Bőséges szüret a bőrnek&a hajnak
Eljött az idő, hogy felkészítsük testünket az elkövetkezendő hűvösebb hónapokra. Bőrés hajápolási útmutatónkkal gyerekjáték lesz a várakozás.
Az esték egyre hűvösebbé válnak, a fák szépen lassan színes ruhát öltenek magukra. Az ősz gazdag olyan kincsekben, amiknek mi is hasznát vesszük: a frissen szüretelt gyümölcsök, zöldségek és fűszernövények nem csak csodás ízűek – a bőrt és a hajat is ellátják értékes ápolóanyagokkal. Épp időben érkeznek: a forró nyár után testünknek extra adag ápolásra van szüksége. A hűvösebb évszak alacsonyabb hőmérsékletei, a szél, valamint a párás, hideg esték ugyanis erősen igénybe veszik a hajat és a bőrt.
ÁPOLÁS A TERMÉSZETTŐL
Sprőd hajunkat kötött sapkák alá, száraz lábainkat pedig gyapjúzoknikba kell rejtenünk? Nem feltétlenül. „A természet ellát minket a szükséges hajés bőrápoló segédanyagokkal” – mondja Doris Kern. A hagyományos európai orvoslással foglalkozó szakember és könyvszerző blogján teszi közzé natúrkozmetikai tapasztalatait és receptjeit. Az ő tippje nyár utánra: „Bőrünket lassan hozzá kell szoktatnunk az új évszakhoz anélkül, hogy túlságosan nagy terhelésnek tennénk ki azt.” Ebben segítségünkre lehet az alma, a tök, a csipkebogyó, a mandula és társai.
FÜRDŐOLAJ KÉSZÍTÉSE OTTHON
HAJ: SZÍNES ZÖLDSÉGEKET A SZÁRAZ HAJSZÁLAKRA
Amennyire léleknyugtató hatásúak voltak a nyári hónapok, annyi stresszt jelentettek a hajunk és a fejbőrünk számára. Hiszen a nap, a só és a klór nemcsak a bőrt irritálják, hanem a hajunk is szenved tőlük. Aki a forró időszakban nem látja el megfelelő mennyiségű nedvességgel a hajszálait, annak legkésőbb ősz elejére sprőddé válik a hajkoronája.
Ám természet anyánk erre is tartogat néhány megoldást a tarsolyában – biztosít minket Doris Kern: „A tök gazdag vitaminokban és béta-karotinban, egy másodlagos növényi anyagban, ami hatékonyan véd a szabad gyökök ellen. Külsőleg használva is gazdag ápolásban részesíti a bőrt és a hajat.” Így a felső-ausztriai hölgynek a színes zöldség nemcsak a tányérjára kerül, de szükség szerint a hajára is – mézzel és olívaolajjal kikevert hajpakolás formájában.
A savanyú nem csak vidámmá tesz
A nyári hónapok után a hajunkat újra erőssé és ellenállóvá kell tennünk. Hogy a hajszálakat megfelelően felkészítsük a hideg évszakra, Anna Reiter minőségtréner a hajpakolások mellett a hajban maradó termékek használatát is javasolja: „Ezek nedvességgel látják el a hajszálakat, erősítik azok struktúráját, és ápolják a töredezett végeket.” Hogy a haj optimálisan magába tudja szívni az értékes ápolóanyagokat, előkészítésként ajánlott a nyár maradványait, a homokot, iszapot, sót, klórt alaposan eltávolítani belőle. Erre kiválóan alkalmas az úgynevezett almaecetes „savas öblítés”. „Heti egy alkalommal hajmosás után vízzel hígított almaecetet dolgozzunk bele a hajszálakba” – tanácsolja Doris Kern. A sav lezárja a haj külső, lemezes rétegét, és csillogóvá teszi azt.
A szakállszőrök is örülnek az ápolóolajoknak, melyek újra selymessé teszik őket – mondja Kern. Erre a célra a jojobaolaj használatát javasolja, amit igény szerint illóolajokkal is illatosíthatunk.
KEZEK & LÁBAK: ÁPOLTSÁG A LÁBUJJAK HEGYÉIG
Míg nyáron minden héten más színben pompáznak lábkörmeink, ősszel a lábak gyorsan feledésbe merülnek. Pedig a hűvösebb évszakban legelőször is a friss levegő megvonásához kell hozzászokniuk. A túl kevés ápolás a talpbőr kiszáradásának és berepedezésének formájában válik láthatóvá. Mi segít ezen? Egy gazdag testvaj, amit hosszan hagyunk beszívódni, „ősszel például akár tökkel keverve” – mondja Doris Kern. Az ő titkos tippje a bársonyosan puha bőrért: a lábakat lefekvés előtt krémezzük be jó vastagon, és húzzunk rájuk pamutzoknit. Másnap reggel olyan érzésünk lesz, mintha felhőkön lépkednénk.
