Szuperhold, Hód Hold és társaik
November 15-én ismét itt az idő: a telihold megjelenik az égen. Azonban egyesek számára ez nem egy közönséges telihold. Hallottál már a Hód Hold és a szuperhold kifejezésekről? Elmagyarázzuk ezeknek a kifejezéseknek az eredetét, és hogy pontosan milyen jelenségek ezek.
November 15-én, ismét telihold lesz, ami egyesek számára egy rendkívül különleges esemény. Ez a telihold nem csupán a Hód Hold, hanem egy úgynevezett szuperhold. De pontosan mit értünk ez alatt?
Először is: a Hód Hold és a szuperhold elnevezések nem hivatalos, tudományos csillagászati kifejezések, mégis meghonosodtak.
Miért van minden egyes teliholdnak saját neve?
A Hold már kezdetektől fogva befolyásolja az emberek időérzékét a különböző szakaszaival. Sok kultúra ezt vette alapul az időszámításához és naptárjához. Az Észak-Amerika keleti részén élő algonkinok teliholdnak adott neveit ismerjük. Német nyelvű területeken is ismeretesek az ilyen kifejezések, azonban itt nagyok a regionális különbségek. A telihold különböző elnevezéseit a természet, a mezőgazdaság és a vadászat ihlették.
- Január: Farkas Hold, Jég Hold és Öreg Hold
- Február: Havas Hold, illetve Éhes Hold
- Március: Féreg Hold, Tiszta Hold, Halál Hold és Kéreg Hold
- Április: Tojás Hold, Hal Hold, Rózsaszín Hold
- Május: Virágos Hold, Tejes Hold, Nyúl Hold
- Június: Epres Hold, Rózsás Hold
- Július: Szarvasbika Hold, Széna Hold
- Augusztus: Tokhal Hold, Zöld kukorica Hold, Gabona Hold és Vörös Hold
- Szeptember: Aratási Hold, Gyümölcsös Hold
- Október: Vadászati Hold, Utazó Hold, Haldokló fűhold
- November: Ködös Hold, Jeges Hold
- December: Fagyos Hold, Hosszú éjszakai Hold, Tölgyfa Hold
Szerkesztőségünk tippje: Mit jósolnak erre a hónapra a csillagok? Az ACTIVE BEAUTY horoszkópjából kiderül.
Mi értünk szuperhold alatt?
Akkor beszélünk szuperholdról, amikor a telihold nagyon közel van a Földhöz. A Hold keringési pályája nem teljesen kerek, hanem enyhén elliptikus – a két égitest közötti távolság ezért 356.400 és 406.700 kilométer között mozog. Azt a fázist, amikor a Hold rendkívül közel van, a csillagászat perigeumnak nevezi, míg azt a szakaszt, amikor a legmesszebb van a Hold, apogeumnak.
A szuperhold kifejezést ellenben nem használják. Az Richard Nolle asztrológus ezt a szót 1979-ben találta ki, azonban nem a mai értelemben használta: Nolle egy olyan nagyon közeli teliholdra gondolt, ami az ereje által felelős lehet földrengésekért és vulkánkitörésekért. Az ilyen extrém természeti jelenségek azonban nem vezethetők vissza a Holdra.
Milyen sűrűn van szuperhold?
Mivel a szuperhold kifejezés nem egy hivatalos vagy tudományos elnevezés, azzal kapcsolatban különböznek a nézőpontok, hogy mikortól szuperhold a telihold. A legtöbb esetben a 360.000 kilométeres vagy az annál kisebb távolság esetén szoktak szuperholdról beszélni. Ez évente kettő-négy alkalmat jelent.
Mikor lesz a következő szuperhold?
A NASA egykori asztrofizikusa, Fred Espenak naptára szerint a következő szuperhold 2024. november 15-én lesz, méghozzá 361.867 kilométeres távolsággal. A rekordtartó szuperholdat azonban ez nem fogja megelőzni. 1912. január 4-én volt a Hold a legközelebb a Földhöz, méghozzá 356.375 kilométerre – közelebb volt a Földhöz, mint az összes többi telihold 1000 évvel azelőtt és 1000 évvel azután. Lgközelebb 2026. január 13-án lesz ismét hasonlóan kicsi a Hold és a Föld között a távolság: akkor 356.531 kilométerre lesz tőlünk a szomszédunk.
Mikor a legnagyobb a szuperhold?
