Régiből újat: miért menő az upcycling?
Ha korábban egy eszköz elromlott, és még javítható volt, megjavították. Ma már „eldobó” társadalomban élünk. Részben azért is, mert a javítási óradíjak az utóbbi időben számottevően megugrottak – ám egy javításnak mégsem muszáj drága mulatságnak lennie.
A javíttatás az utóbbi években szépen lassan kiment a divatból: sok okostelefon megjavítását például már nem is vállalják. Ezenkívül sokszor már nem is kaphatók a javításhoz szükséges alkatrészek. Ráadásul sok mobiltelefon alkatrészeit nem csavarok tartják össze, hanem ragasztással is rögzítik őket egymáshoz, így egyáltalán nem is javíthatók.
De lassan megfigyelhető egy másik irányba mutató trend is: ma már sokak számára fontos a fenntarthatóság. Egyre többek számára válik világossá, hogy ha a meghibásodott készülékeiket megjavíttatják, vagy a bútoraikat felújítják ahelyett, hogy kidobnák őket, azzal nemcsak a pénztárcájukat kímélik, hanem a környezetünket is. Ehhez több forrásból is kaphatunk segítséget. A repair cafékban megmutatják például, hogy hogy állj neki a javításnak, a felújításnak vagy az újrahasznosításnak.
Ha az összes EU-ban használt mosógép, notebook, porszívó és okostelefon élettartama egy évvel meghosszabbodna, akkor az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint négymillió tonnával kevesebb szén-dioxid jutna a légkörbe. Az 2019. decemberében elindított európai zöld megállapodás központi elgondolása a fenntartható, körforgásos európai gazdasági modell, amely ösztönzi az újrahasznosítást, felújítást, tartós használatot és megosztást, amik nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa 2050-ig klímasemlegessé váljon. Ezért olyan fontos a gyerekeink felé is közvetíteni a fenntarthatóság fontosságát.
Az Európai Parlament 2020-ban megszavazta a „javíthatósághoz való jog” indítványt, amely széles körben arra buzdítaná a gyártókat, hogy egyszerűbben javítható eszközöket dobjanak piacra. De vajon hol és hogyan tudnánk ezekbe az eszközökbe új életet lehelni? Bemutatjuk a lehetőségeket – a repair caféktól az online platformokig –, amik segítenek felébreszteni a bennünk szunnyadó ezermestert.
De lassan megfigyelhető egy másik irányba mutató trend is: ma már sokak számára fontos a fenntarthatóság. Egyre többek számára válik világossá, hogy ha a meghibásodott készülékeiket megjavíttatják, vagy a bútoraikat felújítják ahelyett, hogy kidobnák őket, azzal nemcsak a pénztárcájukat kímélik, hanem a környezetünket is. Ehhez több forrásból is kaphatunk segítséget. A repair cafékban megmutatják például, hogy hogy állj neki a javításnak, a felújításnak vagy az újrahasznosításnak.
Miért olyan fontos megjavítani vagy újrahasznosítani a tárgyainkat?
Az már sokak számára világossá vált, hogy csökkentenünk kell a (műanyag)szemetünket, ahhoz viszont, hogy számottevően csökkenjenek a számok, mégsem teszünk eleget. Látványos hatása lenne például annak, ha az elektronikus berendezéseinket megmentenénk a kidobástól: ha újra életet lehelünk beléjük, azzal nemcsak a szemétkupacok méretének csökkenéséhez járulhatunk hozzá. Ha kevesebbet vásárlunk, kevesebb új eszközt fognak gyártani, ami által csökken a szén-dioxid kibocsátás. Ezenkívül az új elektronikus berendezések előállításához szükséges nyersanyagok kinyerése ugyancsak terheli a környezetet.Ha az összes EU-ban használt mosógép, notebook, porszívó és okostelefon élettartama egy évvel meghosszabbodna, akkor az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint négymillió tonnával kevesebb szén-dioxid jutna a légkörbe. Az 2019. decemberében elindított európai zöld megállapodás központi elgondolása a fenntartható, körforgásos európai gazdasági modell, amely ösztönzi az újrahasznosítást, felújítást, tartós használatot és megosztást, amik nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa 2050-ig klímasemlegessé váljon. Ezért olyan fontos a gyerekeink felé is közvetíteni a fenntarthatóság fontosságát.
Az Európai Parlament 2020-ban megszavazta a „javíthatósághoz való jog” indítványt, amely széles körben arra buzdítaná a gyártókat, hogy egyszerűbben javítható eszközöket dobjanak piacra. De vajon hol és hogyan tudnánk ezekbe az eszközökbe új életet lehelni? Bemutatjuk a lehetőségeket – a repair caféktól az online platformokig –, amik segítenek felébreszteni a bennünk szunnyadó ezermestert.
Mit értünk upcycling alatt?
Upcycling alatt az újrahasznosítás egy speciális formáját értjük. Fontos, hogy az upcycling nem jelent egyet a recyclinggal, mert ennek során a felhasznált anyagokat nemcsak újrahasznosítjuk, hanem valami olyat alkotunk belőlük, ami értéktöbblettel is bír. Upcycling alkotások nemcsak a profik kezei alatt készülhetnek, hanem otthon a műhelyben is, és a bütykölésbe akár a gyerkőcöket is bevonhatjuk. A kreativitásnak semmi sem szabhat határt. Nem csoda, hogy manapság akkora népszerűségnek örvend a koncepció, és az interneten is néhány klikkel számtalan ötletet és leírást találhatunk hozzá.Upcycling és javítás – Hogy álljak neki?
