Interjú Cakó Kingával
Cakó Kinga igazi művészcsaládban nőtt fel, és egészen gyermekkora óta tudta, hogy tervező szeretne lenni. Mára nők sokaságának lóg a szekrényében egy-egy CAKÓ darab. Inspirációról, a női sokszínűségről, nem utolsósorban pedig a fenn-tarthatóság fontosságáról beszélgettünk.
A korábbi munkáid kapcsán számtalanszor dolgoztál több országban, ez mennyire hatott inspirációként a későbbi kollekcióidra?
Nagyon! Alapból van bennem egy nagyon erős elfogadás minden kultúra, illetve művészet felé. A két fő inspirációs forrásom az utazás, valamint a természet közelsége. Előbbi esetében azt szeretem, hogy mindig minden intenzívebben hat rám, a kultúra, az építészet, a színek. Ezek pedig tudat alatt szépen beépülnek, és lassacskán egy kész kollekció áll össze belőlük. Az utolsó tavaszi-nyári kollekciót például egy marokkói utazás ihlette – imádom a pasztellszíneket keverni az élénk árnyalatokkal. Szeretek más művészeti ágakból is inspirálódni, több kollaboráció is született már. Az öcsémmel, Danival (Cakó Dániel – a szerk.) volt az első – ő szobrász szakon végzett a Képzőművészeti Egyetemen –, ahol az ő nagy méretű fekete-fehér tus- és akrilrajzait, grafikáit nyomtuk élénk színekre. Imádtam!
Ahogy említetted, nagyon természetközeli ember vagy. Ez miben nyilvánul meg?
Igen, a természethez is nagyon szívesen nyúlok vissza inspirációként: van egy társaság, akikkel kéktúrázni járunk, az életem része, hogy a természetben vagyok. Öt éve fogadtam örökbe a kutyámat, Prézlit, akivel a napi rutinunk része lett, hogy az erdőben sétálunk egy hatalmasat. Illetve a Balaton-felvidéken van egy családi nyaralónk, számomra az is egy kedvenc töltekezési pont. Az állandó rohanás után szükségem is van arra, hogy kiszabaduljak a természetbe.
Az anyaghasználatnál mennyire ügyelsz a fenntarthatóságra?
Egyre inkább fontos lett az elmúlt időszakban már ez a szempont is. Az én napi rutinomba is beszivárgott ez a fajta tudatosság. Rengeteg természetes anyagot használok, többek között lent, télen pedig a gyapjúszövetet. Teljesen nem tudom követni ezt a vonalat, de amiben tudok, ott törekszem erre. Amióta megvan a showroom, azóta nem gyártunk felesleget sem – minden darabból egy van, és mindenkinek méretre gyártunk ruhát. Nagyon fontos számomra, hogy etikus gyártással készülnek a ruhák, egy kis varrodában, és így a vásárlók végig tudják kísérni a ruhagyártás teljes folyamatát.
INTERJÚ BENES ANITÁVAL
Tervezőként milyen reagálni a női sokszínűségre?
Nagyon izgalmas feladat, szeretem a munkámnak ezt a részét. Nagyon sokféle alkatú nő jár hozzám, és izgalmas, hogy mindenkinek találjak egy olyan fazont, anyagot, amiben tényleg komfortosan érzi magát. Mindig próbáljuk a nőnek a legszebb, a legelőnyösebb oldalait kihangsúlyozni. Alapelvem, hogy senki ne feszengjen a ruháimban, éppen ezért soha nem beszélnék rá senkire olyan fazont, amiben nem érzi jól magát. Annyira helyes üzeneteket, visszajelzéseket kapok a vásárlóimtól, hogy milyen sikerük volt egy-egy darabban, vagy milyen magabiztossá tette őket egy ruha viselése. Ezek mindig nagyon boldoggá tesznek.
A munkád mellett a mindennapjaidban miben nyilvánul meg a környezettudatosság?
A műanyag termékeket redukáltam – borzasztó, amit tapasztaltam akár tengerpartokon, akár az erdőkben. A szépségápolás terén természetes összetevőkből készült termékeket választok, illetve a mosás, takarítás során is ezeket részesítem előnyben. Az anyagok tekintetében is természetes összetételűeket választok, legyen szó akár csak egy konyharuháról. A vásárláshoz mindig magammal viszem a vászontáskámat. Azt vallom, hogy bár kicsik vagyunk globális szinten, de meg kell tennünk kis lépésekben is minden tőlünk telhetőt.
Mit tapasztalsz, az emberek jobban megbecsülik azt a ruhadarabot, amiről egyrészt tudják, hogy hol készült, másrészt pedig hogy hosszabb életű lesz, mint egy fast fashion darab?
Azt látom, hogy hogy ez a fajta tudatosság egyre fontosabb a vásárlóimnál és inkább vesznek kevesebb darabot, de azoknál fontos, hogy jó minőségű, időtálló darabok legyenek, amiket hosszú évekig tudnak viselni.
INTERJÚ CSERPES LAURÁVAL
Számtalan hazai sztárral dolgozol együtt, akik láthatóan rajonganak a munkásságodért. Ez ad egyfajta pluszt?
Igen, ez nagyon sokat jelent! Jó érzés látni őket a koncerteken és a színpadon a ruháimban, mert a szemèlyiségükkel èletre keltik a ruhákat. Az a legnagyobb elismerés számomra, hogy ők évek óta viselik a ruháimat és ez egy fontos bizalmi kapcsolat köztünk. Annak idején a Margaret Island zenélt a showroom megnyitómon, Lábas Vikivel sokszor dolgoztunk már együtt, de a teljesség igénye nélkül Marge, a Halott Pénzből ismert Járai Márk, és a Mary Popkids énekese Herrer Sára is rendszeresen vendégem. Szintén visszatérő Dobó Kata, akivel korábban közös kollekciónk is volt, Tomán Szabina, Trokán Anna, illetve Hadnagy Timi, hogy csak néhányukat említsem.