Téli depresszió
Ősszel és télen semmire sem vagy képes rávenni magad, és érzelmileg padlón vagy? Akkor ez lehet téli depresszió, más néven SAD (seasonal affective disorder), azaz szezonális affektív zavar. A SAD sokkal gyakoribb sötét évszakban, rosszabb hangulattal és kedvetlenséggel jár.
KÖNNYŰ ŐSZI VAGY SÚLYOS TÉLI DEPRESSZIÓ?
Először tisztázzuk!
“A tünetek megjelenése és a diagnózis között gyakran túl sok idő telik el” – mondja Dr. Dietmar Winkler bécsi pszichiáter. Különösen a szülőknek kell korán szakemberhez fordulniuk, hogy stabilak tudjanak maradni gyermekeik számára. A téli depresszió diagnózisát a pszichiátria szakembere vagy a háziorvos állapítja meg, a kezelést fényterápiával vagy antidepresszánsokkal végzik. A speciális viselkedésterápiás programok tartós megelőző hatást fejtenek ki. Célszerű az életmód megváltoztatása – ez is segít megelőzni az őszi vagy téli depressziót.
Rögzített nappali / éjszakai ritmus
A koronavírus miatti lezárások során észrevettük, hogy a stabil napi menetrend nem tekinthető természetesnek. Dietmar Winkler szerint a kronobiológusok által is ajánlott, fix időpontban történő felkelés és lefekvés fontos tényező minden antidepresszáns terápiában, és megakadályozza a „puszta” őszi / téli depressziót is, mivel a szerotonin boldogsághormon és az alvási melatonin kiegyensúlyozottabbá tesz. A rituálék, például a napi teaóra is rögzített időpont lehet egy napon.
Sok testmozgás, kevés stressz
Winkler szerint a sportterápia összességében hatékony antidepresszánsnak bizonyult. A testmozgás azonban – például a napi séták az erdőben, a futás vagy a nordic walking – segít elkerülni az őszi / téli depressziót is, ezért építs még több sportot a mindennapokba. A régi 80/20 szabály használatával nagy eredményeket érhetünk el: 20 százalék munka, 80 százalék siker.
Ételek a depresszió ellen
Szakértők szerint az omega-3 zsírsavakban gazdag étrend antidepresszáns hatást fejt ki. Most még többet nyúljunk a len- és repceolajhoz, dióhoz vagy lazachoz, pisztránghoz és szardíniához. A depresszió megelőzhető a bélflórán keresztül olyan prebiotikumokkal, mint a savanyú káposzta vagy a csicsóka. A Soul Food is segíthet, azaz olyan ételek és italok, amelyek felmelegítik a lelket – de ezek gyakran túl sok édességet és fehér lisztet tartalmaznak.
D-vitamin-ellenőrzés
„A télen gyakran előforduló D-vitamin-hiány az őszi és téli „szubdepresszív állapotokért ” is felelős lehet. Ezért ki kell használnunk a ritka napfény előnyeit, ha hosszabb ideig tartózkodunk a szabadban”– mondja dr. Spinka Martin, a hagyományos európai orvoslás (TEM) doktora. Javasolja, hogy az értéket vérvizsgálattal határozzák meg, orvosi tanács nyomán szedjünk étrendkiegészítőket. Továbbá együnk halat, tojássárgáját, májat, avokádót és gombát is.
Fiatalok a fókuszban
A téli depresszióban szenvedő gyermekek és kamaszok aránya is növekszik. “Gyanú esetén a gyermekpszichiátria a megfelelő hely, ahová fordulni lehet” – mondja Dietmar Winkler. A megelőzés és a terápia hasonló a serdülőknél és a felnőtteknél.