Pattanások nyomkodása: szakértők válaszolják meg a legfontosabb kérdéseket
Dr. Katharina Medek a Salzburgi Egyetemi Kórház bőgyógyásza. Az ACTIVE BEAUTY-nak minden fontos háttérinformációt elárul a pattanásokkal kapcsolatban.
Madelaine Sommerlat a dm kozmetikai minőségi oktatója. Az ACTIVE BEAUTY-nak elmagyarázza, hogyan kell a pattanásokat professzionálisan kezelni.
Dr. Katharina Medek bőrgyógyász és Madelaine Sommerlat, a dm minőségi oktatója elmagyarázták az ACTIVE BEAUTY-nak, hogyan alakulnak ki a pattanások, és miért jobb, ha nem nyomkodod azokat.
Hogyan alakul ki egy pattanás?
Az elhalt hámsejtek elzárják a faggyúmirigyek csatornáit, ezáltal a faggyú nem tud távozni, és felgyülemlik. Ha például oxigén vagy baktériumok jutnak be a faggyúba, akkor a bőr alatt egy kis göb keletkezik, amit pattanásnak hívunk.
Szigorúan véve a pattanásoknak különböző típusai vannak, méghozzá az okuktól függően. A pattanások kiváltó okai közé sorolhatjuk például a nem megfelelő higiéniát, a stresszt vagy a hormonháztartásban bekövetkezett változásokat. A helytelen bőrápolási rutin vagy a nem megfelelő termékek szintén eredményezhetnek pattanásokat. Egy túl zsíros fényvédő szintén felerősítheti az aknét.
Milyen típusú pattanások léteznek?
Mitesszer (komedó): Elzárva marad a faggyúmirigy csatornája, a faggyú sárgás/fehéres színű, és egy milia (kis kapszulázott faggyúcsomó) alakul ki, másnéven gríz. Amennyiben némileg nyitott a kivezető csatorna, és oxigén jut a faggyúhoz, akkor az fekete lesz, és mitesszer alakul ki (komedó). Ez a fekete szín azáltal jön létre, hogy a melanin reakcióba lép az oxigénnel. Minél több faggyú gyűlik össze a mitesszerben, annál inkább szaporodnak el a baktériumok, aminek következtében gyulladt akné alakul ki.
Pattanás (papula, pustula): Amennyiben baktériumok jutnak a faggyúba, gyulladás alakul ki, amiből pattanás fejlődik. Ennek a gyulladásnak nincs nyílása a felhámon, ezáltal nem lehet kinyomni.
Cisztás pattanás: A „normális” pattanásokkal ellentétben ezek a bőr mélyebben fekvő rétegeiben helyezkednek el, és akár bőr alatti járatok is kialakulhatnak. Ezek a fajta pattanások rendkívül fájdalmasok, és hegek kialakulásához vezethetnek.
Ki kell nyomni a pattanást, vagy sem?
Alapvetően nem ajánlott a pattanás kinyomása, hiszen ezáltal még nagyobb területre terjedhet ki a gyulladás, és akár hegesedés is felléphet. „Ne használj nagyítós tükröt! Abban sokszor olyan bőrhibákat is találsz, melyek szabad szemmel nem is láthatók. Ha ezeket elkezded nyomkodni, akkor csak rontasz a helyzeten” – magyarázza a bőrgyógyász, Dr. Katharina Medek. Inkább fordulj bőrgyógyászhoz, akinek segítségével el tudsz kezdeni egy egyénre szabott akné kezelést. Ezen felül ajánlott felkeresned egy kozmetikust is, aki szakszerűen és higiénikusan meg tudja tisztítani a bőröd.
Miért ne nyomd ki Te magad a pattanásokat?
A legtöbb esetben rossz ötlet a pattanás nyomkodása, ugyanis hatására egy kicsi, nyílt seb alakul ki. Ebben össze tudnak gyűlni a baktériumok, majd a seb begyullad, ami csak lassan gyógyul, sőt, akár hegessé is válhat a bőr. „A gyulladások, a pattanásnyomok és a hegesedés a fő okai annak, hogy miért nem ajánlott nyomkodnod a pattanásokat” – foglalja össze a bőrgyógyász. A dm minőségi oktatója, Madelaine Sommerlat a következőt tanácsolja: „Amint nagyobb kiterjedésű gyulladások alakulnak ki, keressünk fel egy szakembert.”
Hogyan kell helyesen kinyomni a pattanásokat?
