Active Beauty
Négy környezetbarát asztaldíszötlet
Szöveg:
olvasási idő: min
Ünnepi asztal

Négy környezetbarát asztaldíszötlet

A karácsony napjai tulajdonképpen semmiben sem különböznek az év többi napjától. Ami különlegessé teszi őket, az az az érzés, amit kapcsolunk hozzájuk. Amikor az ünnepi díszbe öltöztetett karácsonyfa előtt állunk, a szeretteinkkel együtt karácsonyi dalokat éneklünk, és egy pillantást vetünk a gyönyörűen megterített asztalra: a szemeink versenyt csillognak a csillagszórókkal, és kicsit újra érezzük a varázslatot, mint annak idején, gyermekkorunkban.

Egyedi karácsonyi asztalterítő

Ha idén valami különlegessel szeretnéd feldobni a karácsonyi asztalt, akkor egy egyedileg díszített asztalterítővel megteheted: tökéletes alapot ad az asztali dekoráció többi részének, és ha ráadásul még egy kézzel készült és művészien megmunkált darabról van szó, akkor több díszre szinte már nem is lesz szükséged. Bemutatunk egy egyszerű asztalterítő díszítő technikát, amivel egy szempillantás alatt (gyerekekkel is) elkészítheted az egyedi műalkotást. Ráadásul teljes mértékben a saját ízlésed szerint vagy a többi dekorációhoz passzolóan alakíthatod azt.


Ezekre lesz szükséged hozzá:

  • terítőanyagra, az asztalod méretére szabva
  • egy közepes festőecsetre
  • kimosható textilragasztóra
  • vízálló textilfestékre
  • nagy levelekre (a gesztenye- és tölgyfalevelek tökéletesen megfelelnek a célnak)

És így készül:


Terítsd ki az anyagot, és rendezd el rajta a leveleket, majd ragaszd rá őket a ragasztóval.
A levelek sablonokként funkcionálnak: fesd körbe őket az ecsettel. A festéket a levelek széle körül vastagabban vidd fel, kifelé haladva pedig fokozatosan váljon egyre áttetszőbbé a festés.
Ha kész vagy a festéssel, óvatosan húzd le a leveleket a terítőről, és hagyd jól megszáradni rajta a festéket.
Ezt követően beteheted a terítőt a mosógépbe, hogy a maradék ragasztó is kimosódjon az anyagból.

Különösen szép karácsonyi színkombinációk például: a piros terítő arany levelekkel, fehér terítő zöld mintával, vagy – ha a visszafogott stílus kedvelője vagy – bézs asztalterítő ezüst festékkel.

DIY szalvétagyűrűk


Ha a csinos szalvétákat nem csak félbehajtva, hanem elegánsan, szalvétagyűrűbe bújtatva szereted a tányérra tenni, akkor idén nyűgözd le a családodat ezzel a kézzel készített verzióval.

Ezekre lesz szükséged az elkészítéséhez:

  • vécépapír gurigákra (egy gurigából három gyűrű lesz)
  • ragasztópisztolyra
  • szalagra
  • díszítőelemekre (csillámkövek, szárított virágok, tobozok, gyöngyök, fenyőágak)
  • ollóra
  • vattára (a legjobb a tömővatta)

És így készül:


Vágj a vécépapírgurigákból három-három gyűrűt. A vécépapírguriga gyűrűk külső felére ragaszd rá a vattát.
Ragaszd a szalag egyik végét a guriga belső felére, és kezd el körbetekerni rajta. A végén se a gurigából, se a vattából nem szabad látszania semminek. Ha körbeértél, a szalag másik végét ugyancsak a guriga belsejéhez ragaszd oda.
Egyéni ízléstől függően a szalvétagyűrűket így is hagyhatod, de akár néhány díszítőelemet is ragaszthatsz rájuk.

Saját készítésű gyertyaüveg


A gyertyafény rendkívül meghitt hangulatot teremt. Épp ezért a karácsonyi asztalról se hiányozhat. A természetes anyagokkal ékesített gyertyaüvegek nemcsak mutatósak, hanem még a gyermekkezeket is védik az égésveszélytől. Valószínűleg az asztaldísz elkészítéséhez szükséges anyagok mindegyikét megtalálod otthon vagy a természetben.

