Toxikus sokk szindróma: tippek a megelőzéshez
Minden tampondobozban találsz mellékelt utasításokat, melyeken felhívják a figyelmet a toxikus sokk szindrómára – ennek ellenére sok nőnek és lánynak teljesen ismeretlen ez a betegség. Kezelés nélkül akut szervleálláshoz és a vérkeringés összeomlásához vezethet, sőt, súlyos esetben akár halállal is végződhet. Az alábbiakban megválaszoljuk a legfontosabb kérdéseket, és tippeket adunk a menstruáció alatti higiéniához.
Három tény a toxikus sokk szindrómáról
Toxikus sokk szindróma: a kiváltó ok egy apró baktérium
A toxikus sokk szindróma (TSS) egy baktérium általi fertőzés. Leggyakrabban a Staphylococcus aureus okozza, ritka esetekben streptococcus. Ezek a kórokozók szinte bárhol előfordulnak a természetben. Az egészséges emberek 15-40 százalékában is megtalálhatók – például a torokban. Ha ezek a baktériumok bejutnak a véráramba, akkor méreg lesz belőlük. Az immunrendszer erre úgy reagál, hogy antitesteket termel. Ha azonban ezek a kórokozók nagy számban fordulnak elő, és az immunrendszer nincs rájuk felkészülve, akkor komoly problémák adódhatnak – kezelés nélkül akár szervek leállásához és a vérkeringés összeomlásához vezethet, súlyos esetben pedig halállal is végződhet.Bécsben már 2016 óta dolgoznak egy TSS elleni oltóanyag kifejlesztésén. Miután a klinikai kutatások 1. és 2. fázisai sikerrel zárult, 2023-ban az utolsó, 3. fázist készítik elő.
Mikor jelentkeznek a toxikus sokk szindróma tünetei?
A német Robert Koch Intézet (RKI) szerint jellemzően fiatal nők betegednek meg TSS-ben. Ennek oka, hogy a felnőttek több mint 90 százalékánál már megtalálhatók antitestek a szervezetben. Főleg a 23 év átlagéletkorú menstruáló nők érintettek, akik a havi vérzésük alatt tampont használnak. Az RKI szerint 100.000 szexuálisan aktív életkorban lévő nő közül 3-6 személy betegszik meg. Mivel azonban a TSS-t nem kötelező jelenteni, megvan annak az esélye, hogy a valós szám ennél sokkal magasabb.Miért gyakoribb a nőknél a TSS?
A bőrön keletkező sebeken, égési sérüléseken, rovarcsípéseken vagy akár sebészeti hegeken keresztül a férfiak is megfertőződhetnek a kórokozóval, de őket sokkal ritkábban érinti a TSS. Ennek magyarázata, hogy a menstruáció alatt rendkívül magas a megfertőződés veszélye: a TSS-kórokozó a vérző méhnyálkahártyán keresztül be tud jutni a véráramba. A toxikus sokk szindróma ezáltal a gyermekágyi időszakban vagy egy vetélés komplikációjaként is kialakulhat.
A toxikus sokk szindróma tüneteit gyakran nehéz meghatározni
A toxikus sokk szindróma nagyon hirtelen jelentkezik, akár fejfájással, szédüléssel, a vérnyomás leesésével, hányással és hasmenéssel, izomfájdalommal, illetve 39 Celsius-fok feletti magas lázzal. Néha még a napégésre emlékeztető bőrkiütések is megfigyelhetők.Mit tegyél a tünetek jelentkezésekor?
Sok TSS-tünet hasonlít a megfázás során jelentkező panaszokra. Ebből kifolyólag rendkívül nehéz a fertőzés felismerése. Sok orvosnak is fejtörést okoz a tünetek pontos besorolása. Ettől függetlenül azonban rendkívül fontos, hogy minél előbb megkezdődjön a TSS kezelése, méghozzá a fertőzött terület fertőtlenítésével és antibiotikumokkal.
Ha a havi vérzésed során hirtelen rosszul érzed magad, akkor azonnal távolítsd el a tampont vagy a menstruációs kelyhet. Kérj orvosi segítséget, és mindenféleképpen mondd el, hogy jelenleg menstruálsz és TSS-re gyanakszol.
