Active Beauty
Változókor: egy bőrgyógyász segít értelmezni a vörös foltokat a bőrön
Szöveg:
olvasási idő: min

Érett bőr

Változókor: egy bőrgyógyász segít értelmezni a vörös foltokat a bőrön

A vörös foltok a bőrön a változókor során a rosacea bőrbetegség előjelei lehetnek. Számos nőnél ebben az életszakaszban további bőrproblémák is jelentkezhetnek, például száraz, viszkető bőr vagy tág pórusok. Egy bőrgyógyász elmagyarázza, hogy a változókor alatt mit tehetsz az egészséges bőr érdekében.

Dr. Katharina Medek a salzburgi Egyetem Kórház bőrgyógyásza. Az ACTIVE BEAUTY-nak elmagyarázza, hogy a vörös foltoknak és más bőrproblémáknak mi köze lehet a változókorhoz.

Miért jelentkeznek változókorban olyan tünetek, mint a száraz és megereszkedett bőr, illetve miért alakulnak ki bőrirritációk és vörös foltok? A hormonális változások miatt a bőr a menopauza során különféle öregedési folyamatoknak van kitéve, amelyek további bőrproblémákat okozhatnak. Nőről nőre változó, hogy milyen gyorsan öregszik a bőr.

Annak a ténynek, miszerint a bőr jobban öregszik a menopauza során, belső és külsői okai is vannak:

  • Belső okok: A csökkent hialuronsav miatt a bőr kevesebb vizet képes elraktározni, amitől egyre szárazabb lesz. A bőr már kevésbé rugalmas, megereszkedik, továbbá a kollagén mennyisége is csökken. Mivel a pigmentsejtek száma is megcsappan, sápadtabbá válik a bőr, továbbá könnyebben alakulnak ki gyulladások, illetve lelassul a sebgyógyulás.
  • Külső okok: Leginkább az életvitellel állnak összefüggésben. Olyan tényezők tartoznak ide, mint például a hiányzó bőrápolás vagy a dohányzás. De leginkább a napsugaraktól öregszik a bőr.

Ezek a bőrön jelentkező vörös foltok lehetséges okai a változókorban

A vörös foltok a bőrön nem minden esetben a változókor előjelei. Ettől függetlenül van egy lehetséges magyarázat a bőrön jelentkező vörös foltokra a változókorban: a menopauza elején folyamatosan csökken a progeszteronszint, míg az ösztrogén nevű hormon szintje egyelőre változatlan marad, és átmenetileg túlsúlyban van a szervezetben. Ez okozhatja a rosacea bőrbetegség tüneteinek első megjelenését a nőknél. A panaszok közé sorolandók az arcon megjelenő vörös foltok, melyeket felerősíthet a hőség, az erőfeszítés, a stressz és bizonyos élelmiszerek. Későbbi szakaszokban vörös csomók és hólyagok is kialakulhatnak a bőrön.

Egy további magyarázat arra, hogy miért jelentkeznek vörös foltok a bőrön a változókorban: a menopauza további lefolyása során csökkenni kezd az ösztrogénszint, így a progeszteron kerül túlsúlyba. A csökkenő ösztrogén miatt lebontódik a kollagén és az elasztin, a bőr pedig elvékonyodik, szárazabb lesz, továbbá hajlamosabbá válik az irritációra és a kiütésekre, melyek vörös foltokként válnak láthatóvá. A hőhullám következtében kitáguló erek, és a túl csípős vagy forró ételek, illetve a stressz szintén állhatnak a megjelenő vörös foltok hátterében.

A bőrgyógyász tippje a bőrön jelentkező vörös foltokra változókorban

Mindenféleképpen keress fel egy bőrgyógyászt. Amennyiben rosaceában szenved, akkor beszélj az orvosoddal a lehetséges kezelési módokról. Amennyiben a rosacea kizárt, akkor száraz bőrre szabott bőrápolásra van szüksége. A vörös foltok megjelenését úgy tudod megelőzni, ha kerülöd azok kiváltó okait, például a túl forró vagy túl csípős ételeket, és a túl meleg vízzel történő zuhanyzást.

Változókori száraz bőr és viszketés

Így lesz száraz bőröd a változókorban: a felső hámréteg védekezőfunkciója gyengül a menopauza során, ezáltal nedvességet veszít. Annak hatására pedig egyre több ránc jelenik meg. Mivel a bőr kevesebb hialuronsavat termel, kevesebb vizet képes elraktározni. A száraz bőr gyakrabban viszket.

