Arcpakolás házilag: útmutató minden bőrtípushoz
Így használd helyesen a DIY-pakolásokat
- A pakolások elkészítése során fokozottan figyelj arra, hogy a használt élelmiszerek kiváló minőségűek legyenek!
- A saját készítésű pakolások esetén csak ritkán lépnek fel bőrirritációk, de azért a használatuk előtt teszteld őket egy kisebb területen, mint ahogy azt a bolti készítmények esetén is ajánlott.
- A pakolás alkalmazása előtt alaposan tisztítsd meg az arcod.
- A legtöbb saját készítésű arcpakolás még a hűtőszekrényben sem áll el túl hosszú ideig: 24 órán belül ajánlott ezeket elhasználni.
- A készítmény felvitele során hagyd ki a szemek körüli részt.
- A pakolás lemosása után kend be a bőröd egy hidratáló hatású krémmel.
- A pakolásokat csak hetente egyszer vagy kétszer használd.
Ezek a legjobb receptek saját készítésű arcpakolásokhoz
1. Gazdag hidratáló arcpakolás minden bőrtípusra
Hozzávalók:
- Egy kisebb darab uborka
- ½ avokádó
- 2 ek. natúr joghurt
Elkészítés:
Pürésítsd le az uborkát és az avokádót. Keverd hozzá a natúr joghurtot, és 10 percre tedd be a hűtőszekrénybe, majd ezután kend fel az arcodra.
Hatás:
Az uborka a magas nedvességtartalma, illetve a benne rejlő számos vitaminnak és ásványi anyagnak köszönhetően tökéletes hidratáló. A natúr joghurtnak hála hűsítő, nyugtató és bőrsimító hatása is van. Az avokádó omega-zsírsavai intenzíven ápolják a bőrt, a benne található antioxidánsok pedig frissítően hatnak rá.
Erre kell figyelned:
Ezt az egyszerű, ám nagyszerű hidratáló hatású pakolást hagyd 15 percig hatni, majd langyos vízzel öblítsd le.
2. Ápoló arcpakolás bőrproblémák ellen
Hozzávalók:
- 2 ek. túró
- 1 tk. méz
- 1 ek. grapefruit- vagy citromlé
- 2-3 csepp teafaolaj
Elkészítés:
A túrót alaposan keverd össze a mézzel. Ezután add hozzá a grapefruit- vagy citromlevet és a 2-3 csepp teafaolajat, majd az egészet keverd össze. Mielőtt felkennéd a pakolást az arcodra, tedd be a hűtőszekrénybe 10 percre.
Hatás:
A savanyú citrusfélék összehúzzák a pórusokat. A túrónak pedig hűsítő és antibakteriális hatása van. A méz is igazi csodaszer a bőr számára, hiszen vonzza a nedvességet, ezt bezárja a bőrbe, emellett pedig nyugtató és gyulladáscsökkentő is egyben.
Erre kell figyelned:
Amennyiben a bőröd hajlamos a pattanásokra és a bőrszárazságra is, akkor azt javasoljuk, hogy óvatosan bánj a savakkal és a teafaolajjal, nehogy még jobban kiszárítsd. 15 perc hatóidő után mosd le a pakolást.
3. Nyugtató arcpakolás irritált és kipirosodott bőrre
Hozzávalók:
- 2 ek. tiszta aloe vera zselé
- 1 tk. élesztő
- 1 tk. méz
Elkészítés:
Morzsold szét az élesztőt, majd keverd hozzá az aloe verát és a mézet. Ezt követően tedd be a hűtőszekrénybe 10 percre, és csak ezután kend fel az arcodra.
Hatás:
Az aloe vera hűsítő, nyugtató és hidratáló hatású. Az élesztő magas folsav tartalmának köszönhetően a bőrsejtek több oxigénhez jutnak, továbbá gyorsabban regenerálódnak.
Erre kell figyelned:
Az arcpakolás lemosásához használhatsz csodamogyoró teát, így fokozhatod a pakolás jótékony hatását, ezáltal ugyanis még jobban összehúzódnak a vérerek.
