Active Beauty
Változókori hajhullás: ezt javasolják a szakemberek
olvasási idő: min
Egészséges haj

Változókori hajhullás: ezt javasolják a szakemberek

Nem minden nő szenved változókori hajhullástól, de azért aránylag sokan. A jó hír: gyakran relatíve jól megfékezhető és kezelhető a hajvesztés. Egy bőrgyógyász és egy hajbetegségekkel, illetve a haj egészségével foglalkozó szakértő elmagyarázzák, hogy miért figyelhető meg sok nőnél a változókori hajhullás, továbbá azt is elárulják, hogy mi segít ellene.

Dr. Katharina Medek bőrgyógyász és Dr. Horst Untermoser hajgyógyász az ACTIVE BEAUTYNAK elmagyarázza, hogyan alakul ki a változókori hajhullás, és mit tehetnek ellene az érintettek.

Miért alakul ki a nőknél a változókori hajhullás?

A változókor tünetei sokfélék, és gyakran a haj is érintett. Hogyan lehetséges ez? A hajszálaknak alapvetően négy különböző életciklusa van: növekedési, átmeneti, nyugalmi és kihullás. Az aktív növekedési fázisban a fejbőrben található hajtüszőben képződnek a hajszálak, melyek idővel egyre hosszabbak lesznek. Ez a szakasz kb. hét évig tart. Több kutatás is arra a megállapításra jutott, hogy az olyan tényezők, mint a hormonok és a táplálkozás, hatással vannak ennek a fázisnak az időtartamára. Minél idősebb valaki, annál rövidebb lesz a növekedési szakasz időtartama. Ennek következménye, hogy a hajszálak előbb hullanak ki. Az egyénenként változó, hogy meddig tart a változókori hajhullás.

Szerkesztőségi tipp: Ha kiegyensúlyozottabb szeretnél lenni a változókorban, akkor tudj meg többet a fitoterápiáról.

Mi a teendő, ha a nők a koruk előrehaladtával elveszítik a hajukat?

Milyen sampont használjanak a nők változókori hajhullás esetén?

Előzetesen: azok a nők, akik változókori hajhullástól szenvednek, keressenek fel egy szakértőt, egy bőr-, illetve egy hajgyógyászt. A hajprobléma sikeres kezelése érdekében először meg kell határozni annak pontos okát. Ehhez alaposan megvizsgálják a fejbőrt, gyakran egy vérvételre is sor kerül, esetleg bőrmintát is vesznek. A megfelelő sampon ajánlása változókori hajhullás miatt függ a hajhullás fajtájától és kiváltó okától, továbbá a fejbőr állapotától. Következzen egy példa: ha száraz fejbőröd van, akkor aktiváló orvosi kezelések, illetve aktiváló samponok bizonyulnak ideális választásnak. Ezek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, mint a koffein, a rozmaring-, a gingko- és a borágómag olaj.

Szerkesztőségi tipp: saját kezűleg is készíthetsz rozmaringvizet a hajadra. Először azonban egyeztess a bőrgyógyászoddal, hogy ennek egyáltalán van-e bármilyen jótékony hatása a te problémádra.

A háziszerek és a növényi hatóanyagok hatékonyak változókori hajhullás esetén?

Változókori hajhullás esetén a háziszerek orvosi szempontból nem ajánlottak. Ennek oka, hogy azokat nem igazán lehet pontosan adagolni, továbbá a növényi és a házi szereknek is lehetnek mellékhatásai. „Az esetleges kísérő hatások pedig nem lebecsülendők. Ezért kérjük, hogy semmiféleképp se használj háziszereket változókori hajhullás esetén, vagy ha mégis, azt kizárólag azt követően, hogy egyeztettél róla az orvosoddal” – magyarázza a bőrgyógyász, Dr. Katharina Medek.

Milyen mértékben befolyásolhatja pozitívan a táplálkozás a változókori hajhullást?

