Hogyan tarthatjuk edzésben az agyunk?
Ahogy egyre idősebbé válunk, egyre inkább érezhetjük azt, hogy az agyunk már nem vág olyan gyorsan, mint régen. De mégis mit tehetünk annak érdekében, hogy ezt a folyamatot lelassítsuk vagy visszafordítsuk? Szerencsére van megoldás, most rögtön hetet is mutatunk.
Sétáljunk naponta 3 kilométert!
Már eleve a fizikai aktivitás is hasznos, ugyanakkor sétálás közben felfedezhetjük környezetünket, agyunkat új ingerek és információk érik, amelyektől folyamatosan dolgozik. A sétálás vagy más rendszeresen végzett sport a későbbiek során akár 60 százalékkal is csökkentheti az időskori demencia kialakulását.
FÓKUSZBAN A CSONTOK
Ne keressünk rá mindenre!
Vajon tényleg az internet butítana el minket? Nos, ez attól függ, hogy mire használjuk. Mivel a keresőprogramokban azonnal választ kaphatunk mindenre, ezért kevesebbet gondolkodunk. Ahelyett tehát, hogy mindenre automatikusan rágugliznánk, használjuk az agyunkat, próbáljunk meg rájönni a válaszokra, vagy ha nagyon nem megy, keressük néha könyvekben a megoldást.
Tanuljunk idegen nyelvet!
Egy idegen nyelv tanulása által a legtompábbnak vélt agy is újra éles lehet. Egy svéd tanulmány szerint a felnőttkorban megkezdett nyelvtanulás által az agy bizonyos részei fejlődni kezdenek – azok a részek, amelyek a memóriáért és a gondolkodásért felelősek.
TIPPEK A KÖNNYŰ ELALVÁSÉRT
Fogyasszunk olívabogyót és csonthéjas gyümölcsöket!
A mediterrán vidékeken élők idős korukban is különösen aktívak szellemileg, és nem véletlenül! Egy 2015-ös kutatás szerint ez annak köszönhető, hogy az ottaniak rengeteg olívabogyót és különböző magvakat fogyasztanak, amelyeknek magas az E-vitamintartalmuk. Az E-vitamin pedig nagyon fontos az agyunk számára!
Jógázzunk!
A jóga nem csak arra jó, hogy tökéletesen átmozgasson minket, számos kutatás igazolja, hogy a memóriánkat is javíthatja ez a mozgásforma. Egy 2014-es tanulmány például arra is rámutatott, hogy a jóga mint kiegészítő terápia még az Alzheimer-kórban szenvedő páciensek memóriavesztését is visszafordíthatja.
Aludjunk jól!
Minél több kütyü van a hálószobánkban, annál valószínűbb, hogy az álmunk nem lesz zavartalan. Éppen ezért kell minden okoseszközt és a televíziót is kizárnunk innen, hogy agyunk kellőképpen kipihenhesse magát az éjszaka folyamán.
Egyszerre csak egy dologgal foglalkozzuk!
Bár a multitasking nagyon divatos dolog manapság, valójában mégsem olyan hasznos. Ha egyszerre két-három, vagy még több feladatot próbálunk végezni, akkor az agyunk valójában egyikre se tud igazán koncentrálni – így pedig teljesítőképessége is csökken.