Meditáció: ilyen meglepő hatása van egy meditációval foglalkozó kutató szerint
Sok embernél a reggeli rutin részét képezi – de vajon milyen hatása van valójában? A meditáció tényleges hatásai meg fognak lepni…
A meditáció hatásairól számos kutatás készült már. Peter Sedlmeier, a kutatási módszertan és értékelés professzora a Chemnitzi Műszaki Egyetem Pszichológiai Intézetében, a „Die Kraft der Meditation” (A meditáció ereje) című könyvében rengeteg különféle kutatási eredményennyel foglalkozott. Ezek a legfontosabb megállapításai:
A meditáció különböző fajtái és ezek hatásai
Több különböző meditációs típus létezik. Egyesesek tökéletesen megfelelnek a kezdőknek, ilyen például a sétameditáció. Másfajta meditációk pedig inkább a haladóknak ajánlottak:- Bodyscan meditáció
- Sétameditáció
- Mantra-meditáció
- Szerető-kedvesség (Metta) meditáció
- Vezetett meditáció
- Vipassana meditáció
- Osho meditáció
Die positiven Auswirkungen von Meditation
Még több boldogság és higgadtság? Ilyen meglepő hatásai vannak ténylegesen a meditációs praktikáknak:
1. Pozitív hatások a társas kapcsolatokra
Professzor Sedlmeier a könyvében azt taglalja, hogy milyen tényleges hatásai vannak a meditációnak. Arra számítottál, hogy a fókuszálás vagy a figyelmesség állnak az első helyen? Nem így van. A meditáció ugyanis főként a társas kapcsolataid minőségére van hatással, amit főleg a szerető-kedvesség (Metta) meditációval tudod segíteni.
2. Az ideiglenes szorongások csökkentése
Sedlmeier professzor véleménye szerint a meditáció tökéletes választásnak bizonyul arra, hogy felszámolj minden negatívummal. Nem csoda, hogy az alkalomadtán jelentkező félelmek és szorongások száma is csökkenthető meditációval.
Figyelem: Ha szorongsz vagy más mentális problémád van, akkor mindenféleképpen kérj segítséget egy szakembertől. Itt számos információt találsz ezzel kapcsolatban, vagy akár a telefonos lelki segély szolgálathoz is fordulhatsz. A meditáció alkalmazható kiegészítő kezelésként, de nem helyettesíti a pszichoterápiát.
3. A negatív érzelmek csökkentése
A rendszeres meditálás következtében jelentősen csökkenthető az olyan negatív érzések kialakulása, mint a düh, félelem, irigység és féltékenység. Egy idő után az élethez való hozzáállásodat is pozitívan befolyásolja. A mantra-meditáció egy remek eszköz arra, hogy tudatosan ismét elérd a nyugodt érzelmi állapotot.
4. Több figyelmesség
A figyelmességi és a meditációs praktikák sok ember szerint szoros összeköttetésben állnak. Épp ezért még elképesztőbb, hogy az észlelés és a figyelmesség mindössze közepesen javulnak meditáció következtében.
5. Kevesebb stressz
Több kutatás is arra a megállapításra jutott, hogy a meditáció tökéletesen alkalmas a stressz redukálására. A következő zen közmondás sem véletlen: „Meditálj minden nap 20 percet. Kivéve, ha nagyon elfoglalt vagy – akkor egy órát.”
Ha ismét közel állsz az érzelmi kimerültséghez, akkor legalább 20 percet szánj a meditációra. Az olyan negatív gondolatokat, mint például „Ezt sosem tudom megcsinálni”, háttérbe tudod vele szorítani.
A kutatások szerint ezekre csekély hatással van a meditáció
Koncentrált tanulás
Kutatások szerint a meditáció nem képes rendkívüli mértékben segíteni a tanulást. Ennek ellenére egyáltalán nem baj, ha tanulás előtt összpontosítasz és megnyugszol. Ezzel kapcsolatban hallgass a belső hangodra, és a saját tapasztalataidra a meditációval kapcsolatban.
Érzelmek kontrollálása
Annak ellenére, hogy a meditációt gyakran javasolják ADHS esetén, csak csekély hatása van az érzelmek szabályozására. Ennek oka, hogy ezek irányítása inkább mentális, mintsem érzelmi alapú, és Sedlmeier professzor szerint a meditáció sokkal inkább az érzelmi tényezőkre van hatással.
A meditáció közvetlen hatása
A meditáció fajtájától függ, hogy az az agy melyik területére van hatással, mondja Sedlmeier professzor. A fókuszált figyelem meditáció például olyan agyi részeket aktivál, melyek a kognitív kontroll és a figyelem tudatos szabályozását szolgálják. Míg azokra a részekre, melyek a gondolatokért felelnek, kevésbé van befolyással. A szerető-kedvesség meditáció ellenben azokat a területeket érinti, amik a testjelekért és az érzelmekért felelnek. „A mantra-meditáció pedig azokra a részekre van befolyással, melyek a tervezéssel és a tudatos motorikus aktivitások elvégzésével, illetve a vizuális feldolgozással és a képzelőerővel foglalkoznak.” Van azonban egy terület, ami mindig érintett volt, az úgynevezett insula, ami a test irányításáért, a saját légzés tudatosságáért, illetve a saját gondolataid figyeléséért felel.
A meditáció hosszútávú hatása
Ha hosszabb ideig rendszeresen meditálsz, akkor az tudatosabb cselekvéshez, jobban működő emlékezethez, illetve az öregedési folyamat elhalasztásához vezethet. Kutatások szerint az agy öregedése lelassul, magyarázza Sedlmeier professzor:
„Több olyan jel van, amely szerint a meditáció meghosszabbíthatja az életet, és ez az úgynevezett telomerekkel áll összefüggésben. A telomerek a kromoszómák végén találhatók, és az idő előrehaladtával egyre rövidebbek lesznek. Minél rövidebbek a telomerek, annál nagyobb az esélye a korral összefüggésben álló betegségek kialakulásának és a korai halálnak is. […] A meditáció lelassítja a telomerek rövidülését.”
Összegezve::
A számos tanulmány ellenére még sok olyan területe van a meditációs kutatásnak, amit érdemes közelebbről is megvizsgálni. Amit eddig kiderítettek: a meditáció fajtájától függ, hogy annak melyik hatása érvényesül. A legtöbbet azzal a meditációval nyersz, ami a társas kapcsolatokért felel. A rendszeres meditációnak hosszútávú hatása is van az agy teljesítményére, és bizonyos körülmények között még az öregedési folyamatot is lelassíthatja.
Könyvajánló:
Die Kraft der Meditation (A meditáció ereje)
Peter Sedlmeier
Kiadó: Rowohlt