Active Beauty
Tévhitek a napozás kapcsán
Szöveg:
olvasási idő: min
Égető félreértések

Tévhitek a napozás kapcsán

Ha nem süt a nap, nem kell krém

Ez talán az egyik legelterjedtebb tévhit. Sokan gondolják azt, hogy árnyékban vagy ha felhők takarják a napot, akkor nem kell bekenniük magukat fényvédőkrémmel. Az UV-sugarak azonban a vastag felhőtakarón vagy épp a fák lombkoronáján is átjutnak. Ha pedig nem kened be magad, akkor nagy valószínűséggel károsodni fog a bőröd. Amennyiben nem vagy biztos benne, hogy egy adott napon kell-e használnod fényvédőt vagy sem, akkor nézz utána az aktuális UV indexnek. Ha az 3 alatti, azaz gyenge, akkor mindössze a különlegesen érzékeny bőrűeknek és csecsemőknek szükséges óvintézkedéseket tenniük – minden más esetben mindenkinek!

A túl sok naptej D-vitamin hiányt okoz

Tény, hogy a fényvédőkrémek használatával csökken a napsugarak D-vitamin serkentő hatása, azonban csak csekély mértékben. Ezt több kutatás is alátámasztotta, melyek összehasonlították azok D-vitamin szintjét, akik bekenték magukat fényvédőkrémekkel azokéval, akik nem. Fontos, hogy abban az esetben is alakulhat ki hiányállapot, ha sok időt töltesz a napon, ugyanis számos tényezőtől függ, hogy a szervezeted milyen könnyedén tud D-vitamint előállítani. Ilyen az életkor, a bőrtípus és a genetikai adottságok. Ha alacsony a D-vitamin szinted, akkor se az legyen a megoldás, hogy megfelelő védelem nélkül napozol. Inkább élelmiszerekkel, esetleg étrend-kiegészítőkkel pótlod töltsd fel a készleteidet.

Szoláriumozással felkészítem a bőröm az „igazi” napozásra

Alapvetően kimondható, hogy jobban teszed, ha nem jársz szoláriumba, hiszen ott rendkívül magas UVA-sugárzás ér. Ezen kívül azt is tudnod kell, hogy a barna bőr sem nyújt érdemi védelmet a napsugarakkal szemben, mindössze 4-es fényvédőfaktornak felel meg. A bőröd felkészítéséhez inkább a megfelelő élelmiszerek fogyasztása segít hozzá.

Minél magasabb a faktorszám, annál jobb

Valójában nem a faktorszám a legfontosabb tényező, sokkal inkább, hogy hogyan kened be magad, illetve mennyi krémet használsz. Több kutatás is arra az eredményre jutott, hogy azok, akik magas faktorszámú termékeket használnak, sokkal ritkábban kenik be magukat, így veszélynek teszik ki a bőrüket. A dupla faktorszám nem jelent dupla védelmet. Míg egy 50 faktoros naptej az UV-sugarak 98 százalékát nyeli el, addig a 25-ös az UVB-sugarak 96 százalékát. Épp ezért lényegesebb az, hogy mennyi krémet kensz magadra, és milyen sűrűn ismétled mef ezt. A következő alapszabályt érdemes megjegyezned: az arcodra 1/4 teáskanál, a kezeidre 1/2-1/2 teáskanál, a testedre és lábaidra 1-1 teáskanál napvédőt vigyél fel. Ha pedig elmész fürdeni vagy izzadsz, akkor a krémezést 2 óránként ismételd meg!

A ruhák védenek a napsugaraktól

Ez csak részben igaz, ugyanis minél sötétebb az adott ruhadarab, és minél vastagabb az anyaga, annál jobban véd – de ez nem jelenti azt, hogy teljes mértékben megállítják az UV-sugarakat. A másik véglet pedig: a fehér ruhák mindössze 3-as fényvédőfaktornak felelnek meg. Ezekből adódóan akkor is be kell kenned magad naptejjel, ha a napsugarak nem érik közvetlenül a bőröd. Azt se felejtsd el, hogy a nedves textilek teljesen átengedik a káros UV-sugarakat. Ha mégsem szeretnél vesződni a ruha alatti krémezéssel, akkor speciális, UV-szűrös darabokat célszerű viselned.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.