A bőrgyógyász tippje változókori száraz bőrre

Azt pótold, amit a bőröd már nem tartalmaz elegendő mennyiségben, és ehhez igazítsd az ápolótermékeidet is. „Rendszeresen kend be magad, például egy urea tartalmú krémmel vagy kenőccsel, továbbá használj speciális tusfürdőolajat, amely ellátja a bőrt a szükséges lipidekkel” – javasolja a bőrgyógyász. Ezen kívül védd a bőröd az UV-sugaraktól és a szabadgyököktől, vagyis használj megfelelő fényvédő készítményt és antioxidánsokat tartalmazó ápolóterméket. Vigyázat: a száraz bőr megfelelő ápolása rendkívül fontos, azonban a túlzott bőrápolás zsírtalaníthatja azt.

Tág pórusú bőr a változókor előjeleként

A kor előrehaladtával egyes faggyúmirigyek megnagyobbodhatnak. A legtöbb esetben azonban mindössze nagyobbnak látszanak a pórusok, mivel a bőrszövetek kevésbé feszesek. Ezen felül pedig elszaporodhatnak a mitesszerek, amitől kitágulnak a pórusok. Ez azért alakul így, mert a bőr az állandó napfény miatt veszít a rugalmasságából, továbbá előrehaladott korban azt jelzik, hogy a nap krónikusan kárt tett benne. A menopauza során az elasztin szálak csökkenése ahhoz vezet, hogy a ráncok és a pórusok egyre nagyobbak lesznek, és lerakódnak a szennyeződések. A legtöbb esetben ezek apró fekete foltokként jelennek meg a bőrön.

A bőrgyógyász tippje változókori tág pórusok ellen

Egy egyénre szabott bőrápolási rutinnal javítható a tág pórusú bőr állapota. Az olyan ápolótermékek váltak be, melyek retinolt tartalmaznak, de természetesen az orvosi terápia is segíthet. Számos lehetőség közül válogathatsz – közöttük a needlinggel (tűszúrás), peelinggel és különféle lézeres kezelésekkel. A terápiák megkezdése előtt azonban mindenféleképpen egyeztess egy bőrgyógyásszal.

Ráncok és vonalak a bőrön a változókor során

A kevesebb volumen, az arc anatómiai változásai és a bőr csökkent feszessége miatt sokkal petyhüdtebb hatásuk van az arckontúroknak. Ennek következtében ráncok alakulnak ki.

A bőrgyógyász tippje változókori ráncos bőr esetén

Egy bizonyos fokig enyhíteni lehet a ráncokat, legalábbis speciális orvosi (ápoló)termékek rendszeres használatával. „Ezen kívül remek eredményeket lehet elérni a következők alkalmazásával: botulinumtoxin (botox), peelingek, rádiófrekvenciás és lézerterápiák, illetve orvosi needling” – mondja Dr. Katharina Medek. Nyugodtan kérd ki a bőrgyógyászod véleményét, hogy számodra melyik kezelés a legideálisabb. Ezeket kiegészítve otthon végezhetsz arcmasszázst (például egy arcmasszírozó rollerrel), arctornát, de az arcmaszkok rendszeres használata sem árt. A fitoösztrogének pedig serkentik a kollagén-anyagcserét.

Amennyiben mélyebb ráncokról van szó, vagy egyszerűen erősíteni szeretnéd a bőröd, illetve fokozni a kollagéntermelést, további kezelési lehetőségek is léteznek. Ehhez speciális hatóanyagokat, úgynevezett biostimulátorokat fecskendeznek be. Egy példa erre a Radiesse-kezelés, amely során töltőanyagot juttatnak a bőrbe, ami telítettséget kölcsönöz annak, továbbá minimalizálja a ráncokat. „Ha túlzottan megereszkedett a bőr, a legjobb megoldásnak egy esztétikai sebészeti beavatkozás bizonyul, azaz egy teljes vagy egy mini arcplasztika” – magyarázza a bőrgyógyász.

