A virágvizek áldásos hatásai
A virágvizek nemcsak csábító illatúak, hanem hatásos kozmetikumok is. És így van ez már évezredek óta.
A virágvizek vagy hidrolátumok, amelyek közé például a rózsavíz vagy a narancsvirágvíz is tartozik, „valójában melléktermékek, amelyek az illóolajok lepárlása közben keletkeznek” – magyarázza Ingrid Kleindienst-John, aroma- és hidrolátum-szakértő. Egy melléktermék, amelynek hosszú története van; az első hidrolátumokat ugyanis több mint 5000 évvel ezelőtt, a mai Pakisztánban állították elő.
„Az emberek mindig is meg akarták fogni, rabul akarták ejteni és palackozni a növények illatát és hatásait“
A hidrolátumok az egyes növények vízben oldódó összetevőit tartalmazzák, míg a zsírban oldódó összetevők az illóolajban maradnak. Bár hasonlítanak az ugyanabból a növényből készült illóolajra, a virágvizek általában enyhébb hatásúak, így különösen érdekesek a kozmetikai ipar számára. A virágokból kioldott anyagok különféle célokra alkalmasak. A narancsvirág nyugtatja a bőrt, a levendula tisztít, a kamilla nyugtat, a búzavirág segít a duzzadt szemeken. A lehetséges felhasználási módok olyan változatosak, hogy minden bőrtípusra és életkorban találunk közöttük megfelelőt.
VITAMIN KISOKOS
Minden, amit tudni érdemes a vitaminokról
Klasszikus: rózsavíz
A rózsákat évezredek óta termesztik az arab és az észak- afrikai országokban – kozmetikai célokra is. A rózsavizet egy ideje régimódinak tartjuk és hanyagoljuk, ám ma egyre inkább visszatér krémekben, samponokban és testápolókban. Ellenállhatatlan illata mellett ugyanis a szépségipar egyre inkább összpontosít a rózsa „belső értékeire”. A rózsavíz nemcsak antibakteriális hatású, tonizál és frissít, hanem kellően nyugtatja is a bőrt, helyreállítja a pH-egyensúlyt, és jó hidratálónak is tartják.
Mivel A- és C-vitamint, valamint természetes antioxidánsokat tartalmaz, a rózsavíz az öregedésgátló termékekben is sokszor jelenik meg ránccsökkentő összetevőként.
Marion Mohrmann, az osztrák dm Naturkosmetik márkamenedzsere azt javasolja például, hogy duzzadt szemhéj vagy a szem körüli sötét karikák esetén tegyünk a lehunyt szemünkre rózsavízbe áztatott vattakorongokat tíz percre. Vagy használhatjuk a rózsavizet természetes sminkfixálóként közvetlenül sminkelés után. Ingrid Kleindienst-John hozzáteszi: „A természetes úton előállított, tartósítók nélküli és alkoholmentes rózsavíz hatékonyabban ápol, mint mesterséges úton előállított társai.” Fontos tudni: az alkoholtartalmú hidrolátumok 16 hónapig megőrzik szavatosságukat, az alkoholmentesek viszont csak néhány hétig.
Tipp nyárra: Az arcra, a nyakra és a dekoltázsra permetezett rózsavíz frissít és élénkít.
Mélyreható: termálvíz
A meghatározás szerint a termálvíz olyan forrásvíz, amely mélyen fekvő kőzetrétegben ered és 20 fok feletti hőmérsékletű, amikor előtör a földből. Attól függően, hogy milyen kőzetből ered, változó lehet ásványisó- és nyomelem-összetétele. Bizonyos vizek szulfátokat, ként vagy éppen klórt tartalmaznak, míg mások cinket és magnéziumot. Az eltérő összetétel pedig természetesen eltérő hatásokat eredményez.
A termálvíz ideális termék arra, hogy a bőr fiziológiai egyensúlyát megőrizzük. Hidratál, nyugtat, erősít, véd és ápol. Még a legérzékenyebb bőrtípusoknak is jót tesz. A termálvíz, ami gazdag széndioxidban, serkenti a vérkeringést és rózsás arcbőrt biztosít. A magas kéntartalom antibakteriális hatást fejt ki az irritált bőrre, magas szelén-, kálium- és cinktartalma pedig az antioxidáns hatásról gondoskodik és megelőzi a ráncok kialakulását.