Sötét, fényszennyezettség nélküli helyeken láthatod a legjobban a szuperholdat. Ezen kívül pedig holdkelte vagy holdnyugta idején érdemes szemlélned a felhők nélküli, tiszta eget. Ennek oka, hogy a horizonthoz közeli kerek dolgok sokkal nagyobbnak tűnnek az emberi szemnek. Ezt egy optikai csalódás okozza: a Föld légkörének fénytörése miatt elvileg laposabbnak (azaz kisebbnek) kellene látszódnia a Holdnak. Az agyunk azonban a Hold előtt látható környezethez viszonyítja azt, ezáltal a horizonthoz közeli szuperholdat elképesztően nagynak láttatja.
Milyen hatása van a szuperholdnak?
A Hold Földhöz való közelsége miatt szuperhold idején felerősödik az árapály, azonban mindössze pár centiméterrel vátozik a vízállás – ezt nevezik „springtide”-nak. Tehát senkinek sem kell földrengésektől vagy vulkánkitörésektől tartania, mint ahogy azt a szuperhold-feltalálója, Richard Nolle gondolta.
Egy különlegessége azonban van: a szuperhold rendkívül világos. A Hold felülete a távolabbi teliholdaknál jóval több napfényt tud visszaverni. A szuperhold akár 15 százalékkal világosabbnak tűnik egy átlagos teliholdnál. Amennyiben nincs rendesen besötétítve a hálószobád, akkor ez akár alvászavart is okozhat.
Szerkesztőségünk tippje: A rossz alvásnak számos oka lehet – eláruljuk a hét leggyakoribbat.
Minihold is létezik?
A minihold a szuperhold ellentéte: amint több mint 405.000 kilométerre kerül a Hold a Föld középpontjától, miniholdról beszélünk.
Rózsaszín Hold: tényleg rózsaszín?
Az úgynevezett Rózsaszín Hold nem arról kapta a nevét, mert ilyen színben pompázik az égen. Elnevezése az észak-amerikai néptől, az algonkinoktól ered, akik az áprilisi teliholdat hívják így. Ennek magyarázata, hogy ebben az évszakban nyílik a rózsaszín lángvirág (Phlox).
Mikor van a Kék Hold?
A Rózsaszín Holdhoz hasonlóan a Kék Hold sem a színéről kapta a nevét. Az angol nyelvben egy rendkívül ritka eseményt szoktak azzal a szófordulattal illetni: „once in a blue moon“ (jelentése: nagyon ritkán). A név abból a hagyományból ered, hogy az év minden teliholdjának egy külön nevet adnak. A Holdnaptár és a nemzetközileg érvényes gregoriánus naptár – ami a Naphoz igazodik – azonban nem egyeznek teljes mértékben. Épp ezért van pár évente tizenhárom és nem csak tizenkettő telihold. Ezt a tizenharmadik teliholdat szokták Kék Holdnak nevezni.
Azonban: bizonyos körülmények esetén a Hold ténylegesen kékes színűvé válhat. Ez akkor történhet meg, ha a Föld légköre bizonyos méretű por- és hamurészecskékkel van tele – például porviharok, erdőtüzek vagy vulkánkitörések miatt. A vörös holdfény egy része kiszóródik a látóirányból, ezáltal kékes színűnek tűnik a Hold felszíne. A fizikában ezt Mie-szórásnak nevezik.
Mi a Fekete Hold?
A Fekete Hold nem egy telihold, hanem egy bizonyos Újhold. A legtöbb hónapban mindössze egy Újhold van, néha azonban előfordul, hogy kettő is van – a másodikat szokták Fekete Holdnak hívni. A következő Fekete Hold 2024. december 30-án lesz.
Szerkesztőségünk tippje: Az asztrológus Lori Haberkorn szerint az Újhold a tökéletes időpont arra, hogy megvalósítsd az álmaidat.
Mi történik Vérhold esetén?
A Vérhold a holdfogyatkozás egy fajtája: akkor mutatja magát, amikor a Föld a Nap és a Hold között van, és a Föld árnyéka vagy félárnyéka a Holdra vetődik. Ezáltal nem érik napsugarak a Holdat – mindössze a hosszúhullámú, vörös fénysugarak, melyek képesek áttörni a Föld légkörét. Holdfogyatkozás esetén ezért tűnik vörösnek a Hold. A szín intenzitása függ az időjárástól és a levegő páratartalmától, illetve a szállópor-szennyezettségtől. A következő teljes Holdfogyatkozás egyébként 2025. március 14-én lesz.