A lehetőségek végtelenek, így sokszor azt sem tudjuk, hogy hogy fogjunk hozzá. Adunk néhány egyszerű és könnyen megvalósítható tippet a tudatos vásárláshoz és az upcyclinghoz, amikhez nem kell mélyen a pénztárcádba nyúlnod, és amelyek némelyikével még a kreativitásodat is kiélheted.1. Ügyelj arra, hogy javítható dolgot vásárolj!
Az elektronikus berendezések megvásárlásánál legyen szempont az, hogy az a későbbiekben javítható legyen. Az iFixit szerint egy szokványos lítium ionos akkumulátoros mobiltelefon intenzív használat esetén átlagban két évig működőképes. A cserélhető akkumulátoros telefonok élettartama legalább kétszer ilyen hosszú. Ha új dolgot vásárlunk, célszerű az egyszerűbb eszközöket keresnünk. Ezek élettartama általában hosszabb, mert kevesebb extra funkcióval rendelkeznek, tehát kisebb eséllyel hibásodnak meg. Ugyancsak megelőzhetjük azt, hogy elhamarkodottan dobjuk ki az elektromos berendezéseinket, ha biztosítást kötünk rájuk: a biztosítók általában legalább egy részét átvállalják az olykor rendkívül magas javítási költségeknek.2. Vásárolj ritkábban új dolgokat!
Egy fenntarthatóbb életnek legalább olyan fontos része a megfontolt vásárlási szokások kialakítása, mint a tönkrement dolgok megjavítása, vagy az upcycling ötletek böngészése. Tehát: használjuk a már meglévő készülékeket addig, amíg csak lehet, és fordítsunk gondot a karbantartásukra. Újat csak akkor vásároljunk valamiből, ha mindenképpen szükséges. Használt eszközök vásárlásásával is kímélhetjük a pénztárcánkat és a környezetet. Ezenkívül vannak olyan háztartási gépek – például mosó- és szárítógépek –, amiket már hosszútávra is lehet bérelni. Általános szabály: emlékeztessük magunkat (és másokat) arra, hogy a túlzott fogyasztásnak – amit gyakran a reklámok generálnak – súlyos következményei lesznek. Aki önmaga igyekszik a meglévő tárgyait a lehető legtovább használni, az a környezetében élőket is inspirálhatja arra, hogy kövessék a példáját.3. Járj repair cafékba!
Amszterdamban való megalakulása után 10 évvel a „Repair Café” közösségnek ma már 2.000 csoportja működik 35 országan. Az osztrák újrahasznosító és javító hálózat, a Repa-Net szerint Ausztriában is több mint 150 projektjük fut. A körülbelül 3.000 önkéntes évente több mint 63.000 café látogatóval dolgozik 46.000 tárgy megjavításán, felújításán. Ezzel évente körülbelül 1.110 tonna szén-dioxid-ekvivalens kibocsátásának és 210 tonna szemét termelődésének veszik elejét. Ráadásul ez a lehetőség összehozza a hasonló gondolkodású embereket. „A repair cafékkal szociális tanulóterek alakultak, ahol a látogatók gyakorlati tudást adnak át egymásnak – generációkat összefogóan” – mondja Matthias Neitsch, a Repa-Net üzletvezetője.4. Mi történik a repair cafékban?
A repair cafékba elhozhatod a tönkrement tárgyaidat, ruháidat, bútoraidat, elektromos berendezéseidet, játékaidat stb., és a segítőkkel, valamint a többi látogatóval együtt megjavíthatod, kipofozhatod őket. Az ehhez szükséges eszközök a helyszínen rendelkezésre állnak. Akinek csupán inspirációra lenne szüksége, az csak megfigyelőként is jelen lehet, vagy lapozgathatja a kitett upcycling témájú könyveket. A repair cafékban tehát teljesen zöldfülűként is sikerülhet újra használhatóvá tenned a működésképtelen vagy használhatatlan dolgaidat.5. Online hálózatok
Ha nincs a közeledben repair café, akkor az interneten is találhatsz segítséget a bütyköléshez. A hatalmas online közösség, az Ifixit szerelési útmutatókat és alkatrészeket biztosít mindenféle elektromos eszköz házi javításához. A platform ma már több mint 21 ezer berendezéshez 60 ezer ingyenes javítási útmutatót állít a felhasználók rendelkezésére. Világszerte ma már több mint tízmillióan böngészik az oldalt. A reparaturfuehrer.at online platform adatbázisában több mint 1.500 olyan javítópontot találhatsz, ahova elviheted a meghibásodott tévédet, de akár a felújítandó antik foteledet is.Tehát nem mindig a csere a legegyszerűbb és leggazdaságosabb megoldás. Ráadásul rendkívül szívdobogtató élmény a nagyszülőktől vagy a szülőktől örökölt tárgyakat kipofoztatni, használhatóvá tenni, vagy csodaszép új dolgot alkotni belőlük. Hiszen a végeredmény sokkal eredetibb lesz bármilyen tömegcikknél, amihez ráadásul még érzelmi szálak is kötnek minket.