A szépségápolásban a termálvizet vagy tisztán alkalmazzák spray formájában, vagy krémekben hidratálóként. „A termálvíz spray-k fantasztikusan fixálják a sminket, vagy felfrissítik az arcbőrt, ha napközben használjuk őket – mondja Ina Maurer sminkmester. – Én azelőtt használom a termálvíz spray-t, mielőtt a nappali krémet az arcomra kenném, így jobban felszívódik.” A termálvíz spray finom permete hidratálja a bőrt és védőréteget alkot rajta. Ha behunyjuk a szemünket és a szemhéjunkra fújjuk, az több órára elegendő hidratálást biztosít.
A BÖJT, ÉS AMIT TUDNI ÉRDEMES RÓLA
Sokoldalú: micellás víz
A micella technológiát felhasználó ápoló termékek nem a természetből, és nem is a mélyből erednek. Ennek ellenére különleges tulajdonságaik vannak, amelyekből leginkább az érzékeny bőrűek profitálhatnak. A micellás vizek kiemelkedően jó tisztító hatásukról ismertek. Még a vízálló sminket is könnyedén eltávolítják.
A micellák nanoméretű gömbök, amelyek mágnesként magukhoz vonzzák a szennyeződéseket vagy a smink maradványait, és belső magjukba zárják azokat. Mivel valóban nagyon kis méretűek, a micellák tisztítás közben képesek például az A- és az E-vitamint a bőr mélyebb rétegeibe szállítani és hidratálni.
Ez a praktikus sminkeltávolító, tisztító és ápoló keverék nagyon jól működik: elég egy vattakorongot benedvesíteni vele, és nincs szükség erős dörzsölésre vagy vizes öblítésre. Olajos réteget nem hagy hátra, a bőrt pedig határozottan frissnek érezzük használata után.
DIY: készítsünk arcvizet magunknak!
Normál bőrre:
Két zöld tea filter tartalmát keverjük össze 3 evőkanál citromlével. Hagyjuk állni pár percig, majd öntsük fel 100 ml forró vízzel. Ha kihűlt, szűrjük le és töltsük tiszta üvegcsébe.
Vegyes bőrre:
100 ml desztillált vizet kb. 20 csepp teafaolajjal vegyítsük el, majd a keveréket töltsük tiszta üvegcsébe. Kész is!
Megkérdeztük
Ingrid Kleindienst-John aroma- és hidrolátum-szakértő. A növénytannal kapcsolatos legkülönfélébb témákban tart a kremsi Duna Egyetem által minősített előadásokat.
13 GYÓGYÍTÓ ÉTEL, AVAGY MIT EGYEN, HA BETEG?
Árulja el, hogy mi olyan különleges a hidrolátumokban vagy növényi vizekben?
A hidrolátumok kiváló ápoló termékek, babaápolásra is nagyszerűek. Kíméletesebbek, mint az illóolajat tartalmazó termékek, mégis magukban hordozzák az illatot. A jó hidrolátumok alkalmasak a problémás bőr ápolására.
Léteznek tehát hidrolátumok száraz, zsíros, illetve akár érzékeny bőrre is?
Alapvetően a hidrolátumok nem olyanok, mint a krémek vagy más kozmetikai termékek, amelyeket egy bizonyos bőrtípusra fejlesztenek ki. Bőrápolásra a rózsavíz mellett ajánlatos óriáslevelű csodamogyoró hidrolátumot használni. Ez főleg a bőr gyulladásban lévő területeinek tesz jót, mivel összehúzó hatású. Az én kedvenceim a búzavirág-hidrolátum és a bodzahidrolátum, amelyek tisztítják a bőrt.
A rózsavíz manapság igen fontos szerepet tölt be a kozmetikai iparban. Ám vannak, akik másképpen használják. Mit gondol erről?
Én alapvetően szemápolásra használom, de emellett nagyon szívesen csöppentek belőle a fekete teámba vagy bóléba. Érdemes kipróbálni – remek íze van!
Bennfentes tippként tud ajánlani olyan kevéssé ismert virágvizet, ami kiválóan ápol?
Nagyon kedvelem például a muskotályzsálya-hidrolátumot. A muskotályzsályát hidrolátum formában nemcsak szépségápolásra, hanem stressz elleni szerként is alkalmazzák. Összehúzó és gyulladáscsökkentő hatású, ami a zsíros bőrnek kifejezetten kedvező. Spray formájában segít hőhullámok esetén és hormonszabályozó hatású, például a premenstruációs szindrómánál. Oldja a belső nyugtalanságot. Mindent egybevéve tehát segít a hétköznapokkal járó kellemetlenségeken!