Erre lesz szükséged az elkészítéséhez:

  • tetszés szerinti üvegekre, amikbe belepasszolnak a gyertyák (befőttesüvegek, magasabb lekváros üvegek…)
  • fenyőtobozokra
  • ragasztópisztolyra
  • ollóra
  • zsinórra
  • gyertyára

És így készül:


Ragassz a ragasztópisztollyal tobozokat az üvegekere.
Vágd megfelelő hosszúságúra a zsinórt, és tekerd többször az üveg köré, majd köss rá egy nagy masnit.
Ezt követően állítsd bele a gyertyát, és gyújtsd meg.

Tippünk: Az asztaldísz elkészítése kiváló elfoglaltság a hosszú adventi vasárnap-délutánokon. Kerekedjetek fel a gyerekekkel, sétáljatok egyet a téli erdőben, gyűjtögessetek terméseket, majd pedig egy bögre forró kakaó és néhány karácsonyi keksz mellett éljétek ki a kreativitásotokat!

Sajátkezűleg öntött gyertya a karácsonyi asztalra


Ha belejöttél a kézműveskedésbe, akkor még a gyertyaöntésnek is nekiállhatsz. Megmutatjuk, mit kezdhetsz az otthoni gyertyamaradványokkal. A sajátkezűleg készített gyertyák ajándéknak is kiválóak. Teljesen vegyianyagmentes, karácsonyi illatú gyertyákat kreálhatsz, ha fűszereket vagy illóolajokat is adsz a folyékony viaszhoz.

Ezekre lesz szükséged az elkészítéséhez:

  • viaszmaradékokra
  • kanócra (vagy vásárolt vagy például egy régi kapucnis pulcsi kötője vagy egy régi cipőfűző)
  • tűzálló üvegekre
  • fapálcikákra
  • főzőedényre és fémtálra
  • ollóra
  • gémkapcsokra
  • illóolajokra/fűszerekre/vaníliarúdra
  • szárított virágokra

Így készül:


Először vágd a kanócot megfelelő hosszúságúra: néhány centiméterrel hosszabbnak kell lennie az üveg magasságánál. Ezt követően a kanócot az edény alján gémkapoccsal, felül pedig fapálcikára tekerve rögzítsd, hogy később, a viasz beleöntésekor ne mozduljon el. Forrald fel a vizet, és a viaszmaradékokat olvaszd meg a vízfürdőben. A különböző színű viaszmaradékokat összekeverheted, vagy egyesével fel is hevítheted, majd pedig szivárványrétegekként beletöltheted az üvegbe.
Ha karácsonyillatú gyertyákat szeretnél készíteni, akkor a viaszhoz adhatsz például néhány csepp illóolajat, különböző fűszereket, mint fahéjat, szegfűszeget, kardamomot vagy egy vaníliarúd kikapart belsejét. Különösen szép lesz a végeredmény, ha néhány szárított virágot is keversz a folyékony viaszba (elsősorban az egyszerű, tejfehér gyertyákban mutatnak jól).
Öntsd a folyékony viaszt óvatosan az üvegekbe, és hagyd megdermedni.

Vigyázat! A tűzhelyen lévő folyékony viaszt sohase hagyd felügyelet nélkül!

Még ha nem is tartod magad különösebben kreatívnak, ezeknek a DIY asztaldíszeknek akkor is érdemes adnod egy esélyt, mert nagyon egyszerűen elkészíthetők, és csak kevés dolgot kell vásárolnod hozzájuk – amivel mind a környezetet, mind a pénztárcádat kíméled. Ha szívesen kézműveskedsz a szabadidődben, akkor nézz körül a wald-und-wiese.at honlapon, ahol számos kreatív workshopot találsz. Ha pedig a gyermekeiddel ülsz a legszívesebben barkácsolni, akkor Pia Deges könyvét ajánlunk a figyelmedbe: „Kézműves alkotások a természet kincseiből”.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.