Így ihatsz eleget: 5 tipp folyadékhiány ellen
Már dél van, és most jössz rá, hogy reggel óta nem ittál egy kortyot sem. Ismerős a helyzet? Akkor olvasd el az alábbi öt tippünket a folyadékhiány megelőzésére.
Mennyit kell innia egy embernek?
Tény, hogy az egészséges fiataloknak és felnőtteknek naponta 30-40 ml vizet kell fogyasztaniuk testsúlykilogrammonként. A folyadékszükséglet azonban egyedi és számos tényezőtől függ: a sok mozgás és sport, extrém hőmérsékletek, az ételek sótartalma, a gyógyszerek és még számtalan más szempont befolyásolja. A várandósság és a szoptatás alatt is nő a folyadékigény. Különösen az idősebb embereket fenyegeti a kiszáradás veszélye a csökkent szomjúságérzet miatt. Ráadásul a hólyag az életkorral több folyadékot választ ki, mert a vesék már nem képesek megfelelően koncentrálni a vizeletet.Mellesleg túlzásba is lehet vinni a folyadékfogyasztást: az extrém vízmennyiség túlterheli a veséket, és vízmérgezés (intoxikáció) alakul ki, amelynek egyik lehetséges következménye az agyödéma kialakulása. Egészséges felnőttként ehhez nagyon rövid időn belül rengeteg vizet kellene inni. Ebben az esetben nagyobb veszélynek vannak kitéve a csecsemők és a kisgyermekek, akik sokkal gyorsabban érik el a kritikus vízmennyiséget.
Melyek a kiszáradás jelei?
A kiszáradás súlyosságtól függően vezethet szájszárazsághoz, csökkent nyáltermeléshez, fejfájáshoz, koncentrálási nehézséghez, székrekedéshez vagy izomgörcsökhöz – de akár fogyáshoz, zavartsághoz vagy a keringés összeomlásához is. A vizelet színe is utalhat folyadékhiányra: minél többet iszunk, annál világosabb a vizelet.Egy széles körben elterjedt feltevés szerint már a szomjúság is a kiszáradás jele. A Monash Egyetem Bioorvostudományi Intézetének ausztrál kutatói azonban azt állapították meg, hogy a fiatal, egészséges embereknek csak akkor kell inniuk, ha szomjasak. Azonban bizonyos esetekben nem szabad kizárólag a szomjúságérzetre hagyatkozni: az idősek, a veseproblémákban szenvedők, vagy azok esetében, akik cukorbetegséggel küzdenek.
5 tipp a kiszáradás legyőzésére
1. Az ivás során gondoskodjunk a változatosságról
Akinek a víz túl unalmas, kipróbálhatja a színes poharakat, vagy váltogatva fogyaszthatja a langyos, hideg vagy melegebb vizet. A szénsavas ásványvíz serkenti a nyáltermelést és fokozza a száj nyálkahártyájának vérellátását. Viszont sok levegő kerül a gyomorba, így aki hajlamos a puffadásra, a teltségérzetre és böfögésre, vagy érzékeny a gyomra, a legjobb, ha szénsavmentes vizet fogyaszt.Az úgynevezett „infused water” is segíthet abban, hogy megfelelő mennyiségű vizet fogyasszunk: menta, lime-darabok vagy gyömbér hozzáadásával változatossá tehetjük a víz ízét. A cukrozatlan gyümölcs- és gyógyteák is megfelelő alternatívát jelenthetnek a sima víz helyett. A gyümölcsleveket cukortartalmuk miatt inkább érdemes kerülni.
Jó hír a kávé szerelmeseinek: a közhiedelemmel ellentétben a kávé nem szárítja ki a szervezetet. Így egy-két csészével el lehet fogyasztani naponta. A kávé azonban nem alkalmas szomjoltónak, mert a túl sok koffein emelheti a vérnyomást.
Apropó: vizet nemcsak az italok tartalmaznak, hanem az ételek is. A folyadékban gazdag gyümölcsök és zöldségek, mint például a saláta, az uborka, a sárgadinnye, a narancs és a paradicsom szintén hozzájárulnak a napi folyadékbevitelünkhöz.