Izomláz – Hogyan lehet megelőzni?
Még a legedzettebb sportolók is sűrűn éreznek izomlázat. Most mutatunk néhány tippet, hogyan kerülhetjük el a mikrosérüléseket.
Amikor az első várva várt meleg napsugár bekúszik az ablakon, és a világ lassan felébred a téli álomból, nő a motiváció a testünk átmozgatására is. Talán egyesek még új sportot is kipróbálnának a tavaszi fáradtság ellen, hogy formába lendüljenek a közelgő nyárra.
Még véletlenül se szeretnénk elvenni a kedved, azonban van néhány dolog, amire feltétlenül figyelned kell, különben a tested egy-két nappal edzés után fájó izmokkal lep majd meg.
10 TIPP, HOGYAN VEGYÜK RÁ MAGUNKAT A MOZGÁSRA
FÁJÓ IZMOK – MINDEN, AMIT TUDNUNK KELL RÓLA
- Mi is az az izomláz?
Az izomfájdalmat bizonyos izmok vagy izomcsoportok túlterhelése okozza. Izomfájdalom az eredmény, ha az izmokat szokatlanul erősítik vagy nyújtják. De mi történik valójában a testünkben? Ilyenkor az izomrostokban apró szakadások keletkeznek, vagyis mikrokárosodások, amelyeket a test a gyulladás reakciójaként próbál meggyógyítani.
A víz behatol a kis repedésekbe, ahol a folyadék összegyűlik, ennek hatására az izom megduzzad, és kis ödéma képződik. Mivel eltart egy ideig, mire a folyadék „megnyomja” a szöveteket és az idegeket, a fájdalmat csak egy-két nappal az edzés után vesszük észre, és ez akár egy hétig is eltarthat.
- Hogyan előzhetjük meg az izomlázat?
Először is az izomláz semmiképpen sem azt bizonyítja, hogy különösen eredményesen edzettünk volna. Inkább a túl sok és túl kemény edzésnek a jele. Ez azt jelenti, hogy az izomfájdalmak elkerülése érdekében tanácsos a terhelést apránként növelni, és – főleg hosszú szünet után vagy egy teljesen új sportág végzése során – nem a nulláról rögtön 100%-on teljesíteni, hanem folyamatosan növelni a teljesítményt.
Célszerű az izmokat és az izomcsoportokat is mindig párban edzeni. Amikor a combra helyezed a hangsúlyt, mindig gondolj az ellentétére, a comb hátsó részére is.
Apropó, nagyon fontos, hogy a testet bemelegítéssel és nyújtással felkészítsük a közelgő megterhelésre. Ha izmainkat hő éri, az erek kitágulnak, ami a vér áramlását segíti elő, és ezáltal az izmok ellazulnak. Tehát mindig kényeztesd magad egy meleg fürdővel vagy egy kis idővel a szaunában edzés után. Ez jót tesz izmainknak és lelkünknek egyaránt!
NYEREGBE!
- SOS tippek izomláz ellen
Ha az edzés utáni reggel erős izomlázad van, íme a legjobb SOS-tippek:
- Megfelelő táplálkozás: a fehérje és a magnézium fontos építőelem az izmok helyreállításában. A hüvelyesek, a túró, a dió, a tojás, a hal vagy az alacsony zsírtartalmú húsok ilyenkor tökéletesen illeszkedhetnek az étrendbe. Ezenkívül egy tanulmány megállapította, hogy a gyömbér nemcsak az immunrendszerünk számára jó, hanem az izomlázat is enyhítheti.
- Melegség: megelőző hatása van, még akut fájdalom esetén is, ezért sok sportoló esküszik a szauna vagy a pihentető fürdő jótékony hatására edzés után. A szakértők azonban a masszázsokat nem javasolják, mivel a további nyomás megsértheti az izmokat.
- Lazítás: sajnos széles körben elterjedt tévhit, hogy egyszerűen jó keményen rá kell edzeni az izomlázra, pedig ez akár súlyos sérülésekkel is járhat. Azzal azonban nincs semmi baj, hogy a fájó izmokat könnyedén átmozgatjuk anélkül, hogy az közvetlen megterhelést jelentene. Ha más izomcsoportokat edzünk, a sport nem jelenthet problémát, egy laza edzés elősegítheti a szövet izomszakadásának gyorsabb helyreállítását.
Tipp: a fájó izmok regenerálódása esetén az illóolajok nagyon népszerűek. A borsmentaolajról úgy tartják, hogy görcsoldó, hűtő hatású és serkenti a vérkeringést. Ezenkívül a vérkeringést rozmaringot vagy árnikát tartalmazó kenőcsökkel is segíthetjük.