Hajápolás: szakértői tippek minden hajtípushoz
A megfelelő ápolási rutin, amelytől egészséges lesz a hajad, függ annak típusától. Tudd meg, hogy milyen fajta hajápolás előnyös számodra a szakértők szerint.
Hajápolási tippek: így találod meg a megfelelő ápolást a hajad számára
A haj nagyon ritkán sorolható be csupán egyetlen kategóriába. Az átfedések viszonylag gyakoriak, az ápolási igények pedig az évek alatt, sőt, az évszakok váltakozásával is módosulhatnak. Ezért azt javasoljuk, hogy kombináld az alábbi tippeket, így kialakítva a tökéletes hajápolási rutint.
Hajápolás száraz haj esetén
Nedvességmegkötő csodaszerként a hialuron rendkívül kedvelt a bőrápolásban, és egyre nagyobb szerepet kap a hajápolásban is. Az ezt tartalmazó hajszérumokat és samponokat kifejezetten a száraz, hőkárosodott, szőkített vagy töredezett haj számára fejlesztették ki. A hialuron többek közt elraktározza a nedvességet, és segíti a fejbőr regenerálódását. Bejut a haj kutikula rétegébe, majd nedvességgel tölti fel a hajszálak belsejét. Ennek köszönhetően az egyes hámsejtek ismét közelebb kerülnek egymáshoz, így a haj szép fényes és egészséges lesz. További remek előnye, hogy a kutikula réteget megvédi a hő okozta károsodástól.
Száraz haj esetén ajánlott megfogadnod pár fontos hajformázási tippet. Susanne Frobosko, a dm minőségi oktatója a következőt javasolja: „Minden hővel járó hajformázás előtt érdemes valamilyen hővédő készítményt használni, ellenkező esetben a haj szerkezete károsodhat, aminek következtében spliss és hajtöredezés léphet fel. Ezek a termékek egy vékony védőréteggel vonják be a haj külső felületét, bezárva így a nedvességet a hajszál belsejébe, ami így nem tud elpárologni, a haj pedig selymesen puha marad, és nem töredezik.”
Hajápolás fénytelen haj esetén
A fénytelen haj hátterében mindig törékeny hajszerkezet áll. Az a réteg, ami megvédi, illetve körbe öleli a haj belső részét, kiszárad, így a haj sebezhetővé válik. Ennek következtében a hámsejtek már nem érnek össze olyan szorosan, hogy visszaverjék a fényt. Ennek számos oka lehet. A magas hővel történő hajformázáson és a hajfestésen kívül a környezeti hatások is szerepet játszhatnak benne. A kemény víz és a levegőben található káros anyagok megtapadnak a hajban, és károsítják azt. Mi segít valójában? Egy alapos hajmosás egy tisztító hatású fényt adó samponnal. A hidratáló ápolási készítmények hialuronnal és proteinnel kisimítják és feltöltik a hámsejtek közötti réseket, így a haj ismét fényes lesz.
Hajápolás spliss esetén
A hajvégek a haj legöregebb részei, ráadásul nagy igénybevételnek vannak kitéve. Akkor beszélünk spliss-ről, ha szétnyílnak. Ezt mechanikai, kémiai és termikus hatások egyaránt okozhatják. Ide tartozik a ruhák által kifejtett súrlódás, az agresszív hajápolási vagy festési termékek és a túl gyakori hajformázás is, amihez sütővasat, hajszárítót és más eszközt használunk. Különleges spliss elleni készítményekkel, melyek argán-, moringa- vagy ricinus olajat tartalmaznak, továbbá speciális ragasztókkal helyrehozhatod, de akár meg is előzheted a spliss kialakulását. Ezáltal el tudod napolni a hajvágást, de nem kerülheted el örökre. Eltávolíthatók-e a tönkrement hajvégek úgy, hogy a hajhossz megmarad? A spliss cuttal sikerülhet: ennek során a tincseket be kell csavarni, a kiálló végeket pedig egy forró ollóval kell levágni.