Információk és tippek a havi vérzés alatt higiéniához
Mennyire biztonságosak a menstruációs termékek?
A legtöbb európai országban nem számítanak gyógyászati segédeszköznek a menstruációs termékek, nem így az Amerikai Egyesült Államokban. Ehhez a termékcsoporthoz például nem létezik az egész EU-ra érvényes szabályozás. Ausztriában például hasonlóan szabályozzák őket, mint a zsebkendőket, pedig felhasználásuk terén azonban óriási a különbség. A menstruációs termékek több napon át érintkeznek a hüvely nyálkahártyájával, míg egy zsebkendőt pár másodperc után kidobsz a szemetesbe.Alapvetően azonban kijelenthető, hogy a tamponok és társai viszonylag biztonságosak. Ettől függetlenül szükségesek a további kutatások a menstruációs termékekkel kapcsolatban, legalábbis ezt követeli Elisabeth Ertl az Osztrák Kémiai és Technológiai Kutatóintézettől. Csapatával együtt a menstruációs termékek toxikológiai és mikrobiológiai tulajdonságait vizsgálja, tekintettel az esetleges allergiás reakciókra és TSS-re.
Toxikus sokk szindróma: tampon vagy inkább menstruációs kehely?
Az 1970-es évek végén és az 1980-as évek elején főként Amerikában úgy beszéltek a TSS-ről, mint egy tampon okozta betegségről. Azokban az időkben a nedvszívó tamponok még szintetikus poliészterből készültek, és főleg a havi vérzés során fordultak elő TSS esetek. A termékeket visszahívták, toxikus sokk szindrómás eset viszont továbbra is előfordult. Noha a legtöbb TSS-eset kapcsolatban áll a tamponhasználattal, a TSS egy rendkívül ritka betegség.
Alapvetően igaz: a menstruációs kehely esetében alacsonyabb a rizikó. Egy kanadai kutatás szerint a baktériumok nehezebben tapadnak meg a kehely sima felületén.
Ez azt jelenti, hogy aggódnod kell, ha a menzeszed során a tampon használatát preferálod? A válasz: nem! Tamponokat világszerte már évtizedek óta használnak. A veszélyt nem lehet teljesen megszüntetni, de csökkenteni igen: a 100 százalékban bio-pamutból készült tamponok sokkal biztonságosabbak, mint a szintetikus anyagokból készültek. Erre a megállapításra a New York Egyetem orvosi iskolájának egyik kutatása jutott.
Higiéniai tippek a menzesz alatti időszakra
Nagyon fontos, hogy a havi vérzés során figyelj a tisztaságra, hiszen így tudod megelőzni a fertőzéseket és megbetegedéseket. Ezáltal a TSS kórokozójával történő megfertőződés esélye is jelentősen lecsökken.Alapvető higiénia a menstruáció alatt:
- Mielőtt egy menstruációs terméket használnál vagy cserélnél, alaposan moss kezet szappannal – és természetesen utána is!
- A gyártó ajánlása szerint legkésőbb nyolc óra után, ideális esetben négy vagy hat óra után, cseréld le a menstruációs terméket.
- Ha egyszer már diagnosztizálták nálad a toxikus sokk szindrómát, akkor ne használj tampont. Ehelyett válassz inkább mosható betétet, menstruációs fehérneműt vagy kelyhet.
- Csak sérülésmentes, eredeti csomagolású tamponokat használj.
- Mindig a vérzésed mértékének megfelelően válassz tampont: a lehető legkisebb méretet használd, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy gyakrabban kell cserélned.
- A 100 százalékban bio-pamutból készült tamponokat részesítsd előnyben.
- A kelyhet alaposan meg kell tisztítanod, mielőtt (ismét) használnád.
- A menzesz után érdemes kifőznöd a kelyhet és a tárolót is.
- A kehely egy újrahasználható termék, de bizonyos idő után ajánlott lecserélned. Tarts magad a gyártó ajánlásához.
- Ha kellemetlen szagot érzel, akkor azonnal cseréld le a kelyhet egy újra.