Öt tipp a minimalizmus jegyében: élj kevesebb dologgal és átláthatóbban
A gazdag nyugati országokban egy átlagos háztartásban akár 10.000 tárgy is megtalálható. Ez túl sok. Számos ember vágyakozik a minimalizmus után. De hol és mikor érdemes elkezdeni? Egy biztos: ne a pincében kezdd. Ezekkel a tippekkel megteheted az első lépést a minimalizmus felé – az otthonodban és az életedben egyaránt.
Evolúcióbiológiai szempontból mi, emberek „többre” vagyunk programozva. Az őseink túlélését az biztosította, hogy minden lehetséges dolgot megszereztek és összegyűjtöttek. Kőkorszaki agyunk azonban túl van terhelve a modern világban. A tárgyak és szolgáltatások bármikor és szinte korlátlanul elérhetők. Az ilyen mértékű fogyasztás pedig nem tesz minket boldoggá – épp ellenkezőleg. Gyakran érezzük magunkat szétszórtnak és stresszesen. (Ebben cikkben megtudhatod, hogy ez mit tesz veled: Kortizol: ilyen hatással van a lélekre ez a stresszhormon)
A minimalizmus javítja a közérzetet
A Young Consumers szaklapban megjelent tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy a csökkentett fogyasztás növeli a jó közérzetet, és csökkenti a lelki terhelést. A tudósok ezt arra vezették vissza, hogy minél kevesebb a tulajdonod, annál kevesebb energia szükséges annak fenntartására, rendszerezésére és védelmére. Ráadásul egyre több embernek vannak ökológiai aggályai, és fenntarthatóbban szeretne élni. Aki kevesebbet vásárol és fogyaszt, sokkal kevesebb forrást használ fel.
Gondolkodásmód kérdése: miről szól a minimalizmus?
A legtöbben mire gondolnak a minimalizmus szó hallatán? A lakás, a pince és a padlás lomtalanítására. A minimalista életmód azonban nem csupán azt jelenti, hogy a háztartásodban található holmik számát le kell csökkentened 100-ra, és be kell költöznöd egy tiny house-ba (apróházba – szerk.). Már kisebb változtatások is több egyszerűséget és átláthatóságot eredményeznek – és ezek a változások nem csak a materialista dolgokra értendők. Ugyanis azok, akik foglalkoznak a minimalizmus témájával, gyorsan rájönnek, hogy leginkább a hozzáállás megváltoztatásán van a hangsúly.
A minimalizmus azt jelenti, hogy a lényeges dolgokra koncentrálsz. Erre azonban ne úgy tekints, mint egy fájdalmas lemondásra. Épp ellenkezőleg: a megmaradt dolgok felértékelődnek. Azért szabadulsz meg a terhektől, hogy azokra a dolgokra tudj fókuszálni, amik boldoggá tesznek, és fontosak számodra. Ez a felismerés motiválhat az elengedésre. Semmi ok a félelemre: nem kell megválnod az imádott képregény-gyűjteményedtől, amennyiben az gazdagítja, és nem terheli az életedet.
5 kezdőlépés a minimalizmus felé
1. Vásárolj kevesebb új dolgot
Ha már sok holmid van, akkor ezzel a tippel észrevétlenül tudod csökkenteni azok számát. Egyszerűen csak azt vedd meg, amit ténylegesen le kell cserélned. Mi segíthet ebben? Vásárolj kevesebbet az interneten, ne kövess influenszereket, jelentkezz ki a törzsvásárlói programokból, és iratkozz le a hírlevelekről. Egy bevásárlólista, amihez szigorúan tartod magad, megakadályozza a spontán döntéseket. Meghatározott időre akár vásárlási diétára is foghatod magad. Mesélj erről a barátaidnak, vagy még jobb, ha velük együtt végzel el egy 30 napos kihívást. További pénztárca- és környezetkímélő tippeket találsz ebben a cikkünkben.
Ha betartod ezeket, gyorsan észre fogod venni, hogy sokkal kreatívabbá válsz a minimalizmusnak hála. Egy új képkeretet egyszerűen megvásárolhatsz, de akár te magad is barkácsolhatsz egyet. Új zoknikat is rendelhetsz magadnak egy kattintással, vagy karácsonykor a nagymama által kötötteket találod a fa alatt. A sportos és izmos testért sem kötelező bérletet venned egy fitneszterembe, hiszen egy nehéz, saját testsúlyos gyakorlatokkal tarkított séta is remek edzés lehet. (További inspiráló ötleteket találsz a „Fitnesz stúdió helyett a természet arénája: 5 ötlet a szabadtéri sportoláshoz” című cikkünkben.)
