Active Beauty
Egy bőrgyógyász segít: így sikerülhet a pigmentfoltok eltüntetése
Szöveg:
olvasási idő: min
Zavaró foltok

Egy bőrgyógyász segít: így sikerülhet a pigmentfoltok eltüntetése

A napon töltött időnek megvannak az árnyoldalai is. Ide soroljuk a pigmentfoltok kialakulását, melyek kapcsán felmerül a kérdés, hogy ezeket el lehet-e egyáltalán tüntetni. A választ számos tényező befolyásolja. Cikkünkben egy bőrgyógyász elmagyarázza, hogy mi segít hiperpigmentáció esetén.

Dr. Katharina Medek a salzburgi Egyetemi Kórház bőrgyógyásza. Az ACTIVE BEAUTY-nak elmagyarázza, mit tehetsz a pigmentfoltok ellen.

A bőrgyógyász, Dr. Katharina Medek az ACTIVE BEAUTY-nak elmagyarázza, hogyan alakulnak ki az arcon a pigmentfoltok, és hogyan lehet ezeket hatékonyan eltüntetni.

A pigmentfoltok az évek múlásával jelennek meg, főleg az arcon és a kezeken. Aki vöröses, barnás vagy okkerszínű foltokat fedez fel a bőrén, az nincs egyedül: az emberek 90 százalékánál megfigyelhetők.

A pigmentfoltok és pattanásnyomok, amelyek átmérője jellemzően pár milliméter, a legtöbb esetben teljesen ártalmatlanok, azaz orvosi szempontból nem kell őket kezelni. Ennek ellenére az érintetteket igencsak zavarják. Épp ezért felmerül a kérdés, hogyan lehet a pigmentfoltokat megelőzni és hatékonyan eltüntetni.

Honnan erednek a pigmentfoltok?

A bőr színpigmentjeiért a melanin felelős. Amennyiben zavar keletkezik a melanin előállításában, színelváltozások – például pigmentfoltok – alakulnak ki. Míg a hiperpigmentáció esetén sötét foltok keletkeznek, addig a pigmentsejtek lebomlása esetén fehérek.

A nőknél legtöbbször hormoningadozások okozzák a pigmentfoltok kialakulását. Amennyiben a bőrt fényvédelem nélkül szolgáltatod ki a napsugaraknak, a kontraszt még erősebb lehet.

Nem csupán a pigmentfoltok, a pattanásnyomok is a melaninnal vannak összefüggésben: ha a pattanás körül begyullad a bőr, azon a területen nagyon sok melanin gyűlik össze. Ezáltal hiperpigmentáció alakul ki, aminek következtében foltok, úgynevezett pattanásnyomok jelennek meg. Szigorúan véve ezek is pigmentfoltok.

Olvasási tipp: tudj meg többet, hogy melyik fényvédő faktor felel meg az egyes bőrtípusokhoz.

Hogyan tudod megelőzni a pigmentfoltok kialakulását?

A leghatékonyabb, amit a pigmentfoltok ellen tehetsz, hogy mindig elegendő fényvédőt használsz – az ásványi naptejekben nincsenek kémiai UV-szűrők –, méghozzá minden egyes nap, évszaktól függetlenül. Ezáltal meg tudod előzni az UV-sugarak okozta pigmentfoltok kialakulását, továbbá a hormonális ingadozások következtében megjelenő foltok sem lesznek olyan sötétek.

Ha bőrápolásról van szó, akkor a rendszeres gyümölcssavas peelingek és a C-, illetve E-vitamint tartalmazó ápolók kombinációja a helyes út. A gyümölcssavat tartalmazó bőrradíroknak keratolitikus, azaz szaruoldó hatásuk van, vagyis eltávolítják a legfelső bőrréteget, továbbá fellazulnak az egyes bőrsejtek közötti kapcsolatok. Emiatt sokkal intenzívebb a hatásuk a hagyományos bőrradírokhoz képest.

Pigmentfoltok eltüntetése: hatékony tippek a bőrgyógyásztól

Saját magunk is el tudjuk távolítani a pigmentfoltokat?

Gyakran olvasunk a pigmentfoltok eltávolítására szolgáló otthoni gyógymódokról. A bőrgyógyász azonban szigorúan ellenzi ezeket. „Az olyan házi praktikák, mint a hagymalé és az almaecet keveréke, vagy a citromlé, kárt tehetnek a bőr védőrétegében, továbbá bőrirritációkhoz vezethetnek” – mondja a bőrgyógyász. Az eredmény: a pigmentfoltokhoz még kiütések is társulnak, melyek gyógyulása után szintén csúnya foltok maradhatnak a bőrön.

Milyen krémek segítenek a pigmentfoltok eltüntetésénél?

Manapság számos hatékony termék kapható pigmentfoltok ellen. Ezek a legtöbb esetben szérumok vagy krémek, amelyek thiamidolt vagy niacinamidot tartalmaznak. Utóbbi a B3-vitamin vízben oldódó változata. Az ilyen hatóanyagok már a pigmentfoltok kialakulását is megakadályozzák, továbbá halványítani tudnak a már meglévő foltokon. Más halványító krémek általában azelainsavat és hidrokinont tartalmaznak. Ezeket bőrgyógyász írhatja fel.

Hogyan lehet a pigmentfoltokat tartósan eltüntetni?

Amennyiben ezek a módszerek nem segítenek, akkor a bőrgyógyász rendelőjében végzett halványító lézeres kezelések jelenthetnek hatékony alternatívát. A napsugarak és a hormonális ingadozások okozta pigmentfoltokat is lehet lézeresen kezelni. Sok esetben teljesen elegendő egy alkalom. Vedd figyelembe: a kezelést követően négy hétig kerülni kell a napot, továbbá nagyon magas faktorszámú fényvédőt kell használni. Éppen ezért lehetőleg ősszel vagy télen végezteted el a kezelést.

Amennyiben nem lehetséges a lézeres kezelés, akkor az orvosi needling (tűszúrás), a peeling, illetve a folyékony nitrogén alkalmazása képes eltüntetni a foltokat.

Pigmentfoltok ellen a következő termékek kaphatók a dm Online Shopjában:

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.