Pán Péter szindróma
Kikre mondjuk, hogy az úgynevezett Pán Péter szindrómában szenvednek? Élhetünk-e velük boldog kapcsolatban? Natascha Koller, párkapcsolati tréner, tisztázza, hogy mit kell figyelembe vennünk az „örök gyerekekkel” való partnerségben, és hogy van-e esélyünk megváltoztatni őket.
Kalandos, spontán és humoros? Abszolút! Mindenki szereti a vidám és könnyed embereket, azonban felnőttként olykor tudnunk kell vállalni a felelősséget akkor is, ha a dolgok komolyabbra fordulnak. Azok a férfiak, akik sosem akarnak felnőni, csak korlátozottan képesek erre. Mi rejlik vajon az örök gyermeklelkűség mögött? Dan Kiley amerikai családterapeuta szerint a szüleink miatt érezhető bűntudat dolgozik ilyenkor. Ezek az emberek félnek másokkal partneri kapcsolatot kialakítani, mert attól félnek, hogy soha nem fogják tudni helyesen csinálni.
Milyen nőket vonzanak a Pán Péter szindrómás férfiak?
Natascha Koller szerint ez a férfitípus különösen vonzó azon nők számára, akiknek nagyon korán kellett vállalniuk a felelősséget másokért. „Éppen ezért különösen imponálónak tartják a könnyedséget és spontaneitást, mert az ő életükben ennek nem sok szerepe van. Ezek a nők gyakran összekeverik a szerelemet a felelősséggel.”
Hogyan ismerhetjük fel őket?
Természetesen mindenki maga dönti el, hogy mikor és hogyan szeretne felnőni. Fontos döntés az is, hogy szeretnénk-e egyáltalán kapcsolatot létesíteni valakivel. Érdemes a szívünkre hallgatni, de bizonyos helyzetekben fel kell ismernünk a vészcsengő hangját.
A Pán Péter szindrómás ember ismérvei:
- leggyakrabban férfiak, akik magányos farkasként uralják és élvezik az egyedüllétet, valamint a függetlenséget
- nehezen kezelik a hierarchiát, a szabályokat és kötelességeket
- nőkkel szembeni szexista vagy egyéb megalázó magatartás
- gyakran inkább a férfiakkal való barátságot részesítik előnyben, inkább csoportokban találkoznak és csinálnak programot
- a komoly helyzetek kihívásokat jelentenek számukra, nehezen tudnak konstruktív megoldásokat adni ilyenkor
- szeretik szépíteni a valóságot, az önreflexió és önkritika nem az erősségük
- inkább kerülik a kényelmetlen, konfliktushoz vezető dolgokat a partnerrel
- nehezen élik meg a nemi szerepektől független egyenlő bánásmódot és kötelességeket
Megváltoztatható a jelenség?
Senki sem tud megváltozni egyik napról a másikra, és az emberben lévő gyermek sem fog így felnőni. Partnerként azonban vállalni kell a felelősséget. „Már a kezdetekkor magyarázzuk el neki egyértelműen, mit szeretnénk vele megtapasztalni a kapcsolatban. Tegyük világossá, hogy a megbízhatóság, a felelősségérzet és a kapcsolat iránti elkötelezettség is fontos nekünk. ”
Minél hamarabb lefektetjük az alapokat, annál nagyobb az esélye, hogy a kapcsolat jó lesz. Vannak olyan férfiak is, akik tisztában vannak ezekkel a tulajdonságokkal, és meg akarják változtatni viselkedésüket, hogy boldog párkapcsolatban tudjanak élni.