A táplálkozásnak nagy szerepe van a haj egészégének megőrzésében. A fehérjében gazdag étkezés mindenki számára fontos. Főleg a menopauzán áteső nőknél figyelhető meg a fehérje hiánya. „Épp ezért javasoljuk a pácienseinknek, hogy fogyasszanak sok fehérjét. Ezeknek fontos szerepük van a kollagéntermelésnél. A kollagén nem csupán a hajat, de a bőrt is támogatja” – mondja a bőrgyógyász, hozzátéve: ezzel optimalizálható a változókori táplálkozás. Főleg az olyan fehérjében gazdag élelmiszerek kerüljenek fel az étlapra, mint a tojás, a túró, a joghurt, a sajt, illetve a sovány hús és hal.

Mit tehetnek a nők, ha a változókor idején különösen száraz a hajuk?

Egyénenként eltérő ugyan, hogy mikortól, de egy bizonyos ponttól csökkenni kezd az ösztrogénszint. Emiatt felborul az ösztrogén és tesztoszteron hormonok arányának egyensúlya: túl kevés lesz az ösztrogén és túl sok a tesztoszteron. A magasabb tesztoszteronszint következtében több faggyú termelődik. Ennek hatására pedig a fejbőr pH-értéke kibillen az egyensúlyából. Ezáltal összegyűlik a faggyú a fejbőrön, így a hajszálak védőrétege is sérül. A hajtő zsíros lesz, a hajvégek pedig szárazak. „A lágy peelingek és samponok, melyek kifejezetten ilyen fejbőrre készülnek, enyhülést hozhatnak” – javasolja a bőrgyógyász változókori száraz haj esetén.

Szerkesztőségi tipp: az irritációk kialakulása gyakran annak a tünete, hogy a fejbőr nincs egyensúlyban.

Mi segíthet még a változókori hajhullás esetén?

Orvosi szemszögből mi segíthet a változókori hajhullás ellen?

Bizonyos esetekben a változókori hajhullás esetén szóba jöhet egy hormonpótló terápia. A bőrgyógyász azonban ezt nem javasolja, ugyanis a hormonoknak súlyos mellékhatásaik lehetnek. „Már számos hatékony kezelési módszer létezik, így nem szükséges hormont alkalmazni. Ide sorolandók speciális gyógyszerek. Ezeket azonban helyesen kell adagolni, és csak orvosi felügyelet alatt szabad alkalmazni”, mondja Dr. Katharina Medek.

Ajánlott étrend-kiegészítőket szedni változókori hajhullás esetén?

Aktív hajhullás esetén nem segítenek az étrend-kiegészítők. Az aktív hajhullást a pull teszttel lehet megállapítani: amennyiben egyes hajszálakat könnyedén ki lehet húzni, akkor a teszt pozitív. „Ebben az esetben ki kell deríteni a hajhullás kiváltó okát, és azt kezelni kell” – magyarázza a bőrgyógyász. Elvékonyodó haj esetén, és/vagy megváltozott hajszerkezet esetén hatásosak lehetnek az étrend-kiegészítők, például kapszula formában, melyeknek hála több mikrotápanyag jut a szervezetbe. Ezeket elszállítják a hajgyökerekhez, ahol támogatják a haj növekedését és szerkezetét. A hajszakértők meg tudják mondani, hogy mely étrend-kiegészítők vagy kapszulák hatékonyak a változókori hajhullás ellen.

Mi a legjobb a változókori hajhullás esetén?

Dr. Katharina Medek szerint a legjobb és leghatékonyabb módszer a változókori hajhullás ellen a mezo- és PRP-terápia kombinálása, amit egy növényi őssejt terápiával lehet kiegészíteni. „Ezen kívül a B3-vitamin tartalmú fejbőrszérumok használat is javasolt” – tanácsolja a bőrgyógyász. Ezek javítják a fejbőr vérellátását, és támogatják a hajnövekedést.

  • A mezoterápia egy minimálisan invazív eljárás, amely javítja a szervezet saját regenerációs és megújulási folyamatait.
  • A PRP-kezelést a köznyelvben sajátvér kezelésnek nevezik, és a hajnövekedés serkentésére szolgál.
  • A növényi őssejt terápiának stimuláló hatással van a hajra és annak növekedésére.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.