Pizza kicsit másképp: ez a pinsa-recept annyira jó!
A pizza és a focaccia keveréke: a pinza egy slágerétel Olaszországból. Ehhez a pinza-recepthez szükséged lesz némi türelemre. Ahhoz, hogy a tészta szép levegős legyen, akár két napig is pihentetned kell a hűtőszekrényben. A várakozási idő elteltével azonban remek laposkenyeret kapsz, ami zöldségekkel és mozzarellával ropogós és remek alternatívája a pizzának.
Mi a különbség a pinsa és a pizza között?
A pinsa egy tésztakülönlegesség Rómából, ezért gyakran „Pinsa Romana”-nak hívják. 2001-ben fejlesztette ki egy római pékség, de a gasztronómiában továbbra is újdonságként tartják számon.- Egy hagyományos pizza a legtöbb esetben búzalisztből készül. A pinsához azonban szója-, rizs- és csicseriborsólisztet használnak. Ettől lesz a tészta rendkívül ropogós.
- A pizzával ellentétben, de a kovászos tésztához hasonlóan, a pinsa tészta elkészítése hosszadalmas. Utóbbit akár négy napig is pihentetheted a hűtőszekrényben, míg a pizzatészta sokszor mindössze 1 órán át kell keleszteni.
- A hosszú kelesztési idő következtében a pinsa tésztájában sok levegőbuborék keletkezik. Ezeknek köszönhetően lesz sokkal emészthetőbb. Ezen kívül a pinsa alaptésztája 100 grammonként 340 kalóriát tartalmaz, ami kb. harmadannyi, mint a hagyományos pizzáé.
- És a kinézete? A klasszikus focaccia újraértelmezésében a pinsa nem úgy néz ki, mint egy pizza, hanem mint egy hosszúkás, ovális laposkenyér.
Istenien rusztikus: pinsa recept
Hozzávalók 4 pinsához
- 3 g élesztő
- 350 g 00-ás búzaliszt, és egy kevés a gyúráshoz
- 45 g rizsliszt
- 25 g szójaliszt
- 4 ek. dmBio extra szűz olívaolaj, és egy kevés a tál bekenéséhez
- 2 tk. tengeri só
- 2 padlizsán
- só
- 2 sárga cukkini
- 250 g mozzarella
- 250 g üveges paradicsomszósz
- 4 ek. dmBio zöld pesztó bazsalikommal
Tipp: Annak érdekében, hogy minél jobban tudjon pihenni a tészta, egy olyan tálra lesz szükséged, aminek van teteje. Amennyiben nincs ilyen edényed, akkor egy tiszta konyharuhával takard le.
Pinsa elkészítése
1. A tészta elkészítése
Az élesztőt keverd el 275 ml hideg vízzel. Ezután add hozzá a liszteket, az egy evőkanál olívaolajat és a tengeri sót, majd 6-8 perc alatt gyúrj belőle egy sima tésztát. Amennyiben szükséges, adj még hozzá lisztet vagy vizet.
2. Tedd a tésztát egy tálba, és hagyd pihenni
A gombócra formált tésztát tedd egy olívaolajjal kikent tálba vagy műanyag tárolóba, majd lefedve hagyd egy órán át pihenni szobahőmérsékleten. Ezután kb. 48 órán át hagyd kelni a hűtőszekrényben. Az idő eltelte után tedd a tésztát egy enyhén lisztes munkalapra, és oszd négy egyenlő részre. Ezekből gyúrj négy gombócot, majd ezeket is tedd bele egy tálba, és szobahőmérsékleten hagyd őket 3-4 órán át pihenni.
3. Készítsd elő a pinsa feltéteket
A padlizsánt (amiből ízletes vegetáriánus kenyérfeltétet is készíthetsz) mosd meg, hámozd meg, majd hosszában szeleteld fel. Ezután sózd meg, és várd meg, hogy vizet engedjen. Ezt követően töröld szárazra egy papírtörlővel, a szeleteket keverd össze két evőkanál olívaolajjal, és egy serpenyőben pirítsd mindkét oldalát 4-5 percig. A cukkiniket is mosd és pucold meg, szintén vágd fel hosszában vékony szeletekre, majd enyhén sózd meg. A mozzarellát csöpögtesd le, és szeleteld fel.
4. Melegítsd elő a sütőt, tedd fel a feltéteket, és süsd meg a pinsát
Légkeverésen melegítsd elő a sütőt 230 Celsius-fokra. Közben hagyj benne két tepsit, hogy azok is felforrósodjanak. Egy enyhén lisztes munkalapon készíts ovális lapos kenyereket (kb. 18 x 25 cm) a tésztagombócokból, és egy-egy sütőpapírra tegyél kettőt egymás mellé. Ezután kend meg mindegyiket paradicsomszósszal, oszlasd el rajtuk a mozzarellát, majd a padlizsán és cukkini szeleteket.
5. Tálalás
Vedd ki a sütőből a tepsiket, majd a sütőpapírral együtt tedd rájuk a pinsákat. Ezután tedd be őket kb. 12 percre a sütőbe. Hat perc után cseréld meg a két tepsit. A pinsát aztán tálalhatod hidegen vagy melegen, a lényeg, hogy csepegtess némi bazsalikomos pesztót rájuk.