Active Beauty
Rendrakás: szakértőnk tippjeivel veled marad a rend
olvasási idő: min
Minden szép és rendezett!

Rendrakás: szakértőnk tippjeivel veled marad a rend

A rendrakás egy idegőrlő tevékenység! Ha azonban legalább nagyjából fenntartod a rendet, akkor az jelentősen megkönnyíti a hétköznapjaidat. A rendrakás szakértője, Katrin Miseré elmagyarázza, hogyan tudod magadat motiválni a takarításra, milyen rendrakási projekt hoz gyors sikert, és miért nem baj, ha néha nem foglalkozol a káosszal.
Katrin Miseré Ausztria első rendrakás szakértője. Annak érdekében, hogy ügyfelei hosszú távon is rendet tudjanak tartani, otthonlátogatásokat is tesz, de online is nyújt tanácsadást.
Ha a lakásban ismét eluralkodik a káosz, és rengeteg időt pazarolunk el különféle tárgyak megtalálására, akkor feltesszük magunknak a következő kérdést: hogyan tudom magam motiválni a rendrakásra? És hogyan érem el, hogy hosszú távon is rend maradjon?

Aki tudja ezekre a kérdésekre a választ, nem más, mint Katrin Miseré, akinek a rendrakás a hivatása. Már 12 éve segít ügyfeleinek abban, hogyan szabaduljanak meg a felesleges dolgoktól, és hogyan szervezzék át az otthonukat. „Különösen annak örülök, hogy az emberek már nem szégyellik magukat, amikor segítséget kérnek tőlem” – magyarázza a szakember. „Én azt gondolom: nem kell feltétlenül tudnod, hogyan kell rendet tartani, de megtanulhatod. Egyesek előtt egyszerűen nem volt erre példa, nem volt olyan, akitől megtanulhatták volna.”

A szakember az ACTIVE BEAUTY-nak elárulja a legjobb tippeket azzal kapcsolatban, hogyan lesz a jövőben egyszerű a rendrakás és a rend fenntartása.

10 perces tippek spontán vendégség esetén

Az anyósodék teljesen váratlanul bejelentkeztek, és a lakás úgy néz ki, mintha tornádó söpört volna át rajta? A legfontosabb, hogy nyugodt maradj, és csak a központi helyiségekre koncentrálj. „Valójában csak azokkal a szobákkal kell foglalkoznod, amelyekben tartózkodni fognak a vendégek – tehát nagy eséllyel a konyhával vagy a nappalival” – mondja Katrin Miseré.

Minden olyan dolgot, ami nem ezekbe a helyiségekbe való, pakolj bele egy dobozba vagy egy táskába, azt tedd be a hálószobába, majd csukd be az ajtót. „A következő lépésben pakolj el a konyhapultról és az étkezőasztalról. Az innen összegyűjtött dolgokat tedd egy helyre az adott helyiségen belül” – javasolja a szakértő.


Ne várj a motivációra

Aki arra vár, hogy motivált legyen, általában hiába teszi, és nagy valószínűséggel egyfolytában csak halogatni fogja a rendrakást. Ha őszinték vagyunk magunkkal, akkor sokkal inkább mással töltjük az időnket. „Nekem sincs kedvem rendet rakni” – vallja be a szakember. „Kedvem viszont van ahhoz az állapothoz, ami utána van.” Mindig a célra koncentrálj, ez az első lépés ahhoz, hogy nekiláss a feladatnak.

Katrin Miserének természetesen ennek ellenére is van pár tippje, hogyan motiváld magadat a rendrakásra: Kapcsolj be egy pörgős zenét, és addig takaríts, amíg véget nem ér. „Ha egyszer elkezdted, akkor a legtöbb esetben nem csak egy dal erejéig fogod folytatni, hanem sokkal tovább” – mondja a szakember. Az is jó módszer, ha ott látsz neki a rendrakásnak, ahol két percnél nem tart tovább. Inkább sok kisebb feladatot végezz el, mint egy óriásit.

Senki sem ússza meg a szortírozást

Aki tartósan szeretne rendet tartani, mindezt a lehető legkisebb erőráfordítással, annak elkerülhetetlen a szortírozás, vagyis meg kell válnia a felesleges dolgoktól. Ha pedig ezzel megvan, a megmaradt tárgyaknak egy állandó helyet kell keresnie. „Úgy lesz fenntartható a rend, ha csak annyi tárgyad van, amennyinek helyet is tudsz szorítani” – hangsúlyozza a szakértő. „Ha a teásdobozban csak tíz teának van helye, de 15 filterem van, akkor ki kell találnom valamit. A kategóriák összekeverednek: hirtelen tea van az édességes fiókban vagy a munkalapon. Így pedig pillanatok alatt átveszi az uralmat a rendetlenség.”

Apropó: nem a több tárolóhely a megoldás. „Eredetileg elég helyed volt. Csak a gyűjtögetés miatt hiszed azt, hogy kinőtted a lakást” – mondja a szakember. „Aki sosem szortíroz, akkor sem fog rendet tartani, ha egy tárolódobozzal több van.”

Sok embernek nehezére esik megválni tárgyaktól. Katrin Miseré azoban ezért ennél az érzelmi folyamatnál is segíti az ügyfeleit: „Arra próbálunk rávilágítani, hogy mi áll a háttérben. ’Erre még egyszer szükségem lehet.’; ’Ez drága volt.’; ’Ezt ajándékba kaptam.’ Ezeket a gondolatokat kielemezzük, majd ennek köszönhetően olyan döntést tudsz önállóan hozni, amivel boldog vagy.” Némi átverés belefér: „Szeretem a kacatos dobozokat” – árulja el Katrin Miseré. „De azokat is érdemes rendszeresen átnézni.”


