Egy erős trió
C-vitamin, cink és szelén: egy ütős kombináció, ha a kórokozók elleni védekezésről van szó.
A hűvösebb évszakban támadásba lendülnek a vírusok és a baktériumok – és nem is lesz nehéz dolguk, ha hagyjuk őket akadálytalanul behatolni a szervezetünkbe. Három fontos mikrotápanyaggal azonban erősíthetjük a védekezőképességünket: a C-vitamin, a cink és a szelén szupertriója segítségünkre lehet a nemkívánatos behatolók elleni harcban. A C-vitaminnak, azaz az aszkorbinsavnak az a szerepe ebben, hogy megnöveli a fehérvérsejtek (leukociták) számát, és segíti az immunvédekezésben fontos szerepet játszó t-limfociták vagy T-sejtek életben tartását és életképességét. Emellett a vitamin megsemmisíti a szabad gyököket, és képes regenerálni a szervezet antioxidánsait. Hogy elegendő C-vitaminhoz juttassuk a szervezetünket, dr. Ursula Kaufmann, a hagyományos kínai orvoslás szakértője sok gyümölcs és zöldség – például citrusfélék, káposzta vagy paprika – fogyasztását javasolja. „A legjobb, ha naponta többször eszünk belőlük, mert ezt a vitamint a testünk nem tudja sokáig tárolni, hanem viszonylag gyorsan kiválasztja” – magyarázza az orvos. Azoknak, akik nem esznek elég friss zöldség- és gyümölcsfélét, a szakértő C-vitamin-táplálékkiegészítők fogyasztását javasolja: „Ez elsősorban a fertőzések súlyosságát és a betegség lezajlásának időtartamát csökkenti – ami a légúti megbetegedések kapcsán döntő jelentőségű.”
EGYÜK MEG A NAPI VIZET!
A cink azzal támogatja az immunrendszer működését, hogy blokkolja a nyálkahártyában a sejtek összekapcsolódását, és ezzel megnehezíti a vírusok befészkelődését. Továbbá ez a nyomelem gátolja a kórokozók növekedését és szaporodását, valamint gyengíti a gyulladásos reakciókat. „Aki sokat betegeskedik, vagy allergia gyötri, az gyakran cinkhiányban szenved – mondja Ursula Kaufmann. – Ebben a mikrotápanyagban az a legjobb, hogy minden immunsejtünkre pozitív hatással van, tehát a velünk születettekre és a később megszerzettekre is. Ezenkívül a cink segíti a sejtképződést is. Megtalálható többek között a diófélékben, a magokban és a zabpehelyben.” Viszont a cinket sem képes jól tárolni a szervezetünk, ezért fontos, hogy mindennap fogyasszunk belőle. Ráadásul a cinket a szervezetünk nem tudja minden tápanyagból ugyanúgy hasznosítani.
Az immunerősítő csapat harmadik tagja a szelén nyomelem, mely dr. Kaufmann szerint kiváló antioxidáns és hatékony stresszoldó. Ezenkívül a szelén segíti az antitestek termelődését is, ami lerövidítheti a betegség lezajlásának időtartamát. Ez a nyomelem nagy menynyiségben a paradióban, valamint a kókuszpehelyben, a szezámmagban és a teljes kiőrlésű gabonákban található meg.
A cink jobb hasznosítása
A vitaminok és a nyomelemek néha kevésbé hajlandók kooperálni, ha az emberi szervezetbe való felszívódásról van szó. A növényi forrásokból származó cink nem olyan jól hasznosul, mint az állati eredetűek, tehát a húsban, halban vagy tejtermékekben lévő, mert az utóbbiakban található aminosavak segítik annak hasznosulását. A hüvelyesekben lévő fitinsavak blokkolják a cink felszívódását, és a bennük lévő teljes mennyiség csupán 15–20%-át bocsátják a szervezet rendelkezésére. Emellett a cink felszívódását gátolja még a tea, a kávé, az alkohol és a készételekben található foszfát. Hogy a növényi forrásokból több cink hasznosulhasson, bevethetünk néhány trükköt: a hüvelyeseket áztassuk be főzés előtt, hogy azáltal lebomoljanak a felszívódásgátló fitinsavak. A növényi cinkforrásokat kombináljuk inulint tartalmazó élelmiszerekkel, például hagymával, csicsókával vagy tejsavtartalmú finomságokkal, például savanyú káposztával, joghurttal, vagy akár szójajoghurttal. Ugyancsak segíti a cinkfelvételt, ha egy kevés citromlevet csepegtetünk az ételre.
MINDENT A CSONTHÉJAS GYÜMÖLCSÖKRŐL
Őszi smoothie az erősebb immunrendszerért
Mit szólnál egy gyors immunlökethez? A saját készítésű smoothie-ba belemixelhetjük a fontos mikrotápanyagokat, és rengeteg ízkombinációt kipróbálhatunk. Ősszel törekedhetünk a zamatosságra, így izgalmas mixeket készíthetünk, ha például banánt, dióféléket vagy mogyoróvajat keverünk az italba. Aki a napját egy egészséges tápanyagbomba elfogyasztásával kezdi, az reggel a kórokozók ellen megfelelőképpen felvértezve teheti ki a lábát a házból. Ezen a receptjavaslaton a különböző bogyós gyümölcsök, dió- és gabonafélék nagy választékának köszönhetően minden nap változtathatunk egy kicsit.
HOZZÁVALÓK 2 SZEMÉLYRE:
- 1 narancs (vagy 2 mandarin)
- 1 banán
- 1 alma
- 150 g szeder (friss vagy fagyasztott)
- 5 szem dmBio paradió
- 1 ek. dmBio apró szemű zabpehely
- 250 ml Alpro mandulaital
- gyömbér ízlés szerint
- további fűszerek ízlés szerint
- esetleg egy kevés víz
ELKÉSZÍTÉS:
Hámozzuk meg a narancsot, a banánt és a gyömbért, és szeleteljük fel nagyobb darabokra. Tegyünk minden hozzávalót a mixerbe, és pürésítsük őket. A kívánt konzisztenciától függően adhatunk hozzá még némi vizet, és még egyszer turmixoljuk át.