4. Egzotikus arcpakolás a friss és üde bőrért
Hozzávalók:
- 1 tojássárgája
- 1 tk. méz
- 1 tk. olívaolaj
- 80 g papaja
- ½ avokádó
Elkészítés:
A tojássárgáját keverd össze a mézzel és az olívaolajjal egy villa segítségével. A papaját és az avokádót pürésítsd le, majd mindent alaposan keverj össze. Ezután tedd be a hűtőszekrénybe 10 percre, ezt követően pedig vidd fel az arcodra.
Hatás:
A papajában található papain enzim serkenti a kollagéntermelést, továbbá frissé és üdévé varázsolja a bőröd. A tojássárgában és az avokádóban sok A-vitamin van, ami stabilizálja a sejtfalakat és serkenti a sejtmegújulást. A benne rejlő zsír és víz pedig hidratálják a bőrt.
Erre kell figyelned:
Az arcpakolást legalább 15 percig hagyd a bőrödön, ezután egy kozmetikai kendővel töröld le, a maradékot pedig langyos vízzel mosd le.
5. Tisztító arcpakolás rózsavízzel
Hozzávalók:
- kb. 2 tk. gyógyföld
- 5-7 tk. tiszta rózsavíz
Elkészítés:
A gyógyföldet alaposan keverd össze a rózsavízzel egy tálban. A tál minden esetben agyagból, porcelánból vagy kőből legyen, sosem műanyagból vagy alumíniumból.
Hatás:
Száradás során a gyógyföld magába szívja a bőrödről a szennyeződéseket, a baktériumokat és a pórusokban található felesleges faggyút. Ezen kívül zsírtalanító hatása van, továbbá serkenti a vérkeringést. A rózsavíz hidratál, tisztít, és még az érzékeny bőrt sem irritálja.
Erre kell figyelned:
A pakolás elkészítésénél ne használj fém eszközöket (kanál, tál …), ugyanis a fém reakcióba léphet az ásványi anyagokkal, és csökkentheti azok hatékonyságát. Érzékeny vagy száraz bőr esetén a pakolást 10 percig hagyd a bőrödön, más esetben ez akár 20 perc is lehet. Ahhoz, hogy a pakolás bőrradír hatását is kiélvezhesd, a zuhany alatt óvatosan masszírozd bele a bőrödbe, majd langyos vízzel mosd le.
6. Peeling arcpakolás érzékeny bőrre
Hozzávalók:
- 2 ek. túró vagy natúr joghurt
- 1 ek. méz
- 1 ek. kókuszzsír (opcionális)
- 2 ek. mák
Elkészítés:
Egy tálban keverd össze a túrót és a mézet. Ha szeretnéd, adhatsz hozzá kókuszzsírt, majd következhet a mák. Az kapott keverék legyen krémes állagú, így könnyedén el tudod kenni az arcodon, és nem folyik le.
Hatás:
A mákszemek tökéletes választásnak bizonyulnak az érzékeny arcbőr megtisztításához, ugyanis – a cukorral és a sóval ellentétben – az éleik lekerekítettek, így óvatosan távolítják el az elhalt hámsejteket. A mákszemekben megtalálható majdnem az összes B-vitamin. Ezen kívül tartalmaz omega-3- és omega-6-zsírsavakat, illetve fontos rostokat is. Ennek köszönhetően támogatja a bőr vérellátását, és rugalmasabbá teszi azt.
Erre kell figyelned:
Miután óvatos, körkörös mozdulatokkal belemasszíroztad a bőrödbe, 10 percig hagyd hatni. Ezután langyos vízzel öblítsd le. A peelinget nem csak arcpakolásként használhatod, de akár az egész testedre is. Utóbbi esetén a háromszoros mennyiségre lesz szükséged. Amennyiben nem használod el a teljes adagot, akkor tedd be a hűtőszekrénybe, ahol pár napig eláll.
Tipp: Ha nincs elegendő időd egy saját arcpakolás elkészítésére, akkor a dm Online Shopjában számos arcpakolás közül válogathatsz.