Ott kezdd a rendrakást, ahol a siker gyorsan látszik

A legkevésbé sem jó célkitűzés az, hogy rögtön az egész lakásban rendet akarsz tenni. Ezzel csak túlterheled magad, és csalódsz. Sokkal jobb, ha csak egyes területekre koncentrálsz, méghozzá azokra, ahol gyorsan láthatóvá válik a siker. „Ilyen például a konyha: itt sok időt töltesz, és minden nap kiélvezheted a rendet” – javasolja a szakember. „A ruhásszekrény szintén jó választás, mert ott is gyorsan látszik a változás.”

Akinek már van egy kialakult rutinja a rendrakásnál, az nyugodtan vállalhat kihívást jelentő projekteket. Az egyik legkevésbé kedvelt teendő például a különböző papírok és iratok átnézése, illetve rendszerezése: „Ez a feladat sokáig tart, viszont nem igazán hoz látható eredményt.”

Ebben a cikkben számos tippet találsz azzal kapcsolatban, hogyan kell helyesen kitisztítani a hűtőszekrényt.

A napi takarítási rutin segít fenntartani az alapvető rendet

Katrin Miseré célja, hogy hosszú távon már csak kevés időt kelljen szánni a rendrakásra: „A legjobb rutin tehát: használat után azonnal tegyél vissza mindent a helyére. Ez különösen akkor fontos, ha nem egyedül élsz. Ha odafigyelsz a rendre, akkor a rendrakás maximum pár percet vesz igénybe.”

Ha nem sikerül a tárgyakat azonnal a helyükre tenned, akkor legalább lefekvés előtt szaladj végig a lakáson, és pakolj el. Egy rendezett otthonban ugyanis sokkal pihentetőbb az alvás.

A rendet igazítsd az élethelyzetedhez

Nem minden esetben a rendrakás a legfontosabb. Akinek épp nagyon nehéz az élete, annak másra kell az energiáit összpontosítania. „Nem arról van szó, hogy meg kell szakadni a rendért” – mondja Katrin Miseré.

Ha vannak kisgyerekekeid, legyél elnézőbb magaddal és a rendetlenséggel szemben – a lelkibékéd érdekében. „Egy lakás, ahol gyerekek is élnek, természetesen nem úgy néz ki, mint egy gyerekek nélküli” – mondja a szakember. „Szülőként találd ki, hogy mi az a minimum, amire szükséged van ahhoz, hogy jól érezd magadat.”

Annak érdekében, hogy gyorsan rendet tudj teremteni, csoportosíts: például egy doboz a játékautóknak, egy a plüssállatoknak és egy a könyveknek. Így az összes játékot gyorsan el lehet pakolni. A gyerekek természetesen segíthetnek. „A rendrakásból viszont nem csinálnék játékot, mert azt is megunják – és akkor mi lesz? Inkább magyarázd el nekik, hogy miért szeretnéd, hogy rend legyen. A gyerekek megértik” – javasolja a szakember. Mondhatod például azt, hogy egy rendetlen otthonban nem érezzük jól magunkat. Vagy azt, hogy sokkal több idő marad a játékra, ha nem kell állandóan pakolászni.

Még egy tanácsot ad a szülőknek: ne tűzzenek ki elérhetetlen célokat a rendrakás során. „Nincs semmi baj azzal, ha nincs meg a teljes LEGO készlet csak azért, hogy később el tudd jó áron adni. Megéri emiatt állandóan a kis darabokat keresgélni?” – veti fel Katrin Miseré.
Olvass arról, hogyan tudod a gyerekeket is bevonni a házimunkába. Illetve tudj meg többet arról, hogyan lehet játékok nélkül játszani, és ezzel együtt fejleszteni a gyerekek kreativitást.

A rend már a fogyasztói magatartásnál kezdődik

Katrin Miseré tapasztalata szerint nem elegendők a rendrakási és hajtogatási tippek. A rend fenntartásához a gondolkodásmódon is változtatni kell: „A rend már a fogyasztói magatartásnál kezdődik. Ints búcsút annak a gondolatnak, hogy nem vásárolni egyenlő a lemondással. Épp ellenkezőleg: ez egy tudatos döntés azért, hogy több helyed és energiád maradjon, ráadásul ezzel véded a környezetet is. Azt se felejtsük el persze, hogy így megkímélheted magad a manipulatív reklámígéretektől és marketingstratégiáktól."

A reklám és a marketing a termékeket a probléma megoldásaként árulja. Ez egy nagyon okos taktika, hiszen senki sem szereti a problémákat. Miseré tippje: „Ha azért alakul ki a fejemben egy probléma, mert a boltban vagy az interneten megláttam valamit, akkor el a kezekkel. A feltételezett problémamegoldó ugyanis valószínűleg nemsokára a helyet foglalja nálad, és az energiádat rabolja.” Egy másik stratégia lehet, ha még a vásárlás előtt átgondolod, hogy hol lesz az adott dolognak helye. Ha erre nincs megfelelő válaszod, akkor inkább ne vedd meg. Vagy legalább aludj rá egyet.

„Korábban még volt időnk meggondolni magunkat. Vasárnap, illetve a boltzárás után nem tudtunk vásárolni. Manapság már ilyen korlátunk sincs” – mondja a szakember. A modern nyugati társadalomban, ahol a nap 24 órájában lehet shoppingolni, igencsak nehéz kitartani a minimalizmus mellett. Azonban megéri átgondolnod a saját fogyasztási szokásaidat – a rend és az átláthatóság érdekében, továbbá azért, hogy azokra a dolgokra tudj fókuszálni, amik tényleg fontosak.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.