Active Beauty
Eperbőr? Így előzd meg a borotválkozás utáni kipirosodást
Szöveg:
olvasási idő: min
Sima bőr

Eperbőr? Így előzd meg a borotválkozás utáni kipirosodást

Frissen borotválkoztál, de a lábad mégsem selymesen puha és sima, hanem tele van piros vagy sötét pöttyökkel? Semmi ok az aggodalomra, ezzel nem vagy egyedül! Az eperbőr egy ismert probléma, ami számos nőt érint, és különösen nyáron rendkívül bosszantó. Dr. Xenia Illmer bőrgyógyász éppen ezért elárul pár egyszerű tippet és trükköt, melyekkel meg tudod előzni az eperbőr kialakulását.

Dr. Xenia Illmer egy salzburgi bőrgyógyász, aki a bőrt érintő, illetve a szexuális úton terjedő betegségekkel foglalkozik.

Mi az eperbőr?

Ha borotválkozás után apró sötét vagy piros pöttyök jelentkeznek a bőrön, akkor beszélünk eperbőrről. „A bőrből szőrszálak nőnek ki, hasonlóan a földből előbukkanó fűszálakhoz. Genetikai okokból egy olyan mélyedésből nő ki a szőr, amiben egy szaruréteg alakul ki. Ez nem egy bőrbetegség, hanem egyszerűen a bőrnek egy fajtája.” Az emberek akár 50 százalékának is lehet eperbőre, ami általában gyermekkorban a legjellemzőbb, és a pubertáskorig tart. Ha ezt a bőrt leborotválják, a szőr egy része továbbra is megmarad a szarurétegben. Viszont onnan ki szeretne nőni, de nem jut át azon a szarurétegen, ami a mélyedésben található. Ennek következménye: gyulladás. Ez pedig olyan piros pöttyök kialakulásához vezet, melyek hasonlítanak az eper felületére.

Eperbőr csak a borotválkozástól alakulhat ki?

„Nem, kiterjedéstől függően borotválkozás nélkül is megjelenhet” – mondja Xenia Illmer. A legkülönbözőbb fajtái ismertek. Egyes pácienseknek egyáltalán nem érdes a bőrük, ennek ellenére tele vannak gyulladásokkal és piros pöttyökkel – borotválkozás nélkül is. Ezek a pöttyök néha barnák, de ez bőrszíntől függ. A leggyakoribb azonban az érdes bőr és a fehér pöttyök, főként a felkarokon. A borotválkozás okozhatja vagy felerősítheti a gyulladásokat (eperbőr). Legtöbbször a karok és a lábak érintettek, és világos bőrön természetesen sokkal láthatóbbak. „Alapvetően azonban mindig ugyanaz a folyamat áll a háttérben: a szőrszál, ami nem tud kinőni, mert a kijáratot egy „dugó” zárja el. Ha mégis át tud törni ezen: megborotválkozol, és minden kezdődik elölről” – mondja a bőrgyógyász.


Azok is érintettek, akiknek nincs genetikai hajlamuk eperbőrre?

Igen, azoknál is kialakulhat eperbőr. Például, ha benő a szőr borotválkozás után, vagy elakad, és nem tud rendesen kinőni, majd begyullad. Hormonok hatására néha megváltozik a szőr növekedési iránya, így egyre gyakoribbá válnak a benőtt szőrszálak. Ez különösen a serdülőkorban fordul elő. Ebből kifolyólag az eperbőrt okozhatják hormonális változások a bőrben – ezzel együtt az is lehet, hogy a változások elmúltával később már egyáltalán nem fordul elő.

Mit tehetünk az eperbőr kialakulásának megelőzése érdekében?

„A borotválás felerősíti a gyulladást, de természetesen el kell távolítani a szőrt, ha sima bőrre vágyunk” – mondja a bőrgyógyász. „Fontos, hogy a dugót is eltávolítsuk.” Ez a legegyszerűbben egy keratolitikus krémmél sikerülhet, ami felpuhítja a szaruréteget, és eltünteti azt. Ezek a kenőcsök karbamidot és ureát tartalmaznak. Gyerekbőr esetében azonban nem szabad nagy területre felkenni őket, és csak 12 éves kortól alkalmazhatók. A glicerint és tejsavat tartalmazó krémek is ideális választásnak bizonyulnak. Az AHA, tehát gyümölcssavas hámlasztók is jók – természetesen csak felnőttkorban.

A borotválkozás előtti hámlasztás megelőzi az eperbőrt?

A peeling irritálja a bőrt. „A következőt javaslom: rendszeres bőrradírozás, de ne közvetlenül borotválkozás előtt! Ezáltal eltávolítod az elhalt hámsejteket, így nem is tud kialakulni a dugó” – mondja Xenia Illmer. A hámlasztó kesztyűk vagy peeling krémek tökéletesen alkalmasak erre. A bőr idővel puhábbá és selymesebbé válik. Fontos: ezt követően alaposan hidratáld a bőröd, hiszen a hámlasztás kiszárítja.

Milyen tippek vannak még az eperbőr borotválására?

„Mindenképp használj borotvahabot, illetve éles pengét, és rendszeresen cseréld a borotvát” – javasolja a bőrgyógyász. A pengék között ugyanis összegyűlnek a hámsejtek és a baktériumok, melyek további gyulladásokat okozhatnak. Borotválkozás során pedig ezeket a baktériumokat oszlatod el az egész testeden.

Hogyan tudok megszabadulni az eperbőrtől?

Attól függően, hogy mennyire súlyos a gyulladás, megpróbálhatod a bőrt aloe verával megnyugtatni. Egy 99 százalékban aloe verát tartalmazó zselét recept nélkül is tudsz vásárolni. A zselé gyulladáscsökkentő hatású. Ha pedig a hűtőszekrényben tárolod, akkor még hűsít is. „Amennyiben nagyon gyulladt a bőr, pár napi használatra fel szoktam írni egy kortizon kenőcsöt” – mondja a dokotornő. Fontos: ilyenkor ne használj urea krémet, ugyanis az éget, így kontraproduktív. A legideálisabb egy könnyű, zselés, nem zsíros krém, ami nem tömíti el a pórusokat.

Melyik szőrtelenítési módszer a legjobb eperbőr esetén?

A bőrgyógyász számára a diódalézeres szőrtelenítés vált be a legjobban. Ennél a bőr alatti szőrt egy lézer tönkreteszi, így az nem is tud kinőni. „Minden bizonnyal szükség van öt-hét alkalomra, de hosszútávon ez szerintem ideális intim területekre. Otthoni készülékek is kaphatók, amiknek ugyan gyengébb a teljesítményük, de ezek is jók.” Ha nagy kiterjedésű az eperbőr, például a lábakon, akkor a bőrgyógyász azt javasolja, hogy az ápolásra helyezd a hangsúlyt. „Érdemes megpróbálni a szaruréteg puhítását. Emellett figyelj a borotva rendszeres cseréjére. Soha ne borotválkozz szárazon, szigorúan borotvahabbal. Ezt követően alaposan kend be egy hidratálóval a bőröd, és rendszeresen használj bőrradírt.”

Ezek a termékek segíthetnek az eperbőr megelőzésében:

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.