Elengedés és lomtalanítás: tippek a minimalizmushoz
2. Fenntartható minimalizmus
Ha komolyan gondolod a minimalizmusra való áttérést, akkor nem úszod meg a lomtalanítást. Ha lassan szeretnéd kezdeni, akkor egy éven át minden egyes nap válj meg egy valamitől. Ha azonban gyorsan van szükséged a sikerélményre, akkor válassz kisebb, átláthatóbb projekteket: vedd célba a fűszeres polcot, az íróeszközökkel teli fiókot vagy épp a lakásban szétszórt bevásárlószatyrokat. Ezután következik a radikális szelektálás: minden tönkrement golyóstollat dobj ki, a tompa ceruzákat pedig hegyezd ki. Minden régi, lejárt fűszertől szabadulj meg, a maradékot pedig töltsd át üvegekbe, és írd rá mindegyikre a lejárati dátumot. A bevásárlószatyrok közül pedig tarts meg mindegyik méretből pár darabot, és azokat helyezd el a stratégiailag fontos helyeken (gardrób, táska, kocsi), így mindig kéznél lesznek, amikor épp szükséged lesz rájuk.
A legtöbb esetben nem is esik nehezünkre a lomtalanítás. Sokkal nehezebb, hogy ne ess vissza a régi viselkedési mintákba, vagyis ne kezdj újra gyűjtögetni. Épp ezért érdemes magadnak szabályokat felállítani. Minden új tárgyért cserébe meg kell válnod egy másiktól. A szülinapra hívott vendégek mostantól ne ajándékokat vigyenek, hanem a desszertet, vagy ajándékképp adományozzanak egy jótékonysági szervezetnek. Szintén óriási segítség: szabadulj meg a felesleges tárolóhelyektől. Ha már nincs a falon a felszabadult polc, akkor nem tudod ismét telepakolni.
3. Étkezés: mennyiség helyett minőség
A kevesebb több – ez az étkezésre is igaz. Általánosságban igaz, hogy túl nagy adagokat, túl zsíros, túl édes, túl sós, túl sok állati eredetű és feldolgozott élelmiszereket eszünk. Ha a konyhára is az egyszerűség jellemző, akkor jót teszel az egészségeddel és a bolygóval is. Természetesen nem kell átállnod a vegetáriánus vagy vegán táplálkozásra. Számos olyan étel van, amihez nem kell sok hozzávaló. Egy böjtkúra rengeteget segíthet abban, hogy ismét tudatosan észleld és élvezd az ételeket.
Szerkesztőségük tippje: itt számos ötletet találsz a cukormentes étkezéshez.
4. Tedd rendbe a határidőnaplód
Életünk igencsak felgyorsult és hektikus, továbbá folyamatosan azt érezzük, hogy időhiányban szenvedünk. Kíváncsi vagy, hogy ebben hogyan sikerülhet a minimalizmus? Rengeteget jelent, ha csak egy dologra koncentrálsz. A digitális detox egy remek kezdés: tedd félre az okostelefont, és kapcsold ki a wifit.
Csak egyszer élünk, ezért érdemes megfontoltan bánni az időnkkel. Az olyan szakmai vagy privát találkozókat, melyeket nem vársz és nem is kötelező rajtuk a részvétel, inkább mondd le. Rendkívül felszabadító, ha nem tervezel előre semmit, hanem nyitott vagy a spontán dolgokra. A legideálisabb, ha egy olyan délutánnal vagy hétvégével indítasz, amikor nincs semmi elfoglaltságod, hanem egyszerűen megnézed, hogy mi fog történni. Ha megteheted, akkor a fizetésemelés helyett is inkább menj több fizetett szabadságra, csökkentsd a munkaidőd, és ne túlórázz.
5. Szabadulj meg a lelki terhektől
A minimalista életmód azt is jelenti, hogy elengeded a negatív gondolatokat (Ehhez a „Az elengedés művészete – Hogy sikerül változtatni?” című cikkünkben találsz tippeket). Rengetegszer Te magad állsz a saját utadban. A bűntudat, ami évek óta gyötör. Azok a félelmek és aggodalmak, amelyek miatt éjszaka alvászavarok kínoznak, de nagy valószínűséggel sosem következnek be. Ezeket a lelki terheket nehéz elengedni, de sikerülhet. Ehhez őszintének, nagylelkűnek kell lenned magaddal. Ha úgy érzed, kérj orvosi segítséget.