Veszekedés: Maradjon meg a tisztelet!
Egy vihar a kapcsolatban tisztító – vagy éppen pusztító – hatású is lehet. A párkapcsolati coach elmagyarázza, hogy a veszekedés miként erősítheti meg két ember viszonyát ahelyett, hogy tönkretenné azt.
Egy kapcsolat viták nélkül? Ez az állapot még Goethe idejében sem volt kívánatos. „Egy házasságban muszáj néha civakodni, mert a viták által tudhatunk meg többet a másikról” – a német költő már 200 évvel ezelőtt is így gondolta. Natascha Koller párkapcsolati coach is úgy véli, hogy az egészséges kapcsolathoz a viták is hozzátartoznak. „Természetesen nem kell napirenden lenniük, viszont az erőteljes viharok újra és újra megtisztítják a levegőt, és ez is segíthet egymást jobban megérteni.”
Aki visszatartja, és nem fejezi ki az érzéseit, abban folyamatosan gyűlik a stressz. Ezért a szakértő azt tanácsolja, hogy ne kerüljük a konfliktusokat. „A pár két tagjának együtt kell megvizsgálnia a különböző véleményeket és attitűdöket. Néha sikerül konszenzusra jutni, néha pedig meg kell tanulnunk elfogadni azt, hogy máshogy vélekedünk bizonyos dolgokról.”
Aki visszatartja, és nem fejezi ki az érzéseit, abban folyamatosan gyűlik a stressz. Ezért a szakértő azt tanácsolja, hogy ne kerüljük a konfliktusokat. „A pár két tagjának együtt kell megvizsgálnia a különböző véleményeket és attitűdöket. Néha sikerül konszenzusra jutni, néha pedig meg kell tanulnunk elfogadni azt, hogy máshogy vélekedünk bizonyos dolgokról.”
Így nem tesznek kárt a kapcsolatban a viták
Az igaz szerelemnek nem árt a veszekedés, épp ellenkezőleg, fejlődik általa. Natascha Koller azt tanácsolja, hogy törekedjünk a konstruktív konfliktuskezelésre:Ügyelj a „hogy”-ra
Minden a közlés módján múlik. „Mindennel, amit kimondunk vagy nem mondunk ki, és amit teszünk vagy nem teszünk, közlünk valamit” – magyarázza a kapcsolatszakértő. „Ezért sokszor nem az a lényeg, hogy mit mondunk, hanem az, hogy hogyan.”Beszélni és beszélni hagyni
Egy jó beszélgetéshez elengedhetetlen az aktív hallgatás. „Hallgasd meg a másikat, légy jelen testeddel-lelkeddel, figyelj oda rá, próbáld meg megérteni őt. Ha biztos akarsz lenni abban, hogy jól értetted a másikat, tegyél fel neki célzott kérdéseket.” Ezek irányulhatnak az érzésekre és a partner szükségleteire. Ha megértettétek egymást, akkor a konstruktív kommunikáció eredményes volt.Gyakorolj kritikát – a tiszteletteljes kommunikáció eszközeivel
„Sem az iskolában, sem az életben nem tanították meg nekünk, hogy hogyan is kell ezt, pedig meglehetősen egyszerű” – mondja Koller. „Mielőtt bírálatot gyakorlunk, mondjuk el a párunknak azt, hogy mi mindent becsülünk benne. Ezt követően a másik készen fog állni arra, hogy meghallgasson minket.” Ha egyből a kritikával indítunk, akkor a párunk belsőleg nagy valószínűséggel vissza fog húzódni.Fontos: sose magát a személyt kritizáld, hanem a viselkedését. Ezenkívül nem szabad megpróbálni bűntudatot ébreszteni a másikban: „Az ilyen bénító hatású, és árt a kapcsolatnak.”
Ne feküdj le dühösen
A párkapcsolati szakértő szerint nem szabad bosszúsan ágyba bújnunk- „Még lefekvés előtt menjünk oda a párunkhoz, és béküljünk ki. Elég neki annyit mondani: „Drágám, szeretlek! Holnap megbeszéljük a dolgot.”
Hagyd ki a gyerekeket belőle
Ha a gyerekek egy nagyobb veszekedésnek lesznek fültanúi, az lelkileg nagyon megterhelő lehet számukra. Ők még nem értik a felnőttek világát, és védelemre van szükségük, elsősorban a szüleiktől. Néha mégis bevonják őket a veszekedésekbe, ami miatt a szülőknek gyakran bűntudata lesz. A lelkiismeretfurdalás azonban nem helyettesíti a megfelelő cselekvést.„Ha a gyerekek tanúi voltak egy nagyobb veszekedésnek, akkor a szülőknek együtt kell bocsánatot kérniük tőlük, és biztosítaniuk kell őket afelől, hogy ez többet nem fog előfordulni. De vigyázat: ezután tényleg tartanunk kell magunkat az ígéretünkhöz, különben elveszíthetjük gyermekeink bizalmát.”