Szemhéjtus, szemceruza & szempillaspirál
Az, hogy mi számít attraktívnak, folyamatosan változik. A szemek azonban mindig is fontos szerepet játszottak. Nem csoda, hogy évezredek óta kontúrozzák és hangsúlyozzák őket.
Ha sminkelési szokásokról van szó, a nők körében egyértelműen látszik, hogy mi a prioritás: a szem smink. A Transparent Kosmetik megkérdezése szerint a nők kétharmada számára a szempillaspirál a legfontosabb sminkeszköz, egyharmaduk pedig szemceruza nélkül nem hajlandó az utcára lépni. Ez nem meglepő, hiszen a szemet a lélek tükrének nevezik. A hosszú, dús szempillák fiatalosságot és életerőt sugároznak. De nem ez az egyetlen oka annak, hogy az emberek évezredek óta festik a szemüket.
Csupa feketeség
Őskori régészeti leletek bizonyítják, hogy 50 000 évvel ezelőtt már a neandervölgyiek is sminkelték magukat. Ezzel kapcsolatban az első, egyértelmű feljegyzés az ókori Egyiptomból származik. Ugyanis az ásatások során az egyiptomi sírokból szemfestéktartók kerültek elő, amiből arra következtethetünk, hogy akkoriban a kozmetikai szereket férfiak és nők, szegények és gazdagok egyaránt alkalmazták. Kezdetben elsősorban a szemöldök belső része és az orrhegy közötti részen használtak smaragdzöld szemhéjpúdert és fekete szemfestéket, később az intenzív fekete, halántékig húzott kontúrok és vonalak váltak népszerűvé.
Viszont az egyiptomiaknál a sminkelés nemcsak az esztétikáról szólt, hanem mágikus gyógyítóerőt is tulajdonítottak neki, és egészségügyi szempontból is hasznosnak bizonyult. Úgy hitték, hogy a szemsminkként használt zöld malachitpor összekapcsolja őket Hathorral, aki a szépség és szerelem istennője volt az egyiptomi mitológiában. A feketére festett szem Hórusz fényisten és Ré napisten védelmét jelentette. A védőhatásra azonban nemcsak mágikus, hanem kémiai magyarázat is volt: a malachitnak mint rézásványnak antiszeptikus hatása van, a fekete szemfestékük pedig ólomsókat tartalmazott, ami egész kis mennyiségben serkentette az immunrendszer működését, és védett a fertőzésektől, valamint a napsugárzástól, hosszú távon alkalmazva viszont mérgezést okozott.
5 TIPP A HOSSZÚ ÉS DÚS SZEMPILLÁKÉRT
Szép szemek keleten és nyugaton
A szemsmink Egyiptomból indulva a világ nagy részét meghódította. Perzsiában a fekete szemfestéket a spiri tuális bölcsesség forrásának tartották, Indiában pedig már az aranykorban is a gonosz távol tartására használták. Az egyiptomiakhoz hasonlóan a görögök és rómaiak is antimont, ólomszulfidot, hamut vagy kormot használtak szemük feketére festéséhez. A zöld festéket ma lachitból, a kéket azuritból, a sárgát sáfrányból nyerték.
Míg Afrikában és Ázsia bizonyos régióiban a fekete szemfesték évszázadokon keresztül használatban maradt, addig Európából a szemsmink a római birodalom bukása után teljesen eltűnt. A középkorban az egyházak szerint bűnnek számított, ha valaki túl sokat foglalkozott a külsejével. Csak a 19. század közepén kezdték el az emberek újra festeni a szemüket, először nagyon visszafogott formában. A nők korommal, szénnel vagy fekete bodzával sötétítették a szemöldöküket és a szempilláikat azelőtt, hogy Eugéne Rimmel francia parfümkészítő 1869-ben Angliában kifejlesztette az első szempillaspirált vazelinből és szénporból. Nem sokkal később felbukkantak az első műszempillák, és mivel a ragasztási kísérletek nem voltak igazán sikeresek, tűvel varrták a szemhéjakra őket.
Filmbe illő pillantások
Az erős szemsmink csak Nefertiti mellszobrának 1912-es felfedezésekor jött vissza a divatba Nyugaton. Az egyiptomi stílusért való rajongást a némafilmek is tovább erősítették. Európában Eugéne Rimmel cége fiainak köszönhetően a szemsminkelés pionírja maradt. Az USA-ban a Max Factor, egy lengyel gyökerekkel rendelkező cég vetette meg a lábát színpadra tervezett sminkek készítőjeként, és 1916-ban ő tette a szemhéj púdereket és szemöldökstifteket Hollywoodon kívül is hozzáférhetővé. Egy évvel később a Maybelline márka forgalomba hozta az első amerikai szempillaspirált.
Orosz táncosok által inspirálva a kozmetikumgyártók szépen lassan a színes szemhéjpúdereket is felvették a kínálatukba. Viszont 1950-ig a feketével kontúrozott cicaszem maradt a legnagyobb kedvenc. Csak a „szvingelő” hatvanas években kezdtek el újra kísérletezni a szemsmink stílussal, 1970-től megjelentek a pasztellszínek, majd pedig az erőteljesebb, színes árnyalatok. A klasszikus, fekete festékkel hangsúlyozott szemek viszont mindig divatban maradtak – a férfiak körében is. Sztárok, mint Mick Jagger, David Bowie és Prince az 1960-as évektől fekete szemceruzával kontúrozott szemekkel léptek színpadra, és ők adták a sminkeszköznek a „guy liner” becenevet. Manapság a szemsmink nemcsak a nők körében népszerű, hanem egyre több fiatal férfi is viseli, elsősorban Koreában és Japánban.
SZÉPSÉGTIPPEK A NAGYVILÁGBÓL
A technika diadalmenete
Mivel manapság is az igéző tekintet a csábítás első számú eszköze, sok termékgyártó fejlesztései a szempillák dúsítására irányulnak. A vitaminokat, olajokat vagy aminosavakat tartalmazó szérumok serkentik a növekedést, a szempillaspirál-primerek előkészítik a szempillákat a festéshez, és még dúsabb eredményt ígérnek, bizonyos speciális spirálok pedig nejlonszálakkal dúsítják és hosszabbítják a szempillákat.
A műszempillák egy mágneses szemhéjtusra ragasztva illeszthetők fel a szemhéjra, a féltartós szempillahosszabbító eljárásoknál pedig egyesével, a saját szempillákra teszik fel a szintetikus szempillákat.
A modern sminktermékek viszont nemcsak az optikai trükkök miatt olyan népszerűek, hanem mert antiallergének, egészséges összetevőket tartalmaznak, és ápoló hatással is rendelkeznek. A natúrkozmetika a szemsminkek kapcsán is egyre csak tör előre, a modern szemceruzákat növényi olajokból, viaszokból és egészségre ártalmatlan pigmentekből, például vas-oxidból készítik, és még az intenzív szemhéjpúder festékszíneket és a metálos hatást is környezetbarát összetevők adják. A biológiailag lebomló cellulózból előállított csillámrészecskék helyettesítik a műanyagból készülteket, és kímélik a környezetet.