Virágládák beültetése: szakértőnk elárulja, hogy mire kell figyelned
Végre ismét egyre több időt tudunk kint tölteni. Mi az, ami ilyenkor nem hiányozhat? Igen, pontosan: a virágok az erkélyről, a teraszról vagy a kertből! Annak érdekében, hogy minél tovább gyönyörködhess bennük, be kell tartanod pár szabályt a virágládák beültetése során. Növényszakértőnk elárulja, hogy melyek ezek.
Tavasz kezdete: mivel lehet a virágládákat beültetni?
Mivel az éjszakák még nagyon hidegek, sőt, akár fagyhat is, mindenféleképp be kell tartanod pár alapszabályt a virágládák beültetése során. Theresia Starkl, az osztrák Starkl kertcentrum marketing menedzsere segít, mire kell figyelned:
Ehető virágok – Teljeskörű élvezet
A tavaszi kankalin és a háromszínű árvácska nem csupán a tavaszias fogásokat díszíthetik, már a szezon kezdetén szebbé varázsolják az erkélyt. „Áprilisban a legnagyobb az ehető virágok választéka” – mondja Starkl, és elárulja, hogyan maradnak sokáig szépek ezek a növények: „A legjobb, ha olyan évelő virágokat ültetsz, mint a nefelejcs, a körömvirág és a szegfű, így a következő szezonban is gyönyörködhetsz bennük. A sarkantyúka is rendkívül kedvelt, viszont egynyári, és csak akkor ajánlott elültetni, amikor már biztosan nincsenek éjszakai fagyok. Ez általában május közepét jelenti”. Általánosságban elmondható: „Minden olyan növény, amit télállóként tartanak számon, április elejétől nyugodtan ültethető.”
Fűszerekkel a rovarok boldogságáért
A fűszerek némi változatosságot kínálnak a rovaroknak. A legtöbb – a bazsalikomon kívül – télálló, vagyis már áprilisban ültethető. Fontos azonban a megfelelő föld használata. „A mediterrán fűszerek a homokos talajt részesítik előnyben, ezért ajánlott olyan speciális virágföldet venned, ami kifejezetten fűszernövényeknek ajánlott. A többinek teljesen megfelelő a sima virágföld” – mondja a szakértő.
„A fűszernövényeknek – kivéve a medvehagymát és a petrezselymet – ezen kívül szükségük van közvetlen napfényre, egy kellemes helyre a szabadban és elegendő helyre a gyökereiknek. A belső terekben egyszerűen nem érzik jól magukat, akármennyire is igyekszel és akármennyit foglalkozol velük” – folytatja Starkl. Trágyázási tipp: „Azt javaslom, hogy csak olyan biológiai termékeket használj, mint a szarvforgács vagy a birkagyapjú. Továbbá a gilisztahumusz is tökéletes étel a fűszereidnek és ehető virágaidnak.”
A legfontosabb információk az ültetéssel kapcsolatban
A megfelelő növényeken kívül más fontos tényezőkre is oda kell figyelned, ha azt szeretnéd, hogy hosszútávon is jól érezzék magukat:
1. A virágföld
Mindig megfelelő földet ajánlott venned a növényekhez, hiszen minden virágnak és bokornak más-más szükségletei vannak. Ha nem szeretnél állandóan új földet vásárolni, akkor talajjavítókkal is felfrissítheted a jelenlegit. Erre tökéletesen megfelel a például az olyan, saját kezűleg készített, magas minőségű trágya, amit egy speciális, fermentált konyhai hulladékból készült vödörből (Bokashiból) nyernek ki. Ezt a trágyát némi birkagyapjúval együtt kell rászórni a régi földre, és máris teheted a virágládákba.
2. A megfelelő virágláda
Manapság már számos virágláda közül válogathatsz, melyek a legeltérőbb körülményekhez is passzolnak. Elsődlegesen az fontos, hogy a virágláda ellenálló legyen az időjárás viszontagságaival szemben, hiszen csak így marad sokáig szép és ép. A fémből vagy újrahasznosított műanyagból készültek kimondottan jó választások. A terrakotta virágládák is megfelelőek, azonban igencsak nehezek, ezért nem túl praktikusak, ha ezeket időnként ide-oda költöztetnéd. Ha mindössze az erkélykorlátot tudod díszíteni, akkor a virágokat olyan virágládákba ültesd, melyeket kifejezetten erre a célra gyártottak. Természetesen ablakpárkányokra is számos virágláda kapható.
3. Kártevők távoltartása
Nem megfelelő elhelyezés, rossz virágföld vagy túl kevés légmozgás az erkélyen: ezek a tényezők vezethetnek ahhoz, hogy rengeteg gondozás mellett is megtámadják a növényeket a kártevők. Azonban különféle állat- és környezetbarát szerekkel viszonylag gyorsan meg tudsz tőlük szabadulni.
Végezetül következzen pár egyszerű tipp a szakértőtől:
- Annak érdekében, hogy a növények ne álljanak a vízben, minden olyan virágládának, ami a szabadban van, kell egy vízelvezető. Továbbá az agyaggolyó- és a földréteg közé ajánlott tenned egy réteg geotextíliát.
- Az ültetésnél mindig vedd figyelembe az adott növény szükségleteit. A föld ne legyen se túl tömör, se agyagos.
- A virágláda nagysága is befolyással van a növény későbbi méretére. Nagyon fontos, hogy a gyökereknek legyen elegendő helyük növekedni, hiszen csak így képesek elegendő tápanyaggal ellátni a virágot.
- A zsurló- és az ecetkivonat rendkívül hatékony természetes tápoldat a növények erősítésére.