Active Beauty
Prosztata: ezt kell a férfiaknak tudni róla
Szöveg: Caroline Pacholet, Paula Rausch
olvasási idő: min
Hogy vagy?

Prosztata: ezt kell a férfiaknak tudni róla

A prosztatavizsgálat fontosságára rendszeresen felhívják a figyelmet, mégis viszonylag kevesen vannak tisztában azzal, milyen nagy szerepe is van ennek az egyébként apró szervnek a férfiegészség megőrzésében. Az Európai Urológus Társaság (European Association of Urology) felmérése szerint még az 50 év feletti férfiak is vajmi keveset tudnak a prosztatájukról, pedig a 60 év felettiek 40%-a a mirigy megnagyobbodásának tüneteivel küzd. Megkértünk egy szakember, hogy világosítson fel minket a belső hím nemi szerv funkciójáról és lehetséges megbetegedéseiről.

Mi köze van a Movembernek a prosztatához?

A „movember” szót az angol „moustache” (magyarul bajusz) és a „november” szavakból kreálták, és egy Ausztráliából származó mozgalmat jelöl. 2003-ban a férfiak egy csoportja egyszerűen csak újra divatossá akarta tenni a bajuszt. November elsején simára borotválták az arcukat, majd egy egész hónapig hagyták nőni az arcszőrzetüket. Mégis valami ennél sokkal nagyobb dolog kerekedett ki a dologból: hamarosan megalapították a Movember Alapítványt. 2004 óta minden év novemberében világszerte férfiak és nők millió hagyják megnőni a bajszukat vagy más testszőrzetüket azért, hogy felhívják a figyelmet a férfiak egészségügyi problémáira (beleértve a prosztatarákot, a hererákot és a lelki betegségeket, köztük a depressziót és a hozzá kapcsolódó öngyilkosságot) és azok megelőzési lehetőségeire, valamint hogy adományt gyűjtsenek a betegek kezelésére.
A mozgalomhoz bárki csatlakozhat: az at.movember.com honlapon számos adományozási lehetőséget találhatunk.

Hogy néz ki a prosztata, és hol helyezkedik el a testben?

„A prosztata a húgyhólyag alatt és a végbél előtt, a hímvessző gyökénél helyezkedik el” – magyarázza dr. Andrea Gnad urológus, andrológus és szexológus szakorvos. „A szerv a medencealapra támaszkodik és körülfogja a húgyhólyagból a vizeletet elvezető húgycső kezdeti szakaszát. A prosztata mirigyfészkeinek mindegyike külön kivezetőcsőben folytatódik, és a húgycsőbe nyílik, ahogy az ondóvezeték is, ami a herében termelődő férfi ivarsejteket, valamint az ondóhólyagok váladékát vezeti ki ide.”
A fiatal férfiak prosztatája „körülbelül gesztenyenagyságú” – mondja Dr. Gnad. A mirigy a kor előrehaladtával elkezd megnőni, és mérete akár „egy mandarin vagy egy grapefruit” nagyságát is elérheti.

Mi a prosztata feladata?

„A prosztata az úgynevezett belső hím nemi szerv” – magyarázza az urológus hölgy. „A prosztata termeli és tárolja prosztataváladékot, mely az ejakuláció során távozó ondónak egy részét adja. A prosztata váladéka elősegíti a hímivarsejtek mozgását, emellett a lúgos kémhatású áttetsző színű váladék segít semlegesíteni a női hüvely savas kémhatású közegét, ezzel biztosítja a hímivarsejtek életképességét.”

A nők számára magától értetődő, hogy az első menstruációjuk után évente nőgyógyászati szűrésen vegyenek részt. 45 éves kor felett azonban a férfiaknak is ajánlott eljárniuk rendszeres kontrollvizsgálatra. Dr. Andrea Gnad két fontos faktort említ meg, amire az urológusok a vizsgálatkor odafigyelnek:

A mirigy megnagyobbodása

„Egyrészről az idősödő férfiak körében igen gyakori a prosztata jóindulatú megnagyobbodása. Ez vizeletürítési problémákat okozhat.” Ez egy alapvetően jól kezelhető állapot, és a kellemetlen tünetek is viszonylag egyszerűen enyhíthetők.