Ezeket a bőrápolási tippeket ajánlott megfogadnod a változókorban a bőrgyógyász szerint

  • Bőrápolási rutin: A mindennapi arcápolási rutin rövid változata mindig tartalmazza az arc reggeli és esti megtisztítását egy megfelelő termékkel, így eltávolítva róla mindennemű szennyeződést és sminket.
  • Helyes bőrápolás: Figyeld meg a bőröd változásait. Előfordulhat, hogy az eddig használt krémek már nem megfelelőek, ugyanis nagy mértékben módosult a bőröd, ezáltal annak igényei is. A bőrgyógyász javaslata szerint mindig alkalmazkodj ehhez. „Nem létezik azonban tökéletes recept és ápolási rutin. Mindkettő egyénfüggő, továbbá évszakonként változik. Míg a téli hónapokban a gazdagabb ápolókrémek használata javasolt, addig nyáron érdemes váltanod, ugyanis ezek a típusú termékek ronthatnak a bőr állapotán.” Ezért annyira fontos, hogy egy bőrgyógyász segítségével alakítsd ki a számodra tökéletes bőrápolási rutint.
  • Magas fényvédőfaktor: Az előbbieken kívül az 50-es faktorszámú naptej használata is elengedhetetlen. „Manapság a legtöbb jó minőségű fényvédő készítmény nem csupán az UV-sugarakkal szemben nyújt védelmet, de a televízió, a laptop és a mobiltelefon képernyője által kibocsátott kékfény ellen is” – mondja a bőrgyógyász. Tipp: Az ásványi naptejek kémiai UV-szűrő nélkül védik a bőrt. Ha többet szeretnél megtudni az ásványi fényvédőkről, akkor olvass tovább a témában.
  • Speciális szérum: Ezeken kívül reggelente használhatsz speciális szérumot az arcra, amivel védeni tudod a bőröd a szabadgyökökkel szemben, amelyek hatására felgyorsulnak az öregedési folyamatok. Rendkívül sok szabadgyökhöz vezetnek az olyan környezeti hatások, mint például az UV-sugarak és a stressz. Az ilyen szérumok azonban regeneráló hatást is fejtenek ki, például azáltal, hogy leküzdik a nem kívánt pigmentációt. Egyeztess a bőrgyógyászoddal, hogy melyik szérum illik a legjobban a bőrtípusodhoz.
  • Retinolos kezelés: A retinol éjszakai használatával jelentősen javíthatod a bőröd szerkezetét. Azonban vigyázz: mindenféleképp egyeztess előzetesen a bőrgyógyászoddal. „A bőrt lassan kell hozzászoktatni a retinolos kezeléshez, ellenkező esetben irritáció léphet fel” – magyarázza Dr. Katharina Medek.

Ezek a hatóanyagok hasznosak a változókori bőrápolás során

Az ápolótermékekben található hatóanyagok nem jutnak be a mélyebb bőrrétegekbe, ezért nem oldják meg egy csapásra a problémát, azonban egy bizonyos fokig segíthetnek, hogy egészségesebb legyen a bőröd.

  • Hialuronsav: Nedvességgel látja el a bőrt, és megköti azt. Ezáltal simábbnak és feszesebbnek tűnik a bőr.
  • Kollagén: Csökkentheti a ráncokat, ugyanis feltöltő hatása van. Összességében frissebbnek tűnik az arcod.
  • Retinol: Serkenti a sejtmegújulást és a kollagéntermelést, továbbá csökkenti a nagy pórusokat és a ráncokat.
  • C-vitamin: Ez egy antioxidáns, ami fontos a kollagéntermelés számára. Gyulladáscsökkentő hatása van, továbbá hiperpigmentáció esetén világosíthatja a napfoltokat, illetve a barna pigmentfoltokat.
  • B3-vitamin: Számos pozitív hatása van, továbbá majdnem bármilyen bőrtípusra alkalmazható. Erősíti a bőr védekezőrendszerét, csökkenti a faggyútermelést, a vörösséget és a pigmentfoltokat, ezáltal javítja a bőr állapotát.
  • Urea: Elraktározódik a bőrben, megköti a vizet, ezáltal hidratálja azt. Sőt, 10 százalékos koncentráció esetén segíti az elhalt hámsejtek lehámlását.

Így tudod a változókorban egészséges életmóddal ápolni a bőrödet

A szép bőr leginkább belülről jön, és ez a menopauzára is igaz. Épp ezért az alábbiakat teheted még az egészséges bőr érdekében:

  • Táplálkozz minél kiegyensúlyozottabban. Juttass be elegendő vitamint, tápanyagot és fehérjét a szervezetedbe. Ebben a cikkünkben további tippeket találsz a változókori táplálkozással kapcsolatban.
  • Fogyassz elegendő folyadékot, például vizet vagy teát cukor nélkül. Kerüld az alkoholt.
  • Szokj le a dohányzásról, vagy csökkentsd annak mennyiségét.
  • Mozogj, és tartsd magad fitten. Sportolj, lehetőleg a természetben.
  • Csökkentsd a stresszszintedet.