Ilyenkor a kezek is örülnek az extra adag ápolásnak, hiszen általában védelem nélkül tesszük ki őket a szél és az időjárás viszontagságainak. A hagyományos európai orvoslással foglalkozó szakember otthon szívesen kényezteti őket egy olajos kezeléssel: „Este hevítsünk fel kissé némi ápoló növényi olajat, például mandulaolajat, csepegtessük a kezünkre, és lágyan masszírozzuk bele. Nagyon kellemes érzés.” Majd pedig vékony kesztyűket rájuk húzva egyszerűen csak hajtsuk álomra a fejünket.
ARC: KIS ENERGIABOMBÁK A BŐRNEK
Nyáron a napvédelem állt az első helyen, a száraz időszakban az arcbőrnek elsősorban egy dologra van szüksége: nedvességre és gazdag ápolásra. „Míg a bőr a forró évszakban több faggyút termel, addig ősszel először is ki kell pihennie magát, regenerálódnia kell, és a csökkent faggyútermelés kiegyenlítésén kell dolgoznia” – mondja a hagyományos európai orvoslással foglalkozó Doris Kern. Ha támogatjuk őt ebben, akkor időben meg tudjuk előzni a kiszáradás okozta ráncok kialakulását. A könnyű nyári ápolásról fokozatosan szabad csak átállni a gazdagabb formulákra, hogy ne állítsuk túl nagy kihívások elé a bőrünket. Isabella Elender, a dm kozmetikai minőségtrénere azt javasolja, hogy az első időszakban a napi hidratáló ápolás mellett visszazsírozó hatású éjszakai krémeket használjunk. „Ha ez nem elég, ápolhatjuk a bőrünket ampullakúrás hatóanyagkoncentrátumokkal vagy tápláló arcpakolásokkal is.”
Olajozottan a ragyogó bőrért
Olyan értékes ápoló hatóanyagok, melyekkel pakolásokat és bőrradírokat gazdagíthatunk, többek között a csipkebogyóban is vannak. „Az apró bogyók kis erőbombák, mivel sok C-vitamint, valamint B1-, B2-, E- és K-vitamint tartalmaznak. A magjaiból tápláló vadrózsaolajat nyernek ki, ami serkenti a bőrsejtek regenerációját és nedvességgel tölti fel őket” – mondja a gyógynövényblogger Kern. Doris Kern szerint a tök, az alma és a homoktövis is sok sejtvédő növényi anyagot tartalmaz, s ezekért a bőrünk a száraz időszakban rendkívül hálás. „Az almában lévő flavonoidok és karotinoidok antioxidáns hatással rendelkeznek, és segítik a bőr regenerációját.” A C-vitamin pedig újra láthatóan ragyogóvá teszi a bőrt, amikor a nap erre már nem képes.
Ez egyébként a férfiakra is érvényes: ugyan az ő bőrük eredetileg robusztusabb, ám ha mégis száraznak és feszülőnek érzik, egy ápolóolaj rajtuk is segíthet. „Aki szereti a fűszeres illatokat, az cseppenthet bele egy kevés borókabogyó- vagy rozmaringolajat is” – tanácsolja Doris Kern. Annak érdekében, hogy az olajok a mélyebben fekvő bőrrétegekbe is be tudjanak hatolni, és azt lipidekkel, valamint telítetlen zsírsavakkal tudják ellátni, a szakember azt tanácsolja, hogy az olajat esténként, tisztítás után a még nedves bőrre vigyük fel, és abba masszírozzuk bele: „Így a sejtek a nedvesség és a hatóanyagok ideális ápoló kombinációját kapják.” A kozmetikai szakértő szerint az olajos masszírozásra kiválóan alkalmas a görgős arcroller.
30 NAPOS SZÉPSÉGÁPOLÁSI KIHÍVÁS
TEST: A NÖVÉNYEK EREJÉVEL TETŐTŐL TALPIG
Nyáron a napsugarak, ősszel a szárazabb levegő és a hideg teszik ki komoly terhelésnek: a legfelső bőrréteg, az epidermisz egész nap dolgozik. Ahhoz, hogy bírja ezt az igénybevételt, megfelelő mennyiségű nedvességgel kell ellátni. A hialuronsav és a glicerin megbízható forrásai ennek. Doris Kern a növényi glicerinkivonatait csipkebogyóból, vörös áfonyából és almahéjból állítja elő. „Fontos, hogy a bőrünket hosszú távon is ellássuk nedvességmegkötő hatóanyagokkal” – ezt már a dm szakértője, Isabella Elender osztja meg velünk. A hialuron mellett a mandulaolaj és a selyemproteinek is alkalmasak erre.
Kern azt tanácsolja, hogy a bőr védőfunkciójának erősítéséhez vessük be az értékes növényi olajokat is: „A csipkebogyómagból származó vadrózsaolaj serkenti a kollagéntermelést, és segít a bőrnek elraktározni a nedvességet. Egy saját kezűleg készített peelinggel, például olaj és zabkorpa vagy tengeri só keverékével duplán is jót tehetünk a felhámunkkal: eltávolíthatjuk róla az elhalt bőrdarabkákat, így az az ápoló hatóanyagokat is jobban magába tudja szívni.”