Hajápolás töredezett haj esetén
Míg a spliss csak a hajvégeken jelentkezhet, addig a hajtöredezettség egy szerkezeti károsodás, ami a teljes hosszt érinti. Számos különböző oka lehet – ilyen például a túl sok hő használata hajformázás során, hajfestés, surlódás vagy túl gyakori mosás. Ezek hatására a hajban lévő hidrogénkötések felbomlanak, a külső réteg hámsejtjei elállnak, így már nem védik megfelelően a haj belsejét, és a hajszálak kiszáradnak. Az olyan magas koncentrációjú hatóanyagok, mint a körte kivonat, a biotin, valamint a hialuron- és aminosav, feltöltik a réseket, így kisimítva a töredezett részeket, továbbá hidratálják a hajszálakat. A hajat azonban nem lehet teljes mértékben helyreállítani. Ezért fontos a kezelést addig folytatni, amíg a károsodott részek le nem nőnek.Hajápolás göndör haj esetén
A kókuszolaj egy mindentudó készítmény a test- és hajápolás terén. Különösen a göndör hajúak húzhatnak hasznot a kókusztartalmú termékből, mivel az ő hajuk alapvetően inkább száraz. Mire képes a kókuszolaj a hajápolásban? Számos olyan értékes hatóanyagot tartalmaz, mint az E-vitamin, ami természetes antioxidánsként védelmet biztosít a környezeti hatásokkal szemben. Mivel a kókuszolaj kimondottan gazdag, nem szívja be a haj, hanem védőréteget képez a hajszálakon, melyek ettől szép fényesek lesznek, emellett pedig kiemeli a göndör fürtöket, és megakadályozza a spliss kialakulását. Vékonyszálú és zsíros haj esetén azonban nem ajánlott kókuszolajat használni, mert elnehezíti a tincseket.
Hajápolás egyenes haj esetén
Az új sztár a szépségápolásban a rizsvíz. Nem újkeletű hatóanyag, Japánban már régen is kezelték a hajat ezzel a tejszerű folyadékkal. Az ilyen hatóanyagot tartalmazó samponok és balzsamok rendszeres alkalmazása fényt és volument ad a hajnak. Hogyan működik? A rizsvízben sok a B8-vitamin és az aminosav. A proteinek feltöltik a kutikula réteg réseit, így ismét fényessé varázsolják a hajat. Sajnos nem mindenki számára ajánlott ez a hatóanyag: a spröd haj a túl sok fehérjétől száraz és töredezett lesz.
Hajápolás hajhullás esetén
A nők 20 százalékát, a férfiak majdnem 40 százalékát érinti a hajhullás a 20. születésnapjuktól kezdődően. Ennek oka azonban nem csupán genetikai eredetű, a stressz és a tápanyaghiány ugyanúgy kiválthatja. Nőknél a változókor szintén okozhat hajhullást. Speciális samponok, koffeint tartalmazó tonikok, B5-vitamin, mentol és árnika hozhatnak javulást. Ezek bejutnak a fejbőr mélyebb rétegeibe, ahol serkentik a vérkeringést, ezáltal a még aktív hajhagymák erősebb hajszálakat tudnak termelni. „A tonikot legalább hetente háromszor kell felvinni a fejbőrre és bemasszírozni” – mondja Helmut Maier, a dm minőségi oktatója.
Hajápolás zsíros haj esetén
Bizonyos fokig a genetikától függ, hogy mennyi zsírt termel a fejbőr. Gyakran azonban a túlzott ápolás eredményezi a túl gyorsan zsírosodó hajat: ha túl sűrűn mosod szárító hatású samponnal a fejbőrt, akkor az túlzott faggyútermeléssel reagál. A növényi hatóanyagokat tartalmazó samponok nyugtató hatásúak. Ezen kívül az is sokat segít, ha a hajmosások között eltelt időt szárazsamponnal és fonott frizurákkal próbálod növelni, amíg vissza nem áll az egyensúly.
Hajápolás ősz haj esetén
„Olyan hamvasító termékek használatát javaslom, amik eltüntetik a sárgás árnyalatot” – mondja Maier. Az otthoni hamvasításhoz kaphatók speciális ezüst samponok és lilás hajmaszkok, illetve repigmentáló krémek. Tipp: lehetőleg világosabb árnyalatot válassz, annak ugyanis természetes a hatása. És ha természetességet részesíted előnyben? Semmi probléma: az ősz haj nagyon trendi.
A dm Online Shopban hajápoló termékek óriási választékát találod: