Active Beauty
Így működik a böjtöt utánzó diéta – egy étrend, ami könnyen beilleszthető a hétköznapokba, és nem az éhezésről szól
Szöveg:
olvasási idő: min
Táplálkozási trend

Így működik a böjtöt utánzó diéta – egy étrend, ami könnyen beilleszthető a hétköznapokba, és nem az éhezésről szól

A böjtöt utánzó étrend az anyagcserét „böjt üzemmódba” kapcsolja át, ami pozitív hatással van az egészségünkre, és lassítja az öregedési folyamatokat – mindezt éhezés nélkül. Az új táplálkozási koncepciót az USA-ban fejlesztették ki, ahol „fasting mimicking diet” (FMD) néven vált ismertté. Itt olvashatsz arról, hogy miként tesz minket fiatalabbá és egészségesebbé a böjtöt utánzó étrend egy ötnapos kúra során, mely élelmiszerek fogyasztásán alapszik, és hogy mire kell ügyelnünk az FMD diéta alkalmazása kapcsán.
Az emberek mindig is böjtöltek – vagy nem önszántukból, hanem mert nem jutottak elég táplálékhoz, vagy pedig vallási okokból. Ma az öregedéskutatók, endokrinológusok és táplálkozástudományi szakemberek egy véleményen vannak: a tányérunkra kerülő ideális ételadagok sokkal kisebbek, mint azt a legtöbben gondolnánk.

Egy új táplálkozási trend érkezett hozzánk az USA-ból: a böjtöt utánzó étrend. Prof. med. Bernd Kleine-Gunk és Bernhard Hobelsberger „Az új, egyszerű böjt. A forradalmi fogyókúraprogrammal 5 nap alatt fiatalabbá és egészségesebbé válhat” c. könyvükben elmagyarázzák, hogy miről szól ez a diéta, és miként tesz minket fiatalabbá és egészségesebbé.

Mi az a böjtöt utánzó étrend?

A „fasting mimicking diet”-et (FMD) Prof. Valter Longo amerikai gerontológus fejlesztette ki. Ő az 1990-es években már doktorandusként is azt vizsgálta, hogy miként hat a kalóriacsökkentés az egerek és az emberek immunöregedésére. Ennek eredményeként fejlesztette ki az ötnapos böjtöt utánzó étrendet.

A nulldiétáktól vagy az időszakos böjtöktől eltérően az FMD valami olyat ígér, ami tulajdonképpen lehetetlennek hangzik: a szervezet anyagcseréjét böjti „üzemmódba” kapcsolja úgy, hogy ahhoz még éhezni sem szükséges. A koplalás gyógyítóereje abban áll, hogy a test bizonyos ideig nem kap állati eredetű fehérjét és gyorsan felszívódó szénhidrátot, írják az „Az új, egyszerű böjt” szerzői. Az új táplálkozási trend a cukor és az állati protein megvonásával hiteti el a szervezettel a böjtölést. A módszer az egészséges zsírok, összetett szénhidrátok fogyasztásán és a kalóriabevitel csökkentésén alapszik.

Mit várhatunk a böjtöt utánzó diétától?

Azt mondják, a böjtölés fiatalon és egészségesen tart. Tudományosan bizonyított, hogy az FMD-től is várhatjuk ezt a hatást: a University of Southern California egy kutatásában böjtöt utánzó diétát folytató tesztalanyokat vizsgáltak. Az eredmények meglepőek voltak: a tesztalanyoknak növekedett az egészséges izomtömegük, és hosszútávon javultak az éhgyomri cukor-, vérnyomás- és koleszterinértékeik.

„A táplálékmegvonás hatására a test sejtjei megfiatalodnak” – írja a két szerző. Ezenkívül ebben az állapotban aktiválódik az autofágia, aminek az elpusztult sejtek eltakarítása, újrahasznosítása és a működő sejtek belsejének tisztántartása a feladata. Ennek köszönhetően többek között olyan betegségek előzhetők meg, mint a 2-es típusú cukorbetegség, az Alzheimer-kór és a rák.

Hogy működik a böjtöt utánzó diéta?

Egy ciklus öt napig tart, és elméletileg évente akár 12 alkalommal is elvégezhető. A böjtkúra alatt lemondunk a cukorról és az állati fehérjékről. Ehelyett összetett szénhidrátok (salátából és zöldségekből, mint brokkoliból, sárgarépából és gombából) és növényi fehérjék, valamint zsírok (szójából, olajos magvakból, avokádóból, olívabogyóból és olívaolajból) kerülnek a tányérunkra. Emellett a diéta ideje alatt a napi bevitt kalóriát 800-1150-re csökkentjük.

A két szerző, Prof. Dr. med. Bernd Kleine-Gunk és Bernhard Hobelsberger könyvükben a böjtöt utánzó étrendet a szirtuin diétával kombinálja. A szirtuin nevű enzimfehérjék a test minden sejtjében megtalálhatók, és kiemelkedő szerepet játszanak többek között a DNS-javítás fenntartásában. A szirtuinokat azon növényi anyagok képesek aktiválni a szervezetünkben, amelyek ellenállóvá teszik a növényeket a kártevőkkel és betegségekkel szemben. Azokat az élelmiszereket, amikben különösen sok szirtuinaktivátor található, „sirtfoodoknak” nevezzük.

Ilyen sirtfood élelmiszer például a brokkoli, az alma, a kesudió, a zöld tea, az áfonya, a málna, a fokhagyma, a kurkuma, az olívaolaj, a rukkola, a szójabab, a paradicsom és a citrusgyümölcsök.

Mire kell ügyelnünk a böjtöt utánzó diéta kapcsán?

A diéta egyszerűnek hangzik, mégis meglehetősen összetett. Egy klinikai kutatások során tesztelt, speciális tápanyagmixen alapszik. A legjobb, ha az első kúránkat egy meghatározott étrendterv alapján végezzük el, az ételeket pedig kész receptek alapján készítjük el hozzá.

Ha az ötnapos kúra első napjaiban mégis éhesnek éreznénk magunkat, akkor a figyelmünket segíthetnek elterelni az olyan programok, mint a séta, a nem megerőltető sporttevékenység vagy egy meleg kádfürdő. Általában ciklusról ciklusra egyre könnyebben elvégezhetővé válik a kúra.

Kiknek nem ajánlott a kúra?

Várandósok és szoptató kismamák, alacsony testsúlyú emberek, evészavarral küzdők vagy nagyon csekély izomtömeggel rendelkezők számára nem ajánlott a kalóriabevitel csökkentése. Ezenkívül a diófélékkel és a szójával szembeni allergia is kizáró ok lehet. Aki krónikus egészségügyi problémákkal küzd, 70 évnél idősebb és nem jártas a böjtölésben, annak a kúra megkezdése előtt ajánlott orvossal konzultálnia – mondják a szerzők.

Könyvtipp:

„Az új, egyszerű böjt. A forradalmi fogyókúraprogrammal 5 nap alatt fiatalabbá és egészségesebbé válhat” (GU Kiadó, kb. 14,99 euró) c. könyvben Prof. Dr. med. Bernd Kleine-Gunk és Bernhard Hobelsberger elmagyarázza, hogy miként tesz minket az FMD étrend fiatalabbá és egészségesebbé – a könyv recepttippeket és heti étrendterveket is tartalmaz.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.