Ha az előbb említettek ellenére mégis ki szeretnéd nyomni a pattanást, akkor azt este csináld. A bőrödnek így egy teljes éjszakája van a regenerációra. Ha előtte zuhanyozol vagy fürdesz, akkor a vízgőz hatására a pórusaid kitágulnak. Ha még nem próbálkoztál a pattanások nyomkodásával, akkor az alábbiak szerint járj el:
- Fertőtlenítsd az érintett területet, a kezedet és az ujjaidat.
- Tekerj egy zsebkendőt az ujjad köré, és a szennyeződést óvatosan nyomd ki alulról felfelé történő nyomással. Ha két-három próbálkozás után sem jársz sikerrel, akkor inkább hagyd abba, és keress fel egy szakembert. Ha túl erősen vagy sokáig nyomod, akkor egyes apró erek kitágulhatnak, vagy duzzanat keletkezhet. Remek alternatíva, ha a pattanást egy fertőtlenített tűvel szúrod ki. Ezzel azonban tényleg csak akkor próbálkozz, ha gyakorlott vagy, és pontosan tudod, hogy milyen mélyre szabad beleszúrnod. Ellenkező esetben nagy a sérülésveszély.
- Ezt követően ismét tegyél némi fertőtlenítőszert az érintett területre.
- Használj egy pattanás elleni sticket, így távoltartva a baktériumokat a nyílt sebtől.
- Végül ragassz rá egy pattanás tapaszt, aminek fertőtlenítő és szárító hatása van.
Mi a komedónyó, és hogy segíthet a pattanás nyomkodása során?
A mitesszereket orvosi szakszóval komedónak hívják. A komedónyomó egy olyan orvosi műszer, amelynek segítségével a pattanást ki lehet nyomni a bőr pórusaiból. A legtöbb esetben ez egy egyenes fém eszköz, aminek a végén egy hurok található. Enyhe nyomást kifejtve kell végighúznod a bőrön, így eltávolítva a pattanásokat. A bőrgyógyász azonban nem javasolja, hogy otthon használd az eszközt. „Nem szakszerű használat esetén több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz” – mondja. Inkább bízzuk a pattanások professzionális tisztítását egy kozmetikusra.
Hogyan lehet megelőzni a pattanások kialakulását?
- Nappal és este tisztítsd meg a bőröd vízzel, egy kímélő arclemosóval és egy lágy arctisztító tonikkal. „Az arclemosó eltünteti a szennyeződéseket, az arctonik pedig ismét felépíti a bőr védekező hatású savköpenyét” – magyarázza a dm kozmetikus minőségi oktatója. A mindennapi tisztítási rituálénak köszönhetően eltávolítod a felesleges faggyút, a szennyeződéseket és a baktériumokat, ezáltal kisebb eséllyel alakulnak ki pattanások. Szükség esetén egy kozmetikai stúdióban segíthetnek abban, hogy megtaláld a bőrtípusodnak megfelelő termékeket. A dm Online Shopban arctisztítók óriási választékát találod.
- Védd a bőröd a napsugaraktól, mert az UV-sugárzás kedvezhet a pattanásoknak.
- Figyelj a kiegyensúlyozott táplálkozásra, méghozzá sok zöldséggel és teljes kiőrlésű gabonából készült termékekkel. „Azt pontosan tudjuk, hogy a túl sok cukor, tejtermék és egyszerű szénhidrát kedvez a problémás bőr kialakulásának”, magyarázza a bőrgyógyász. Igyál elegendő vizet, így a bőröd belülről egészséges marad, és kevesebb pattanás alakul ki.
- Az életviteled legyen minél kiegyensúlyozottabb, és mindig szánj időt a pihenésre. Ebben sokat segíthetnek különböző lazítási gyakorlatok és sok más stresszcsökkentő módszer. Ezzel megakadályozhatod, hogy eluralkodjon rajtad a stressz, ami ugyanis összezavarhatja a hormonokat, kedvezve a pattanások kialakulásának.
- Különösen akkor, ha nem csupán egy-egy pattanásokról van szó, hanem többről, nem érdemes túl sokat kísérletezned. Minél előbb keress fel egy bőrgyógyászt vagy egy professzionális kozmetikai stúdiót, ellenkező esetben hegek, érzékeny bőr és még sok más probléma lehet a következmény.
- Ezeken kívül fokozottan figyelj a mindennapi higiéniára. Ide tartozik például a szépségápolás során használt eszközök tisztán tartása. És: „Ne nyúlj a kezeddel túl sokszor az arcodba, rendszeresen mosd ki a párnahuzatot, és fertőtlenítsd a kerékpársisakod belsejét” – javasolja a kozmetikus. Ezáltal jelentősen lecsökkented a pattanások kialakulásának az esélyét.