A prosztatarák megelőzés

„A másik fontos téma a prosztatarák megelőzése. A prosztatarák a férfiakat leggyakrabban érintő daganatos megbetegedések közé tartozik, ami korai stádiumban még jól gyógyítható. Ezért rendkívül fontos, hogy egy szakember időben felismerje a betegséget” – mondja Andrea Gnad. A prosztatavizsgálat két módon történhet: tapintással, a végbélen keresztül, valamint egy PSA teszttel, ami a prosztataspecifikus angigének (PSA) értékeit méri a vérben.

Mely élelmiszerek segíthetnek a prosztata egészségének megőrzésében?

A kiegyensúlyozott táplálkozás és rendszeres mozgás fontos szerepet játszik a prosztata betegségek kialakulásának megelőzésében. Ajánlott minden olyan élelmiszer fogyasztása, ami pozitív hatással van a hormonháztartásra.

Egészséges zsírok

A túlzott zsírfogyasztás növeli a prosztatabetegségek kialakulásának kockázatát. Döntő jelentősége mégis annak van, hogy a zsírok mely fajtáját fogyasztjuk. A telített, állati zsírok megnövelik a rák kialakulásának kockázatát, míg a telítetlen, növényi eredetű zsírok csökkentik azt. Fontos telítetlen zsírsav források a hús- és gabonafélék, valamint a burgonya, viszont a hal, a növényi olajok, a diófélék és az avokádó is egészséges zsírokban gazdag élelmiszerek.

Rostok

A rostdús élelmiszerek, mint a gyümölcsök, a zöldségek és a teljeskiőrlésű gabonatermékek fogyasztása csökkenti a prosztata betegségek kialakulásának kockázatát.

Likopin

A paradicsomban (és néhány más piros gyümölcsben) található likopin a legerősebb antioxidánsok közé tartozik. Már heti kb. 10 közepes nagyságú érett paradicsom elfogyasztása is csökkenti a prosztatarák kialakulásának kockázatát.

Fitoösztrogének

A fitoösztrogének olyan növényi eredetű vegyületek, amelyek a női nemi hormonhoz hasonlóan képesek a szervezet ösztrogén receptoraihoz kötődni, és ott hatást kiváltani. A fitoösztrogéneket tartalmazó étrend is védi az ivarszervek egészségét. A fő fitoösztrogének az isoflavonoid (megtalálható például a csicseriborsóban, a szójababban és a teában) és a lignán (megtalálható például a gabonatermékekben és a lenmagban) csoportból kerülnek ki.

Természetes gyógynövények

A gyógynövények közül a megnagyobbodott prosztata okozta panaszok enyhítésében a kisvirágú füzike bizonyult hatásosnak. A kezelés a belőle készült gyógyteával történik: egy púpozott teáskanál szárított kisvirágú füzikét öntsünk le negyedliter forrásban lévő vízzel. Hagyjuk öt percig állni, majd szűrjük le, és reggelente, valamint esténként igyunk meg belőle egy-egy csészével. Ezenkívül a fűrészpálma vagy a csalángyökér kivonatai is segítségünkre lehetnek a panaszok enyhítésében. Továbbá a tökmag fogyasztása is hozzájárulhat a prosztata egészségének fenntartásához

Mikor forduljunk orvoshoz?

Az alapvető szabály az, hogy inkább az indokoltnál egy alkalommal többször keressük fel az orvost, mint túl ritkán! Ha romlik az általános közérzetünk, vagy egyszerűen csak itt az ideje a következő szűrővizsgálatnak, ne legyünk restek megmutatni magunkat egy szakembernek. Ha a prosztata megbetegedésére utaló tüneteket észlelünk magunkon, akkor mindenképpen indokolt tisztázni az okokat. Ilyenek lehetnek:
  • gyakoribb, de kis mennyiségű vizelés
  • vizelés közbeni fájdalom vagy merevedési zavarok
  • megváltozott ejakuláció (pl. véres)
  • prosztata- vagy hátfájdalom
  • hirtelen, megmagyarázhatatlan súlyvesztés
  • duzzadt, fájdalmas nyirokcsomók
  • Természetesen ezeket a tüneteket más okok is kiválthatják, és nem feltétlenül áll súlyos betegség a hátterükben. Viszont jelentkezésükkor mindenképpen tanácsos egy orvost felkeresni.
  • Forrás: prostata.de
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.