Active Beauty
Tömeges rovarpusztulás: 7 dolog, amit tehetsz ellene
Szöveg:
olvasási idő: min
Természetvédelem

Tömeges rovarpusztulás: 7 dolog, amit tehetsz ellene

Jóllehet néha zavaró a jelenlétük, a rovarok mégis a földi ökoszisztéma fontos szereplői. Az utóbbi időben viszont drámaian csökkent a méhecskék, a pillangók és más fajok populációja. Olvasd el, mi az a 7 dolog, amit te magad is megtehetsz a rovarpusztulás ellen.
Csendesebb lett a nyár. Korábban zsongástól és bongástól voltak hangosak a nyáresték. Ma sokkal kevesebb méhecske, szúnyog és más rovar él velünk, mint 30 évvel ezelőtt. A kutatók katasztrofális következményekkel fenyegető rovarpusztulásról beszélnek. A jó hír azonban: mindannyian tehetünk ellene valamit.

Tömeges rovarpusztulás: Amit tudnod kell róla

Miért van szükségünk rovarokra?

Röviden és tömören: a növények nagy része beporzó rovarok nélkül nem hoz termést. Haszonnövényeink 80%-át rovarok porozzák be, nélkülük tehát élelmezési válság alakulhat ki. Ezenkívül a rovarok a tápláléklánc alján helyezkednek el, és ők teszik ki a földön élő élőlények többségét. Tehát létük más fajok számára is fontos: táplálékul szolgálnak madaraknak, denevéreknek és más apró emlősöknek.

Milyen hatással van a rovarpusztulás az emberiségre?

A beporzók további csökkenése súlyos következményekkel járhat a globális élelmezésbiztonság szempontjából. Az élelmiszernövények háromnegyede ugyanis a beporzó rovaroktól függ. Ezenkívül a populációjuk csökkenése által a rovarokkal táplálkozó állatfajok, mint például madarak, sünök vagy gyíkok is veszélybe kerülnek. „A természetben rovarból van a legtöbb, így sok más fajjal szoros kapcsolatban élnek, és fontos szerepet játszanak az élethálónk működőképességének megőrzésében” – mondja Dagmar Breschar, az Osztrák Természetvédelmi Szövetség szakértője.

Rovarpusztulás: ezt teheted ellene

1. Vásárolj bio élelmiszereket

A rovarpusztulás egyik fő oka a hagyományos intenzív mezőgazdasági termelés. A bio élelmiszereket vásárlók a természetbarát mezőgazdaságot támogatják. Ugyanis a bio terményeket a földeken nem kezelik veszélyes növényvédőszerekkel és műtrágyával. Az ezekben lévő mérgező anyagok a rovarok számára is mérgezőek lehetnek. Ezenkívül azok a földek, amelyeken vetésforgót alkalmaznak, s melyeket ugaroltatják, jóval sokszínűbb életteret biztosítanak a rovarok számára, mint azok, amelyeken hagyományos gazdálkodás folyik.

2. Alkalmazz természetes növényvédő módszereket

Ami a termőföldekre érvényes, az a saját kertünkre is vonatkozik: szintetikus növényvédőszerek és trágyák helyett válaszd inkább a természetes metódusokat: próbálj ki mechanikus védekezési módszereket, tápláld a földet növényi alapú összetevőket tartalmazó trágyával, vagy csalogass kártevőirtó madarakat a kertedbe. A gyomlálás ugyan fáradtságos munka, jelentősen környezetbarátabb gyomirtó módszer, mint a permetezés. A gyakori kapálás egy pozitív mellékhatása: kevesebbet kell locsolnod. A méregmentes kert nemcsak a rovarok, hanem a kertészkedésben segítő gyermekek számára is egy biztonságosabb hely.

3. Nyírj ritkábban füvet

Várj a fűnyírással addig, amíg a virágok elnyílnak, és elszórják magjaikat. A türelmedért a következő években színes virágmezőt kapsz jutalmul. „Az első fűnyírást június elejére ajánlott időzíteni – időjárástól, valamint attól függően, hogy a növények tavasszal milyen mértékben tudtak fejlődni” – mondja Breschar. Évi két alkalomnál nem ajánlott gyakrabban füvet nyírni, különben sok növény nem tud magot hozni.

4. Ültess rovarbarát virágokat

Ültetésnél részesítsd előnyben a hazai növényeket és virágokat! Ezek a növények a nálunk honos rovarokkal együtt fejlődtek – és tökéletesen illenek egymáshoz. Ezenkívül a kevésbé sűrű sziromzatú virágokat jobban szeretik a rovarkák, mert azok nektárjához könnyebben hozzá tudnak férni. Mágnesként vonzzák a rovarokat az olyan kerti fűszernövények, mint a kakukkfű, a zsálya vagy a metélőhagyma, valamint a búzavirág, a pipacs, a kasvirág, a bogáncs, a varjúháj és sok mezei növény, mint az árvacsalán vagy a lóhere.

5. Csak ott gazolj, ahol nagyon szükséges

A természetvédelmi szövetség szerint olyan, hogy „gaz”, tulajdonképpen nem is létezik. Egy példa: „A gyermekláncfüvet sokan kigyomlálják a kertjükben, pedig a rovarok egyik kedvenc csemegéje” – mondja a természetvédelmi szakértő. A méltatlanul semmibe vett csalán is egy fontos tápláléknövény a rovarok számára, ráadásul például a kis rókalepke a csalánlevelekre rakja le a petéit. Tehát mit tehetsz még a rovarpusztulás ellen? Ne gyomláld ki a „gazt”, hagyd ott, és tanuld meg megbecsülni – legalábbis a kerted egy részében.

6. Készíts vagy vásárolj egy jó rovarhotelt

Nem mindegyik üzletben vásárolható rovarhotelbe költöznek be szívesen a bogárkák. Ennek az az oka, hogy nem jól építik meg őket, vagy a csövecskék – általában bambuszszárak –, amikből állnak, nem megfelelő átmérőjűek. A természetvédelmi szövetség javaslata: a csövek átmérője 2-10 milliméteres legyen. És nem kell, hogy az egyik végük zárt legyen. Farönkbe fúrt lyukak is megfelelő „szálláshelyek” lehetnek a rovarok számára. A rovarhotel lehetőleg napos helyre kerüljön, a tájolása pedig dél-keleti vagy dél-nyugati legyen.

7. Biztosíts számukra téli lakhelyet

A hideg évszakban is tehetsz valamit a rovarpusztulás ellen: hagyd a kertedben a levágott ágakat! Hagyd ott őket tavaszig, mert sok rovarnak fészkelő- és búvóhelyül szolgálnak. „Levágott fadarabok lyukaiba építik fészkeiket például a szarvas faliméhek, az álarcos méhek, a rózsaméhek és az egyenesszárnyú rendjébe tartozó rovarok” – mondja Dagmar Breschar.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.