Active Beauty
Vegán bőr: mit kell tudni a jövő fenntartható anyagairól?
Szöveg: Astrid Doppler
olvasási idő: min
Állatáldozat nélkül

Vegán bőr: mit kell tudni a jövő fenntartható anyagairól?

Akár a klíma, akár az állatok védelme érdekében teszik: az anyaghasználat terén számos divattervező és lakberendező designer tért át a környezetbarát útra. A Research and Markets piackutató platform prognózisa szerint 2030-ig jelentősen növekedni fog a műbőrgyártás. Bemutatjuk a három legszélesebb körben használt vegán bőranyagot és a környezetre gyakorolt hatásaikat.

Mi az a vegán bőr?

A vegán bőr állati eredetű alapanyagoktól mentes termékekből készül a valódi bőr utánzataként. Ezek az anyagok hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a valódi bőr, viszont környezetbarátak, gyorsan előállíthatók, és nem követelnek állatáldozatot. A bőralternatívák sokszor megtévesztésig hasonlítanak az állati eredetű anyagra.


Vegán bőr: a leggyakoribb bőralternatívák

1. Piñatex

Az angol Ananas Anam vállalat csapatának sok éves kutatás és kísérletezgetés után az ananászlevelek erősszálú rostjaiból sikerült látványra és tapintásra is tökéletesen élethű bőrutánzatot készítenie. Piñatexből cipők, táskák, bútor- és autókárpit is készülhet.

Az alapanyag: „Az Ananas Anam a bőralternatívát szabadalmaztatott technológiával ananászlevél rostjaiból készíti, ami a gyümölcs betakarításának mellékterméke, szóval a nyersanyag “előállítása” nem igényel plusz vízfelhasználást vagy területet” – magyarázza Carmen Hijosa, a cég alapítója.

Ökomérlege: A Piñatex 100%-ban vegán és 95%-ban biológiailag lebomló anyag – és ezáltal különösen fenntarthatónak számít. Mivel a vegán bőranyagot tulajdonképpen hulladékból állítják elő, a gyártók ezzel nem csak a környezetet védik, hanem még az ananásztermelőket is plusz jövedelemhez juttatják, és új munkahelyeket is teremtenek.

Tulajdonságai: Az ananásztextil (Piñatex) egy rugalmas, jól szellőző, természetes textil, ugyanakkor épp olyan erős és ellenálló, mint a bőr. Ezenkívül ez a vegán bőralternatíva jóval kedvezőbb árú az állati bőrnél. Míg a bőr négyzetméter ára 60 euró körül mozog, addig a Piñatex négyzetmétere 25 és 37 euró közötti áron megvásárolható.

2. Desserto

Az állati bőr alternatívájának megalkotására Adrián López Velarde és Marte Cázarez kaktuszból készült vegán bőrt álmodott meg. Az anyag pozitív tulajdonságai miatt méltán felveszi a versenyt az állati bőrrel, nemcsak a divatiparban, de az autó-, illetve a bútorgyártásban is, hiszen mindamellett, hogy organikus és részben lebomló, puha, tartós és kiváló minőségű.

Az alapanyag: a dessertót a fügekaktusz, avagy nopál levágott darabjaiból nyerik ki.

Ökomérlege: „Az anyaginnovációnk a bőr egy vegán, kaktuszalapú alternatívája, aminek a szerves nyersanyagtartalma akár a 90%-ot is elérheti. Ezzel a vegán bőrök piacának a leghosszabb élettartamú és legfenntarthatóbb megoldásának számít” – mondja Velarde. Ráadásul a nopálkaktusz vízigénye egészen minimális.

Tulajdonságai: a kaktuszbőr légáteresztő, rendkívül strapabíró és tartós.

3. Mirum x Tencel

Ez az anyag két bioalapú anyagokat gyártó cég – az amerikai Natural Fiber Welding (NFW) és az osztrák viszkózcellulóz rostgyártó Lenzing – kooperációjából született. Divatcikkek, kiegészítők, bútor- és autókárpit is készülhet belőle.

A nyersanyag: A mirum egy egyedülálló, bioalapú anyag, ami többek között natúrkaucsukból és növényi alapanyagokból áll. „Célunk egy fenntartható bőralternatíva készítése volt, ami egyáltalán nem tartalmaz műanyagot, és ennek köszönhetően teljes mértékben újrahasznosítható” – mondja Oihana Elizalde, a Natural Fiber Welding vállalat alelnöke.

Ökomérlege: A mirum 100%-ban műanyagmentes, és teljes mértékben újrahasznosítható. Előállítása az állati bőréhez képest jóval csekélyebb mértékben terheli a környezetet.

Tulajdonságai: Az anyag puha, és kellemes viselni, valamint kiválóan szellőzik.

Így ápold a kedvenc vegán bőr ruhadarabjaidat, kárpitjaidat

A vegán bőrből készült ruhadarabokat a hagyományos textíliákhoz hasonlóan alacsony hőmérsékleten mosógépben moshatod. Normál esetben az anyag ereszti a színét, és nem is bolyhosodik ki, ezért nyugodtan szárítógépbe is teheted, és vasalhatod is.
A cipők estében a nagy felületű szennyeződéseket egy puha kefével távolíthatod el. A makacsabb szennyeződéseket egy nedves ronggyal és egy kevés kíméletes szappannal moshatod le róla. Ahogy a valódi bőr, úgy a vegán bőr lábbelit is tanácsos néhány hetente cipőápoló krémmel ápolnod, hogy az anyag sokáig szép maradjon.
A vegán bőrrel bevont bútordarabjaidon esett szennyeződéseket a legjobb, ha óvatosan egy nedves ronggyal vagy papírtörlővel és vízzel, esetleg egy könnyű mosogatószeres oldattal veszed kezelésbe. Finoman tisztítsd – kerüld az erős dörzsölést.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.