Poliamória: amikor a szerelem nem kizárólagos
Sok pár számára a monogám kapcsolat képezi a bizalom és az érzelmi hűség alapját. A poliamóriában élőknek azonban elképzelhetetlen ez az exkluzivitást. Ők egy másik utat választanak: a nagy érzelmek kifejezetten megengedettek egy elkötelezett kapcsolaton mellett is – méghozzá a kapcsolat veszélyeztetése nélkül. De hogyan működik a szerelem hármsan (vagy négyesben, ötösben…)? Egy szakértő megválaszolta a legfontosabb kérdéseket ezzel kapcsolatban az ACTIVE BEAUTY-nak.
Tartalomjegyzék
- Mi a poliamória?
- Poliamória és más nyitott kapcsolatok: mi a különbség?
- Honnan ered a poliamória?
- A poliamória szexuális irányultság?
- A poliamória milyen formái léteznek?
- Hogyan működhet a poliamória?
- Miért van rossz híre a poliamóriának?
- Hogyan mondjam meg a jelenlegi páromnak, hogy poliamóriára vágyok?
- Mi az, ami igazán fontos, ha belemegyek egy poliamór kapcsolatba? Vannak szabályok?
- Izgalmas Instagram profilok poliamóriában élő személyekről:
- Egy szivárványcsalád pedig betekintést enged a hétköznapjaiba:
- Három szülő és négy gyerek: Vivianne, Julia és Elena a profiljukon mesél arról, hogy ez hogyan is működik.
Mi a poliamória?
„A poliamória szó szerint azt jelenti, hogy ’többszerelműség’. A hangsúly a szerelmen van, nem a szexen, de alapvetően nagyon különböző formákat ölthet” – magyarázza Mag. Daniela Maier. A poliamória tehát egy szerelmi, illetve kapcsolati forma, amely során lehetséges egyszerre több személyt szeretni és velük kapcsolatban élni. „Legalábbis ez az érintettek hozzáállása. Az, hogy ezek a kapcsolatrendszerek valójában hogyan néznek ki, nagyon változó” – mondja a pszichológiai szexuálterapeuta. „A poliamória lehetővé teszi, hogy más személyekkel is megtapasztald az erotikát és a szexualitást. Az azonban minden esetben fontos, hogy az erotikus együttlétnek szerelem legyen az alapja.”Poliamória és más nyitott kapcsolatok: mi a különbség?
Míg más nyitott párkapcsolatok tisztán a kapcsolaton kívüli szexuális élvezetekre összpontosítanak, a poliamóriát előnyben részesítők kizárják a szexközpontúságot és a nem monogámia más formáit” – mondja Mag. Daniela Maier. A poliamória középpontjában a szerelmes érzések állnak.Honnan ered a poliamória?
„A kifejezés változatai valószínűleg már az 1950-es, illetve 1960-as években is léteztek. Az 1990-es években a „polyamory” szó megjelent az amerikai-angol világban” – mondja Mag. Daniela Maier. Így folytatja: „A poliamória gondolata elsősorban a monogámia feminista kritikáján alapul. A nyugati társadalomban a monogámia központi szerepet játszott a (heteroszexuális) házasságban, ugyanakkor több hátrányt jelentett a nők, mint a férfiak számára. A monogámia egynejűséget, illetve egyférjűséget jelent. A monogámia feminista kritikája a házasságot, mint patriarchális intézményt célozta meg, amely a férfiaknak jogokat biztosított a nők szexuális, szaporodási és háztartásbeli szolgáltatásaihoz. A feminista kritika tehát nem csak a szexuális kizárólagosságra, hanem egy személy tulajdonjogára vonatkozó igényekre is irányult. Ez a háttér fontos a kapcsolati koncepció megértéséhez, ugyanis ebből fejlődtek ki alternatív kapcsolati formák. A poliamória alapgondolata bizonyos tulajdonságok leküzdése vagy megváltoztatása, és a társadalmunkban előírtaktól eltérő kapcsolat megélése.”A poliamória szexuális irányultság?
„A poliamóriára a tudomány főként kapcsolati formaként tekint. Nagyon fontos, hogy a poliamória elérhető legyen az összes szexuális irányultság és nemi identitás számára” – magyarázza a szakember.A poliamória milyen formái léteznek?
Általában különbséget tesznek a primer, szekunder és tercier között. Ez azt jelenti, hogy egy partner mennyire fontos és mennyire játszik központi szerepet az életben. A három leggyakoribb kapcsolati modell:- Primer-szekunder: Van egy központi személy, akivel megosztod az életedet. Ez lehet például egy házastárs, akivel közös gyereked is van.
- Primer-primer: Több egyenrangú partnered van.
- Tercier: Ebben az esetben nincs egy központi személy, helyette több szekunder partner van. Ez lehet például egy laza párkapcsolat, mindennemű elkötelezettség nélkül.