Nem minden tea jó a csecsemőknek
Miért nem jó ötlet a borsmenta tea, és miért érdemes alaposan megnézni a betegtájékoztatót? A tea témára nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a szülőknek, mint gondolnák. Nyugtató hatása van, erősíti az immunrendszert, de közben finom is. Felnőttként tucatnyi okra gondolhatunk, miért kellene rendszeresen teázni. Más vonatkozik azonban az újszülöttekre és a csecsemőkre, amit sok szülő nem tud.
A NEM CSECSEMŐKNEK SZÁNT TEA KÁROS LEHET?
A tea elvileg a csecsemők számára is előnyös lehet, de különösen az újszülöttek esetében két dolgot kell figyelembe venni. Először is: a baba gyomrában lévő túlzott mennyiségű tea jóllakottság érzetét keltheti, és ezáltal megzavarhatja a szoptatási ritmust. A csecsemők ekkor már nem érzik magukat éhesnek és nem hajlandóak szopni. Másodszor: a csecsemők nem tolerálnak mindenféle teát.
A FAJTAVÁLASZTÁS: MIT KELL FIGYELEMBE VENNEM VÁSÁRLÁSKOR?
Ügyelj arra, hogy mesterséges adalékokat ne tartalmazzon a tea. Ideális esetben a teakeverék szigorúan ellenőrzött ökológiai termesztésből származik. Ezen kívül természetesen a baba teának cukormentesnek kell lennie. A malátát, a tejet vagy a fruktózt ugyanúgy befolyásolja ez a követelmény, mint a közönséges ipari cukrot. A koffeintartalom miatt az olyan teák, mint a zöld vagy a fekete tea, szintén tabuk a csecsemők számára, továbbá a menta tea illóolajai miatt csecsemőknek egyáltalán nem megfelelő.
MIÉRT SÍR A BABA?
MENNYI TEÁT IHAT EGY CSECSEMŐ ÉS MIKOR?
A csecsemők bármilyen életkorban fogyaszthatnak jól kiválasztott teákat, feltéve, hogy mérsékelt mennyiséget isznak. Az újszülöttek és a még szoptatott csecsemők esetében adagonként a 20 milliliter irányérték érvényes. Összességében a nap folyamán legfeljebb 50 milliliter tea elegendő a csecsemők számára.
Elvileg az anyatej elegendő a gyermek folyadék- és tápanyagigényének kielégítésére. A tea csak akkor lehet kiegyensúlyozó hatású, ha a baba folyadékot veszít a nagyon forró nyári napokon vagy láz miatt.
Ha a csecsemő hozzátáplálási korban van, akkor az már más helyzet, hiszen ilyenkor a gyermeknek további folyadékra van szüksége, ami általában szénsavmentes vizet jelent, de a változatosság kedvéért teát is lehet adni neki.
És még valami fontos! A teavizet mindig fel kell forralni, hogy elpusztítsuk a baktériumokat. Ezután hagyjuk a teát jól kihűlni, nehogy leforrázza vele a baba a szájpadlását.
PUFFADÁS ÉS ORRFOLYÁS: A TEA, MINT HAGYOMÁNYOS OTTHONI GYÓGYMÓD
Az ánizs- és édesköményteák klasszikusok a babateák között. Nyugtatóan hatnak a baba hasára, enyhítik a gázt és a görcsöket. Állítólag a kamillateának is hasonló hatása van. A rooibos tea alkalmas baba teának is, magas ásványi anyag tartalommal és kellemesen enyhe ízzel rendelkezik. A csipkebogyó és a hibiszkusz tea ugyanolyan biztonságos, de íze meglehetősen savanykás, ezért nem minden baba kedveli.
A BABÁM NEM ISZIK TEÁT – MIT TEGYEK?
A tea kellemes változatosságot jelenthet a víz után a csecsemők számára, de egyáltalán nem kötelező lépés. Ha kisbabádat nem érdekli a tea, az egyáltalán nem probléma. Csecsemőkorában az anyatej úgyis mindent biztosít, amire szüksége van. Később a szénsavasmentes ásványvíz egészséges és elegendő a szomjoltáshoz. Ha mégis kipróbálnál egy-két csésze teát, a legjobb, ha egy hígított változatot kínálsz neki. A csecsemők ízlelőbimbói nagyon érzékenyek, és gyakran nem szeretik a tea intenzív ízét. Vízzel hígítva azonban nagy sikereket érhetsz el nála. Csak próbáld ki!
Tipp: A dm-ben számos bababarát tea közül válogathatsz.