Active Beauty
Így tartósítsd a kedvenc gyümölcseidet és zöldségeidet
Szöveg: Nagy Viktória
olvasási idő: min
Zárd üvegbe a nyár ízeit

Így tartósítsd a kedvenc gyümölcseidet és zöldségeidet


Kevesebb pazarlás, különleges ízek



A befőzés és az egyéb tartósítási technikák az élelmiszer pazarlás szempontjából sem elhanyagolhatóak, talán emiatt is ismeri fel egyre több fiatal a létjogosultságát.

A befőzés az élelmiszerek tartósításának legismertebb módja, de nem az egyetlen. A fagyasztás, a szárítás, a pácolás és az erjesztés is a tartósítás gyakori formái, hiszen mindegyik módszer – valamilyen mértékű – eltarthatóságot eredményez. Bár az élelmiszerek alapvetően frissen biztosítják a legmagasabb tápértéket, a tartósítás kiváló módja annak, hogy a legtöbb hasznos anyagot megőrizzük. Számos lehetőség van a tartósításra, ráadásul ezek nem is feltétlenül macerás eljárások. Mutatjuk a legegyszerűbbeket és a legnépszerűbbeket.

Szárítás


A dehidratálás lényege a gyümölcsök és zöldségek szárítása, vagyis a bennük lévő nedvesség eltávolítása. Erre már léteznek speciális szárító eszközök, de nem kell ilyenre sem beruházni ahhoz, hogy véghezvigyük a folyamatot, ugyanis a legtöbb étel sütőben is jól szárítható. A kiszárított élelmiszerek íze és tápanyaguk nagy része szárítás után fél évvel is megmarad. Vákumzáras csomagolással pedig ez az időtartam tovább növelhető.

Ezzel az eljárással tartósíthatunk almát, burgonyát, céklát, paradicsomot és bogyós gyümölcsöket is. A kiválasztott terméket szeleteljük, tegyük a sütőrácsra vagy tepsibe, és a legalacsonyabb fokozaton süssük nagyjából két órán keresztül.


Pácolás


A pácolás számos zöldségnél bevethető tartósítási és egyben savanyítási módszer. A titka a könnyen elkészíthető sólé, ami egyenlő arányban tartalmaz vizet és ecetet, és szintén egyenlő arányban sót és cukrot. Az alaposan megmosott zöldségeket vágjuk fel kisebb szeletekre. Készítsük el az oldatot: a vizet, ecetet, cukrot és sót tegyük egy edénybe és forraljuk fel, majd a teljes feloldódás után hagyjuk hűlni 10 percig. A felvágott zöldségeket tegyük bele tiszta befőttesüvegekbe, és a kihűlt sóoldatot öntsük rájuk, majd fedjük le őket.

Erjesztés


Az erjesztés – más néven fermentálásaz egyik legősibb tartósítási technika, ami a hasznos baktériumok aktivitásán alapul, ráadásul a legtöbb zöldséggel kivitelezhető. Az erjesztés a tartósításon túl egészségügyi szempontból is ideális megoldás, mivel a folyamat során keletkező jó baktériumok támogatják a bélrendszer egészségét.

Az eljáráshoz befőttesüvegre, sóra, fűszerekre és a kiválasztott zöldségre van csak szükség. Mossuk meg, és vágjuk szeletekre a zöldséget. Tegyük őket befőttesüvegbe, adjuk hozzá a fűszereket úgy, hogy egy ujjnyi hely maradjon az üveg tetején. Adjunk két csészényi vízhez két evőkanál sót, keverjük össze, és öntsük rá az üvegbe töltött zöldségekre és fűszerekre. Fedjük le az üvegeket, és napfénytől elzárva tároljuk. Két nap múlva fognak buborékot termelni az erjedés következtében. Fontos, hogy naponta kétszer nyissuk ki az üvegeket, hogy a buborékok távozhassanak. Négy nap elteltével már fogyaszthatók is a zöldségek. A csípősebb ízekért pár napig még érdemes hagyni az erjedést, ha viszont nem szeretnénk tovább fokozni, akkor mehet az üveg a hűtőbe.

A különböző befőzési technikákkal lehetünk előrelátóak: családtagjaink, barátaink biztosan jónéven veszik, ha karácsonykor saját kezűleg készített finomságokat ajándékozunk a felesleges tárgyak helyett.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.