Active Beauty
Szelektív hulladékgyűjtés kisokos
Szöveg:
olvasási idő: min
Fém, papír, műanyag

Szelektív hulladékgyűjtés kisokos

Szelektíven gyűjteni a hulladékot – egyszerű, ugye? De vajon valóban tudjuk, mit hogyan kell tennünk, hogy a szétválogatott szemét újrahasznosítható legyen?

Szelektív hulladékgyűjtés – Az alapszabályok

A szelektív hulladékgyűjtés nemcsak abból áll, hogy az ember külön gyűjti a papírt a műanyagtól és fémtől. Az sem mindegy, mit hogyan, milyen állapotban dobunk be az arra kijelölt kukába. Van néhány alapvető szabály, amit érdemes betartani, hogy a különválasztott szemét valóban érték legyen. Ilyen például:

1. A szennyezett és koszos hulladékot mindig mosd le. Ezáltal ugyanis nagyban csökkented a fertőzésveszélyt. Persze kivétel mindig van, ez itt az olajos flakon, amit mosatlanul is bele lehet rakni a műanyaggyűjtőbe.
2. A PET-palackokat – ahogy a szlogen is emlékezet rá – mindig taposd laposra, hiszen ennek köszönhetően sokkal több fér bele a kukába.
3. A kartondobozokról a ragasztószalagokat mindig távolítsd el. Amennyiben túl nagyok a dobozok, akkor azokat összekötegelve tedd a szemetes mellé.
4. Számos olyan termék van, ami több különböző anyagból készül (például egy toll). Ilyen esetben az adott tárgyat darabjaira kell szedned, és minden alkotóelemét a megfelelő kukába dobnod.
Mit nem lehet szelektíven gyűjteni?

Annak ellenére, hogy rengeteg dolgot lehet újrahasznosítani, azaz szelektíven gyűjteni, számos olyan is van, amit nem, így ezeket a kommunális hulladékba kell dobnod. Ilyen:

1. A hőpapír nem való a szelektív kukába. Ez azt jelenti, hogy ne dobd ezekbe a hulladékgyűjtőkbe például a vásrálás után kapott blokkokat és nyugtákat.
2. A fémgőzölt műanyagoknak, például a chipses zacskóknak sincs semmi keresnivalójuk a szelektív kukákban.
3. A folpack és a celofán sem újrahasznosíthatók, így ezek használatáról érdemes lemondanod.
4. Sokan azt hiszik, hogy a pizzásdobozt is szelektíven kell gyűjteni, pedig főszabály szerint semmilyen zsíros, olajos, oldószeres papírt nem lehet a szelektív hulladékgyűjtőbe tenni, továbbá a használt zsebkendőt és szalvétát sem.
5. Az olyan papírból készült kávés poharakat sem lehet szelektíven gyűjteni, amiknek a belseje hőálló papírt tartalmaz.
6. Mivel a zöldséges és gyümölcsös hálókon nincs feltüntetve, hogy pontosan miből gyártották őket, ezeket is tilos a szelektív szemezesbe dobni.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.