Regrowing: zöldségmaradékok újrahasznosítása és újranövesztése
A növények a leszedésük után is tovább élnek, és ha vizet kapnak, új hajtásokat hozhatnak. Erről szól a regrowing: azokat a zöldségrészeket, amik egyébként a konyhai szemetesben vagy a komposztkupacon végeznék, vízbe tesszük, hogy újra kihajthassanak. A zöldségmaradékok újrahasznosításával pénzt spórolhatunk, és még a lelkünket is simogatja az új életre kelő növénykék látványa.
Tippek a regrowinghoz: így lesz sikeres az újranövesztési akció
Mielőtt belekezdnél, olvasd el, miként teremtheted meg a legjobb feltételeket az „újraéleszteni” kívánt növénykék számára.A felhasznált zöldségmaradékoknak ropogósnak és frissnek kell lenniük, és nem szabad penészedniük. A leveles zöldség könnyebben hoz új hajtásokat, ha a külső leveleket leszedjük róla.
A regrowing projektedhez a legjobb bio zöldséget használni.
A felhasznált zöldségmaradéknak nem szabad túl kicsinek lennie, mert a növénynek energiára van szüksége ahhoz, hogy új gyökereket növesszen és új hajtásokat hozzon.
A regrowinghoz sok fényre és finom melegre van szüksége a növényeknek.
Hogy megelőzzük a rothadást, a vizet naponta cserélni kell a növénykék alatt.
A zöldségmaradékok földbe ültetése legkésőbb két héttel a vízbe helyezés után időszerűvé válik, mert akkor már pusztán a vízből nem kapnak elég energiát a növekedésükhöz. Ilyenkor palántaföldbe érdemes átültetni őket. Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy a növényke földje nedves maradjon. Némi tápoldat is plusz erőt adhat neki a növekedéshez.
Érdemes tetővel ellátott palántázó tálcában nevelgetni őket, mert az folyamatosan nedves közeget biztosít a fejlődő növénykék számára.
Ha az újrahasznosított zöldség kinövi a cserepét, ültessük át egy nagyobba.
Fogyasztásra csak a friss zöld alkalmas.
Zöldségmaradékok hasznosítása: Mely fajták alkalmasak a regrowingra?
Vannak olyan zöldségfajták, amiket viszonylag könnyű a maradékokból újranöveszteni. Mivel a beltéri zöldségtermesztés elsősorban a sikerélményről szól, megmutatjuk, mely növényekkel lesz élvezetes kísérletezgetni.A sárgarépa újranövesztése, könnyen és egyszerűen
A gyökérzöldségek gyökerét sajnos nem lehet újranöveszteni, de a leveleiket annál inkább. A friss zöldet ajánlott gyorsan lecsipkedni róla, mert a növény rövid időn belül felmagozhat. A zsenge zöld leveleket felhasználhatod salátákhoz, zöldséglevesekbe vagy pesto készítéséhez.Így járj el: a gyökér felső 2-3 cm-ét, amit egyébként is levágsz, mielőtt a többi részt a levesbe teszed, tedd bele egy kevés vízbe. Már néhány nap múlva új levélkéket hajt a növény. Körülbelül 2 hét után a gyökérmaradvány alján vékony gyökerecskék jelennek meg. Ekkor érdemes a növényt földbe átültetni.
Regrowing: régi karalábéból új karalábé
A káposztaféléknek nem mindegyik fajtája alkalmas a regrowingra. Például a fehérkáposzta, a lilakáposzta, a bimbóskel, a karfiol és brokkoli virágot hoz ahelyett, hogy újranőne. Ellenben a karalábét probléma nélkül újra lehet éleszteni.Így járj el: A levágott karalábévégnek legalább 4x4 centiméteres alapfelületűnek és körülbelül három centiméter magasnak kell lennie. Más zöldségfajtákkal ellentétben a karalábénak nincs szüksége vízfürdőre, hanem közvetlenül a földbe ültethető.
Folyamatosan friss salátazöld a regrowingnak köszönhetően
A salátafélék, mint a mángold, a kínai kel és a pak choi a leveles zöldségek közé tartoznak, és a „szívükből” új zöld növeszthető. A friss levélkéket rövid időn belül fel kell használni, mert a növény gyorsan rothatdásnak indulhat.Így járj el: a salátaszívről óvatosan távolítsd el a külső leveleket. Állítsd vízbe úgy, hogy csak a torzsatő érjen bele – a vízbe lógó levelek gyorsan megrothadnak. Amint a gyökerek elérik a legalább egy centiméteres hosszúságot, már mehet is növényke a földbe.
Póré és újhagyma – önműködő regrowing
Ha a póréhagymát túl sokáig tároljuk, akkor már magától elkezd csírásodni. A folyamat beindulásához vízre sincs szüksége. Ezért a póréhagyma zöldje kiválóan alkalmas az újranövesztésre. Az újranőtt pórézöldet lehetőség szerint gyorsan le kell vágni, és fel kell használni.Így járj el: Vágd le a póréhagyma végét, és a gyökerekkel lefelé állítsd bele egy kevés vízbe. Nagyon gyorsan megjelenik majd rajta az új hajtás, így akár már egy hét után is átültetheted a földbe a növénykét.