Elektromos fogkefe: melyik a nekem való?
Manapság egyre népszerűbbek az elektromos fogkefék. De valóban alaposabban tisztítanak a kézi fogkeféknél? És melyik technológia illik hozzám a legjobban? Segítünk eligazodni a fogkefe-dzsungelben.
Vannak, akik már régóta a reggeli szájhigiéniás rituáléjuk nélkülözhetetlen eszközeként használják, mások még vacillálnak: valóban hatékonyabban tisztítanak az elektromos fogkefék?
A vizsgálathoz 2800 felnőtt fogainak egészségi állapotát figyelték meg 11 éven át. Kiderült: az elektromos fogkefét használókat ritkábban érintette az úgynevezett „fogínytasakok” kialakulásának problémája. Ezenkívül az elektromos fogkefével tisztítók átlagban 0,4 foggal kevesebbet veszítettek el a hagyományos fogkefét használóknál.
Egy másik faktor kapcsán azonban nem bizonyultak jobbaknak az elektromos fogkefék a kézi változatoknál: a fogszuvasodás kialakulása szempontjából mindegy volt, hogy elektromos vagy kézi fogkefével történt-e a fogmosás. Valószínűleg ebben fontosabb szerepe volt a használt fogkrémnek, pontosabban annak, hogy az tartalmazott-e fluoridot.
Melyik a jobb: az elektromos vagy a kézi fogkefe?
Az elektromos verzió valóban sokaknál bizonyított: egy a Greifwaldi Egyetemen végzett, és a Clinical Periodontology által közzétett kutatás szerint az elektromos fogkefe használata hatékonyan véd a fogínygyulladás kialakulása és a fogak elvesztése ellen.A vizsgálathoz 2800 felnőtt fogainak egészségi állapotát figyelték meg 11 éven át. Kiderült: az elektromos fogkefét használókat ritkábban érintette az úgynevezett „fogínytasakok” kialakulásának problémája. Ezenkívül az elektromos fogkefével tisztítók átlagban 0,4 foggal kevesebbet veszítettek el a hagyományos fogkefét használóknál.
Egy másik faktor kapcsán azonban nem bizonyultak jobbaknak az elektromos fogkefék a kézi változatoknál: a fogszuvasodás kialakulása szempontjából mindegy volt, hogy elektromos vagy kézi fogkefével történt-e a fogmosás. Valószínűleg ebben fontosabb szerepe volt a használt fogkrémnek, pontosabban annak, hogy az tartalmazott-e fluoridot.
Elektromos fogkefe: melyik fajta a nekem való?
Az elektromos fogkefék három kategóriába sorolhatók. Vajon melyiket lenne érdemes választanom?Forgófejes fogkefék: a legjobb lepedéktisztító eszközök
Ezt a típust a kerek kefefejről (különböző fajtájúak kaphatók) ismerheted fel. A népszerű és kedvező árú klasszikust egy elektromos motor hajtja, ami a kézi fogkefével végzett tisztítás körkörös mozdulatait imitálja. A kefefej 4000-8800 félkör alakú mozgást végez percentként, aminek köszönhetően hatékonyan távolítja el a fogakról a lepedéket. A további impulzusokkal – például rezgésekkel (akár 40.000 percenként) – bővített modellek még alaposabban tisztítanak.A szónikus fogkefékhez képest a kerek kefefejet gyakrabban kell cserélni, és a mechanikus nyomás túl erős lehet az érzékeny fogak számára. Ezért nyomásérzékelővel ellátott modelleket ajánlott választani.
Szónikus fogkefék: elektromos fogkefék fogszabályzóhoz és érzékeny fognyakakhoz
Hosszúkás kefefeje miatt optikailag a kézi fogkefére hasonlít, ugyanakkor ennek a fajtának is rengetegféle változata kapható. Egy beépített hangátalakító működteti – egy készülék, ami az akusztikus jeleket elektromossá változtatja. A magas frekvenciájú rezgések kiválóan tisztítják a fogakat és a fogak közötti részeket. A fogkefe percenként körülbelül 62.000 rezgést bocsájt ki, illetve 31.000 tisztítómozdulatot végez. Ideális esetben több sebességfokozattal rendelkezik: a fogkeféhez való hozzászokáshoz az alacsonyabb frekvenciák használata ajánlott, a magasabbak viszont hatékonyabb a tisztítást tesznek lehetővé.A szónikus fogkefék gyengéden és kíméletesen tisztítanak, ezért a szabaddá vált fognyakakkal, fogszabályzóval és implantátumokkal rendelkezők is gond nélkül használhatják őket, viszont épp ezért kevésbé alkalmasak a különösen makacs lepedék eltávolítására. Áruk magasabb a rotációs fogkefékénél.
Ultrahangos fogkefék: Elektromos fogkefék fogínyvérzéssel küzdők számára
Első ránézésre úgy néznek ki, mint a szónikus fogkefék, viszont jóval magasabb frekvencián rezegnek – akár 2,4 millió rezgést is kibocsájthatnak percenként –, ami kezdetben rendkívül szokatlan lehet. A kefefejet – nyomás kifejtése nélkül – körülbelül 10 másodpercig kell minden egyes fogon rajtatartani, ezért a teljes fogmosás akár 10 percet is igénybe vehet. Ezenkívül az ultrahangos fogkefével való tisztításhoz speciális fogkrémet is szükséges vásárolni. Használata tehát igen időigényes, a fogínyproblémákkal küzdők számára viszont igazi áldás. Ezenkívül rendkívül hatékonyan tisztít.Rotáló vagy oszcilláló?
A rotációs fogkefék általában – ahogy a nevük is elárulja – körkörös, az oszcilláló változatok pedig pulzáló mozgással tisztítanak. Néhány modellnél ötvözték a két technológiát.Hogyan használjam az elektromos fogkefét?
Fontos tudni: az elektromos fogkefe használatával nem spórolunk időt. Ezzel is egyesével kell megtisztítani fogakat. Viszont csak enyhe nyomást kifejtve szabad vele fogat mosni – a fogkefének „táncolnia” kell a fogakon. Tehát csak rá kell helyezni a fogakra, a tisztító mozdulatokat ő maga végzi el.Ha túl erősen nyomjuk rá a fogakra, azzal károsíthatjuk a fogínyt: a fog „meghosszabodása” és a fogérzékenység kialakulása gyakran a helytelen tisztító technika következménye. Ezt a hibát azonban a kézi fogkefével is elkövethetjük. Az elektromos változat előnye: sok modellt nyomásérzékelővel láttak el. Ezek fény- vagy hangjelzéssel figyelmeztetnek, ha a kefét túlságosan rányomjuk a fogakra.