Active Beauty
Készíts rovarhotelt a kertbe
Szöveg:
olvasási idő: min
Fenntarthatóság

Készíts rovarhotelt a kertbe

A biodiverzitás, vagyis az élőlények sokfélesége nagyon fontos a kertekben is az ökológiai egyensúly fenntartásához. Bizonyos rovarok azért hasznosak, mert megszabadítanak bennünket a kártevőktől, míg mások a beporzást segítik.

A rovarszállók különösen télen hasznosak, mert egyrészt menedéket nyújtanak, másrészt fészkelőhelyként is használhatják a bogarak, nem beszélve arról, hogy egy szépen összerakott rovarhotel látványos eleme lehet a kertünknek. A kialakítása pedig nagyszerű családi program, amibe akár a gyerekeket is bevonhatjuk.

Hogyan fogjunk hozzá?


Először jelöljük ki a helyet, ahová a rovarhotelt tervezzük. Fontos, hogy egy széltől és esőtől védett, lehetőség szerint napsütéses részre kerüljön az építményünk. A méret kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy a rovarok szaporodni is fognak, tehát jó, ha elegendő fészkelőhely áll a rendelkezésükre.
A méhek, katicabogarak, lepkék, fátyolkák mind szívesen látott vendégek a kertünkben, de mindegyik más búvóhelyet szeret – ezt vegyük figyelembe a tömőanyag kiválasztásánál. Gondoljuk át, hogy jellemzően milyen rovarok bukkannak fel a kertünkben, és kezdjük el összegyűjteni a tömőanyagokat. Szerencsére ősszel rengeteg természetes anyagot találunk egy erdei séta alkalmával is. A katicabogarak szeretik a tobozokat, a lepkék az ágakat, a fátyolkák a szalmát, a darazsak és a vadméhek pedig a nádszövetet, az üreges szárakat vagy a bambuszrudakat.
Bár az építésnél ott lehetnek a gyerekek, jó, ha olyan magasságba helyezzük a kész hotelt, ahol már nem érik el a kicsik. Ráadásul így inkább vadméhek, katicabogarak költöznek majd bele, míg a földre helyezett odút jellemzően pókok, hangyák, százlábúk veszik birtokba.

Mire figyeljünk az építésnél?


A rovarhotel külseje kemény fából legyen, de egy régi, nagy méretű fadoboz vagy láda is tökéletes erre a célra. Jó, ha kátránypapírból vagy fémlemezből kis tetőt helyezünk rá, ami esővédetté teszi a helyet. Ahhoz, hogy valóban bele költözzenek a rovarok és ne csak dísztárgy legyen, figyeljünk a stabilitásra, valamint arra, hogy a mélysége elérje a 15 centimétert, felületkezelésre pedig ne használjunk mérgező lakkot vagy egyéb festéket.

Tegyünk bele kis polcokat, válaszfalakat, melyekkel különböző méretű fakkokat hozhatunk létre. Ezekbe más-más anyagokat helyezzünk, így többféle beköltöző rovarra számíthatunk. Miután elhelyeztük a tömőanyagokat, kívülről borítsuk be az odút csirkehálóval. A háló megakadályozza, hogy a kisebb fadarabok kipotyogjanak, illetve hogy a madarak kihúzzák a rovarhotelből az ágakat, ugyanakkor a bogarak ki-be járását nem korlátozza. A rovarhotel alapvetően nem igényel ápolást, ugyanakkor ha elkezdenek lebomlani, penészedni vagy tönkremenni a tömőanyagok, akkor ezeket a részeket érdemes kicserélni.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.