Túl lehet jutni a szerelmi csalódáson
A szerelmi bánat nem csak egy tinédzser „betegség”. Ha viszonzatlanul szeretünk valakit vagy szakít velünk a párunk, mindig a szívünk közepébe talál. Ám léteznek jó módszerek a lelki sebek gyógyítására.
Nem érdemes bánkódni miatta? De, érdemes: „Ha megfelelően kezeljük a szerelmi bánatot, akkor jó esélyünk van arra, hogy fejlődjünk általa” – mondja Elena Sohn, a Liebeskümmerer (Összetört szívűek) tanácsadó ügynökség alapítója és szakkönyvek szerzője.
Hogy válhatunk új emberré a szerelmi csalódás által? A tanácsadóasszony és Stefan Doering pszichoanalitikus pszichoterapeuta, bécsi egyetemi professzor és könyvszerző elárulják nekünk.
A szerelmi bánat egy mély érzést elbagatellizáló kifejezés, amelyről általában a tinédzserek jutnak eszünkbe. Felnőttkorban a szerelmi csalódás fundamentális válságot okozhat: közös gyerekeink vannak, együtt éltünk, közös terveink voltak. „És minden összedől, ha vége szakad a kapcsolatnak” – teszi hozzá Elena Sohn.
Hogy válhatunk új emberré a szerelmi csalódás által? A tanácsadóasszony és Stefan Doering pszichoanalitikus pszichoterapeuta, bécsi egyetemi professzor és könyvszerző elárulják nekünk.
Szerelmi bánat: Egy meghatározás
„A szerelmi bánat az emberek által ismert legszebb érzés másik oldala” – mondja Sohn. Egy szeretett ember elvesztése miatt érzett gyász és fájdalom – legyen szó szakításról, viszonzatlan szerelemről vagy halálról.A szerelmi bánat egy mély érzést elbagatellizáló kifejezés, amelyről általában a tinédzserek jutnak eszünkbe. Felnőttkorban a szerelmi csalódás fundamentális válságot okozhat: közös gyerekeink vannak, együtt éltünk, közös terveink voltak. „És minden összedől, ha vége szakad a kapcsolatnak” – teszi hozzá Elena Sohn.
A szerelmi csalódás (feldolgozása) – 11 tudnivaló a szív fájdalmáról
1. Miben nyilvánul meg a szerelmi bánat?
Szomorúság, kétségbeesés, reménytelenség, kilátástalanság: a szerelmi bánat tünetei nagyon hasonlítanak a depresszió szimptómáihoz. Az, hogy a történés kit mennyire visel meg lelkileg, se nem kor-, se nem nemfüggő. Lényegében két faktoron múlik: egyrészt azon, hogy alapvetően mennyit rágódsz a dolgokon, másrészt pedig azon, hogy milyen szerepet tölt be a szerelem az életedben.„A praxisomban a következőt figyeltem meg: azokat az embereket, akik nagyon mélyre süllyednek egy szerelmi csalódás által, azért viseli meg annyira a dolog, mert ők a boldogságot a szerelemben és a párkapcsolatban keresik” – mondja Sohn szakértő.
2. A nők és a férfiak különbözően viselkednek.
A két nem pont ugyanannyira szenved.: „Viszontegy férfi másképp kezeli a fájdalmat, mint egy nő” – állítja a tanácsadóasszony. A nők szakítás után általában beszélni szeretnének a fájdalmukról a barátaiknak, a családjuknak és a kolléganőiknek. Ha azonban egyedül vannak, nagyon visszahúzódnak, alig teszik ki a lábukat a lakásból. „A férfiaknál ez épp fordítva van: senkivel sem beszélnek a szívfájdalmukról, viszont igyekeznek elterelni a figyelmüket munkával, sporttal vagy egyéjszakás kalandokkal.”3. A szerelmi bánat egészségessé tesz vagy megbetegít?
Mindkettőre képes, mondja Stefan Doering pszichoterapeuta. Ha túl mélyre süllyedünk, és a szerelmi bánat betegessé válik, akkor lelki betegségeket, például depressziót okozhat. De a szerelmi csalódás alapvetően jótékony hatású, kell ahhoz, hogy újra szabaddá válhassunk, és fel tudjuk dolgozni a veszteséget. „Ez gyászmunka nélkül nem sikerülhet.”4. Meddig tart kiheverni a csalódást?
Minél hosszabb ideig volt együtt két ember, annál mélyebb, intenzívebb vagy bonyolultabb volt a kapcsolat, és annál hosszabb ideig tart feldolgozni a veszteséget. „Érdekes: sokakat jobban megvisel a szerelmi csalódás, mint például a partner halála – amennyiben jó volt a kapcsolatuk” – mondja Doering pszichoterapeuta.5. A szerelmi csalódás feldolgozása: a történtek megértése
Folyamatosan ott zakatol a fejünkben a kérdés: miért? Mi siklott félre? Néha egyértelmű, de sokszor nem érezzük elégnek a „már nem szeretetett engem” frázishoz hasonló magyarázatokat.Ami ilyenkor segíthet: gondolkodj rajta sokat! Próbáld meg – egyedül vagy segítséggel – a következő kérdéseket megválaszolni: Hogy jutottunk idáig? Nekem, a partneremnek vagy mindkettőnknek milyen része volt ebben? Mi működhetett volna jobban – és mi nem? Hogyan tudnék új életet kezdeni?
6. Gyászolj addig, amíg szükséges
A gyász folyamatának fontos szerepe van a szerelmi csalódás feldolgozásában. Doering szakértő tanácsa: „Add át magad a gyásznak, éld meg a fájdalmat, és sírj.” Tart, ameddig tart. „A gyász időigényes folyamat”– erősíti meg a tanácsadóasszony. Sokan azt gondolják, hogy a szerelmi bánat legfeljebb három hónapig tart. „Viszont az is teljesen normális, ha több időre van szükséged a történtek feldolgozásához.”7. Beszélj a fájdalomról
„Kutatásokból kiderült, hogy egy jó beszélgetés vagy a szerelmi bánattal való tudatos foglalkozás segít az új énkoncepció megalkotásában. Tehát ezeknek köszönhetően hamarabb világossá válhat számodra: ki lettem én ezen kapcsolat után?” – mondja Sohn.Elsősorban a barátok és a család segíthet realisztikus képet alkotni az exbarátról vagy exbarátnőről. Akit ugyanis szerelmi bánat gyötör, az hajlamos arra, hogy a partnerét démonizálja vagy istenítse.
8. Tégy jót magaddal, hogy hamarabb túllégy rajta
Próbálj meg az expartnered helyett magadra fókuszálni. Mi tesz jót neked, mi ad erőt? A sport, egy séta a természetben, egy múzeumlátogatás vagy wellness otthon a barátnőkkel?Elena Sohn tippje: egyél, igyál és aludj eleget, nehogy belekerülj a negatív spirálba.