Imposztor szindróma: Csalónak érzed magad?
Elsősorban a nők hajlamosak alábecsülni a képességeiket, és magukat bizonyos helyzetekben szélhámosnak érezni, amit a pszichológiában imposztor szindrómának is neveznek. Ha téged is érint, segít, ha beszélsz róla – és ha igyekszel a saját sikereidet magadénak elismerni.
„Csak a véletlennek köszönhető, hogy sikerült!”, „Egyszerűen csak szerencsém volt” vagy „Áh, nincs ebben semmi különleges!” Ezek és az ezekhez hasonló mondatok elsősorban a nők szájából hangzanak el, miután dicséretet kapnak a teljesítményükért. Ez csak szerénység vagy egy viszonylag új jelenség, amit a pszichológia imposztor szindrómának nevez? Megkérdeztünk egy pszichológust, hogyan lehet ezt a jelenséget felismerni, és mit tehetünk ellene.
Pontosan mit takar az imposztor szindróma kifejezés?
Az imposztor szindrómában szenvedő emberek folyamatosan megkérdőjelezik a saját rátermettségüket, és egyszerűen képtelenek hinni a saját képességeikben. Dr. Mirjam Zanchetta pszichológus szerint: „Sokan a sikereik és a kiemelkedő teljesítményük ellenére is inkompetensnek, és – teljesen alaptalanul – csalónak érzik magukat. Ezek az emberek állandóan attól félnek, hogy lelepleződnek, és fény derül az állítólagos csalóságukra, illetve alkalmatlanságukra.”
Miről ismerhető fel a szindróma?
Míg mások már a desszertnél tartanak, addig a vélt imposztorok még mindig a hajszálat keresik a levesben. Valahogy így lehet elképzelni az imposztor szindrómában szenvedőket. Folyamatosan másokhoz hasonlítgatják magukat, ami által még jobban kételkednek önmagukban.
Dr. Mirjam Zanchetta az imposztor szindróma „diagnosztizálásáról”: „Azért, hogy ennek mértékét meg tudjuk állapítani, egy kérdőívet töltetünk ki az érintettekkel. Nekik olyan példaállításokat kell magukra vonatkozóan értékelniük, mint az „azt a benyomást tudom kelteni, hogy kompetensebb vagyok valamiben, mint valójában” vagy „félek, hogy azok az emberek, akik fontosak számomra, rájönnek, hogy nem is vagyok olyan tehetséges, mint gondolják”. Ezután összeadjuk a pontokat. Az elért pontszám megmutatja, hogy az érintett milyen mértékben szenved ettől a belső félelemtől.”
Mit tehetünk ellene?
Ahogy sok másik, ez a folyamat is a probléma felismerésével kezdődik. „Ha ráébredünk arra, hogy imposztor szindrómában szenvedünk, azzal már megtettük az első lépést a „gyógyulás” felé. Ezenkívül minden olyan akció segíthet, ami növeli az önbizalmunkat, és sikerélményt ad. Egy tipp: jegyezd fel magadnak minden nap, hogy milyen sikereket értél el aznap.” Az erősen szorongó érintetteknek Zanchetta pszichológus egy személyiségfejlesztő terápiát javasol, ugyanis minden szakértő egyetért abban, hogy ha beszélünk róla, könnyebben felülkerekedhetünk rajta!
További tippek vélt imposztoroknak:
- Fogadd el a bókokat
Főleg a nők hajlamosak hárítani, ha a bókot vagy dicséretet kapnak. Pedig ezeket általában ténylegesen kiemelkedő teljesítmények elismeréseként kapjuk. Tehát te is ennek is vedd őket! - Fogadd el a hibáidat
Támassz reális elvásárokat magaddal szemben, valamint próbáld meg elfogadni, hogy a hibák az életünk részei, és nem kell mindig tökéletesnek lenni. - Érzések és tények
Minden embernek van néha olyan érzése, hogy nem elég rátermett egy bizonyos feladat elvégzéséhez. Ez nem biztos, hogy valóban így van. Lehet, hogy ez csak egy érzés, viszont nem fedi a valóságot.