3. Melyik fényvédőszer a legmegfelelőbb számomra?
A tejektől a krémeken át a spray-kig sokféle konzisztenciájú termékkel védhetjük magunkat a nap káros hatásaitól. Hogy melyik változatot használod, az teljes mértékben rád van bízva. Válaszd azt a terméket, amelyiket a „legkényelmesebbnek” érzed. Minél kellemesebb textúrájú, és minél jobban szereted a bőrödön érezni, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy megfelelő mennyiségben és gyakorisággal fogod használni. Tehát: aki hajlamos a bőrzsírosságra vagy az aknéra, annak zselé vagy zsírszegény tej állagú készítménnyel ajánlott védenie magát a nap káros sugaraitól. Akinek száraz a bőre, annak a krémesebb textúrákat ajánlott előnyben részesítenie, a spray-k pedig kiválóan alkalmasak az sűrű szőrzettel fedett bőr befújására.
4. A több több
Ne spórolj a naptejjel! A legjobb, ha reggel, még felöltözés előtt bekrémezed vele az egész testedet. Így később nem gond, ha bikinicserénél a pántok máshova kerülnek. Ráadásul nem mindegyik ruhadarab szűri meg az UV-sugarakat. Ez sajnos sokszor már csak akkor derül ki, amikor a napégést kezelgeted. Nyáron érdemes egy könnyű kendőt magaddal hordani a kézitáskádban, amit szükség esetén a válladra teríthetsz.
5. A barnaság nem jelent egyet védettséggel
Ismerős? A nyaralás első napjain még mindenhol alaposan bekrémezed magad a strandoláshoz, a következő napokon viszont már el-elblicceled a dolgot. Mert: ha már szép barnák vagyunk, úgy gondoljuk, mi már nem éghetünk le. Sajnos ez nem igaz, mert a barna bőr is csúnyán le tud pirulni. Ezért különösen a strandon kell odafigyelnünk arra, hogy rendszeresen krémezzük magunkat – főleg akkor, ha fürdőzünk is –, és hogy olykor-olykor az árnyékba húzódjunk.
6. Érzékeny gyermekbőr
Sajnos a gyermekek bőre nemcsak a napra, hanem a fényvédőszerekre is érzékenyen reagálhat. Ezért a kisbabákat sohasem szabad közvetlen napsugárzásnak kitenni. A kisgyerekek számára a megfelelő ruházat nyújthatja a legjobb védelmet. A speciálisan számukra kifejlesztett UV-védőruhákban tudhatjuk őket a legnagyobb biztonságban. Bekrémezni így csak azokat a testrészeket kell, amiket ezek nem fednek.
7. Fényvédelem vs. környezetvédelem
Amilyen fontosak számunkra a fényvédőszűrők, olyan károsak lehetnek a környezetre. Úszás közben könnyen kerülhetnek olyan anyagok a vizekbe, mint az oxibenzon, oktinoxát, oktokrilén és különböző mikroműanyagok. Ezért bizonyos nyaralórégiók, mint például Hawaii, törvényileg tiltják az ezen szűrőket tartalmazó fényvédőszerek használatát. Ezekről még utazás előtt érdemes informálódnod, és ennek megfelelően válaszd ki a krémet, ami végül a kofferedbe kerül.