb) gyermekét egyedül játszani, vagy a többi gyerekkel rohangálni – közben leülhet egy padra, és felhívhat egy számára kedves személyt.